Supernabíječky Ionity jsou v ČR oficiálně v provozu. Další vzniknou u dálnice D1

V Česku se již rozjíždí dostupnost vysokovýkonných nabíječek Ionity. Příští rok se počet těchto nabíječek u nás dále rozroste.

Síť rychlonabíječek Ionity od společného podniku BMW, Daimleru, Fordu a VW Group se již oficiální rozrůstá i na půdu Česka. Zatímco v sousedním Německu či Rakousku už byly tyto nabíječky k mání, u nás se majitelé elektromobilů dočkali až nyní. Mapa výkonných nabíječek Ionity se tak zase zvětšuje, přičemž v roce 2020 by měl jejich počet v Evropě dosáhnout 400.

Audi e-tron Sportback oficiálně: SUV-kupé na elektřinu má revoluční světla

Audi e-tron Sportback oficiálně: SUV-kupé na elektřinu má revoluční světla

Vůbec první rychlodobíjecí stanice Ionity je už tedy dle dřívějších plánů oficiálně v provozu u čerpací stanice OMV Beroun-jih na dálnici D5 směrem do Prahy. Každá ze čtyř instalovaných jednotek je připravena dobíjet prostřednictvím standardního konektoru CCS2 elektromobily s využitím výkonu až 350 kW.

Současné elektromobily na trhu dobíjení tímto výkonem samozřejmě ještě nezvládají. Například Audi e-tron zvládá nabíjení výkonem až 150 kW, zatímco Porsche Taycan umožňuje až 270 kW. Ionity pochopitelně myslí dopředu, jelikož technologie elektromobilů se stále vylepšují.

Nejlevnější Porsche Taycan má české ceny. Co ušetříte za auto, můžete utratit za výbavu

Nejlevnější Porsche Taycan má české ceny. Co ušetříte za auto, můžete utratit za výbavu

Ionity uvádí, že při využití dnes vyráběnými vozy, s dobíjením maximálním výkonem zhruba 150 kW, je u těchto nabíječek reálné dobít baterie do kapacity cca 80 % během asi 20 až 25 minut. Dle typu elektromobilu tak mluvíme o dojezdu až 300 km. Pro nabití na zhruba 100 km postačí asi desetiminutová zastávka.

Oproti stávající nejrozšířenější síti rychlodobíjecích stanic na území ČR má stanice Ionity téměř sedminásobný výkon. Zavedení nabíječek u čerpací stanice OMV navazuje na celoevropskou spolupráci těchto dvou značek, která již proběhla v Rakousku, Maďarsku a Slovinsku a zahrnuje již 17 stávajících a řadu připravovaných dobíjecích lokalit.

Tesla Model 3 má české ceny. Na našem trhu v podstatě nemá konkurenci

Tesla Model 3 má české ceny. Na našem trhu v podstatě nemá konkurenci

V České republice se bude spolupráce rozšiřovat. Již v příštím roce budou u OMV otevřena minimálně další dvě místa s rychlonabíječkami Ionity, a to na nejvytíženější dálnici D1 mezi Prahou a Brnem.

V současnosti bude nabíjení zpoplatněno jednorázovou částkou 205 Kč a pro platbu bude možné využít kartu RFID poskytovatelů služby Ionity. Pomocí mobilní aplikace a na webu Ionity bude možné zaplatit i běžnou platební kartou jako v případě online nákupů.

TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

včera | Jan Mička | 44 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků
TEST Audi e-tron 55 quattro Sportback: Tichý a hodně nápadný žrout elektřiny

Audi e-tron 55 quattro SB

Audi e-tron jsme tu měli už předloni. Tenkrát jsme s ním vyrazili do Rakouska a zažili pár neočekávaných dobrodružství. Dnes tu máme elegantnější verzi Sportback. Do žádných akcích se ale nehrneme, mrkneme na jeho schopnosti hezky v domácích podmínkách.

10.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 118 příspěvků