Suzuki Jimny má údajně na kahánku. Mohlo by zmizet z Evropy, naděje ale existuje

Roztomilé Jimny možná doplatí na přísnější emisní limity. V Evropě by to mohlo znamenat stažení modelu z trhu.

Zatímco u nás jsme se uvedení nového Suzuki Jimny na trh dočkali teprve v druhé polovině minulého roku, budoucnost malého a levného off-roadu podle všeho nevypadá zrovna nejlíp. Zatím nepotvrzené informace indického Autocaru totiž mluví o stažení modelu z evropské nabídky, trochu předvídatelně kvůli chystaným emisním normám.

TEST Suzuki Jimny 1.5 VVT 4x4 AllGrip: Chcete ho? Ano, chcete ho!

TEST Suzuki Jimny 1.5 VVT 4x4 AllGrip: Chcete ho? Ano, chcete ho!

Jimny by tedy doplatilo na ještě přísnější limity průměrných „flotilových“ emisí modelové nabídky Suzuki v Evropě, které mají nastat v roce 2021. Problémem v bezproblémové existenci Jimny má být jeho atmosférický čtyřválec 1.5 VVT o výkonu 75 kW (102 koní), který v nabídce značky v Evropě nepatří s hodnotami produkce emisí CO₂ k „nejčistším“. Přesněji má tedy s rezervou nejvyšší emise z celé modelové palety.

O nové Jimny je navíc silný zájem a podle českých dealerů může být dodací lhůta 18 měsíců, ale taky klidně až dva roky. Nejde ale jenom o problém českých dealerů, protože aut je nedostatek na vícero evropských trzích. Na slibnou budoucnost pod přísnými pravidly EU to tedy pro malý off-road nevypadá. Pokud ale Suzuki model v Evropě z nabídky úplně nevypustí, možná se schýlí ke dvěma možnostem, jak Jimny na starém kontinentu alespoň částečně udržet.

Suzuki pokračuje v elektrifikaci. Nový hybrid přináší vlastně jen samá pozitiva

Suzuki pokračuje v elektrifikaci. Nový hybrid přináší vlastně jen samá pozitiva

První cestou se podle Autocaru jeví prodej výhradně užitkové verze Jimny. S pozměněným interiérem a absencí zadních sedaček by mohlo Suzuki auto v této kategorii nabízet, jelikož užitková vozidla se nepodřizují stejným emisním limitům jako vozidla osobní. Druhou cestou je pak samozřejmá změna motorizace pro osobní verzi Jimny. Jestli ale Suzuki takový krok provede, není zatím jasné.

Ohledně stažení Suzuki Jimny z trhu kvůli vysokým emisím jsme se obrátili na české zastoupení Suzuki, to však spekulace kolegů z indického Autocaru nepotvrdilo s odůvodněním, že z evropské centrály v Maďarsku dosud nepřišla žádná zpráva, která by něco podobného napovídala.  

TEST Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4: Jak roztomilý Japonec vyzrál na EU

Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4

Zatímco řada evropských automobilek šíří názor, že malá SUV a crossovery pohon 4x4 nepotřebují, Suzuki se s tím nepáře a v modelu Ignis jej nabízí. Po nedávné modernizaci dokonce s hybridním pohonem, který je pro daný model jedinou možností.

včera | Jan Mička | 48 příspěvků
Chevrolet Corvette C1 vzbudil rozruch v centru Prahy. Tento rudý skvost řídí žena

Chevrolet Corvette C1

Kdy jste naposledy spatřili na silnici Chevrolet Corvette? Možná docela nedávno. Jenže se s vámi vsadíme o cokoliv, že původní typ C1 z poloviny 50. let to rozhodně nebyl. Přesto i v Česku jeden takový vzácný zámořský klenot jezdí!

8.  8.  2020 | Lukáš Prejzek | 12 příspěvků
Minitest BMW M850i xDrive Gran Coupé: Osm válců a čtyři věčně vysmáté hlavy

BMW M850i xDrive GC

Třetí karosářská varianta uzavírá náš obrázek o tom, jaká vlastně nová osmička je. Zároveň nám ale nedá si nevzpomenout na jedno z nejlepších aut na trhu. To je totiž také z Mnichova.

6.  8.  2020 | Vladimír Kadera | 30 příspěvků