Supernabíječky Ionity jsou v ČR oficiálně v provozu. Další vzniknou u dálnice D1

V Česku se již rozjíždí dostupnost vysokovýkonných nabíječek Ionity. Příští rok se počet těchto nabíječek u nás dále rozroste.

Síť rychlonabíječek Ionity od společného podniku BMW, Daimleru, Fordu a VW Group se již oficiální rozrůstá i na půdu Česka. Zatímco v sousedním Německu či Rakousku už byly tyto nabíječky k mání, u nás se majitelé elektromobilů dočkali až nyní. Mapa výkonných nabíječek Ionity se tak zase zvětšuje, přičemž v roce 2020 by měl jejich počet v Evropě dosáhnout 400.

Audi e-tron Sportback oficiálně: SUV-kupé na elektřinu má revoluční světla

Audi e-tron Sportback oficiálně: SUV-kupé na elektřinu má revoluční světla

Vůbec první rychlodobíjecí stanice Ionity je už tedy dle dřívějších plánů oficiálně v provozu u čerpací stanice OMV Beroun-jih na dálnici D5 směrem do Prahy. Každá ze čtyř instalovaných jednotek je připravena dobíjet prostřednictvím standardního konektoru CCS2 elektromobily s využitím výkonu až 350 kW.

Současné elektromobily na trhu dobíjení tímto výkonem samozřejmě ještě nezvládají. Například Audi e-tron zvládá nabíjení výkonem až 150 kW, zatímco Porsche Taycan umožňuje až 270 kW. Ionity pochopitelně myslí dopředu, jelikož technologie elektromobilů se stále vylepšují.

Nejlevnější Porsche Taycan má české ceny. Co ušetříte za auto, můžete utratit za výbavu

Nejlevnější Porsche Taycan má české ceny. Co ušetříte za auto, můžete utratit za výbavu

Ionity uvádí, že při využití dnes vyráběnými vozy, s dobíjením maximálním výkonem zhruba 150 kW, je u těchto nabíječek reálné dobít baterie do kapacity cca 80 % během asi 20 až 25 minut. Dle typu elektromobilu tak mluvíme o dojezdu až 300 km. Pro nabití na zhruba 100 km postačí asi desetiminutová zastávka.

Oproti stávající nejrozšířenější síti rychlodobíjecích stanic na území ČR má stanice Ionity téměř sedminásobný výkon. Zavedení nabíječek u čerpací stanice OMV navazuje na celoevropskou spolupráci těchto dvou značek, která již proběhla v Rakousku, Maďarsku a Slovinsku a zahrnuje již 17 stávajících a řadu připravovaných dobíjecích lokalit.

Tesla Model 3 má české ceny. Na našem trhu v podstatě nemá konkurenci

Tesla Model 3 má české ceny. Na našem trhu v podstatě nemá konkurenci

V České republice se bude spolupráce rozšiřovat. Již v příštím roce budou u OMV otevřena minimálně další dvě místa s rychlonabíječkami Ionity, a to na nejvytíženější dálnici D1 mezi Prahou a Brnem.

V současnosti bude nabíjení zpoplatněno jednorázovou částkou 205 Kč a pro platbu bude možné využít kartu RFID poskytovatelů služby Ionity. Pomocí mobilní aplikace a na webu Ionity bude možné zaplatit i běžnou platební kartou jako v případě online nákupů.

Poprvé za volantem nového Hyundaie i10 1.2 MPi: Když se chce, všechno jde!

Hyundai i10 1.2 MPi

Hyundai představil třetí generaci nejmenšího modelu i10. Nabízí ji s dvěma zážehovými motory a manuální či robotizovanou převodovkou. Kromě designu chce lákat i racionálním zaměřením a stále příznivou cenou.

23.  1.  2020 | Svět motorů | 13 příspěvků
TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

21.  1.  2020 | Jan Mička | 76 příspěvků
Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků