Sunred SR08: Španěl pro okruhové nadšence

Nudí vás běžné sporťáky od běžných výrobců? A co takhle španělský býk z „homologačního chovu” pro FIA GT1?

Španělská společnost Sunred se zatím proslavila jen konceptem nejpodivnějšího motocyklu na solární pohon, který kdo kdy vymyslel. Prazvláštní kapotovaná motorka si ale srdce motoristů nezískala, a tak Sunred zkouší oslnit něčím docela jiným. A nutno dodat, že mnohem zajímavějším. Španělé se totiž pustili do vývoje nového supersportu pro sérii FIA GT1. A protože pro homologaci takového sporťáku je třeba nabídnout alespoň 10 produkčních vozů, představila tato firma své dílo s označením SR08 na autosalonu v Barcelone. Tam bylo též púotvrzeno, že do příštího roku bude spuštěna jeho výroba.

Čím je SR08 zajímavý? Předně tím, že jeho šasi bude z velké části vyrobeno z karbonu, což dodá vozu základní předpoklad k úspěchu. Auto nebude úplný sřízlík, na délku bude měřit pět metrů, na výšku ale pouhých 105 cm. O spolehlivý brzdný účinek se budou starat šestipístkové brzdy s kotouči o rozměrech 380 mm vyrobené z už tak nějak povinné sloučeniny karbonu a keramických materiálů.

Pod kapotou bude bít desetivalcový motor o výkonu 500 koní, což při hmotnosti 1100 kg dává váhový poměr 2,2 kg na koně. Akcelerace na stovku se tak odehraje za 3,5 sekundy, maximální rychlost přesáhne hodnotu 300 km/h.

Zajímavé výkony a neméně zajímavý design dělají ze Sunredu SR08 nejen horkého kandidáta na úspěch v závodech, ale i u zákazníků. Pokud byste se s něčím podobným chtěli prohánět po silnicích střední Evropy, což bude jistě „žůžo dobrodrůžo”, stačí si počkat na začátek přísťího roku, kdy bude vůz za zatím nespecifikovanou cenu nabídnut i běžným zákazníkům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sunred SR08

 

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

dnes | Miro Mihálik | 12 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 19 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 205 příspěvků