Subaru: opravdu první boxer diesel?

Subaru se chlubí tím, že jako první přišlo s naftovým motorem typu boxer. Je to ale pravda? Ne tak docela.
Subaru: opravdu první boxer diesel?

Jak pravili již staří Římané, nic nového pod sluncem. Neboli, vše už zde bylo. To platí i pro aktuálně horlivě přetřásaný vznětový dieselový čtyřválec s protiběžnými písty od Subaru. Hned na úvod je třeba říci, že Subaru bylo skutečně první automobilkou, jež uvedla motor této konstrukce do sériové výroby.

Tip: Přečtěte si náš test Subaru Outback s naftovým boxerem.

Pokud má čtenář alespoň povšechnou znalost dějin československých automobilů, zřejmě jej nepřekvapí,  že již krátce po druhé světové válce jezdily v okolí Kopřivnice vozy Tatra T600 Tatraplan, poháněné vznětovými motory. Podle všeho byly vyrobeny jen dva až tři prototypy, nicméně se jednalo o čtyřválcové motory „boxer“ typu Tatra 913. V dnešní době je až takřka neuvěřitelné, že tyto motory byl jen mírně upravenými zážehovými „čtvercovými“  jednotkami s objemem 2,0 l, jež poháněly běžné Tatraplany a navazovaly spolu s celým vozem na předválečný model 97. Konstrukce jejich hliníkových bloků i klikového mechanizmu byly natolik robustní, že bez potíží snesly kompresní poměr 16,0:1, tedy více než dvakrát tolik co u zážehové verze. Dvoulitrový vznětový boxer  v Tatraplanech dával zhruba 45 koní a vozům umožňoval překračovat rychlost 120 km/h. Vstřikování nafty bylo nepřímé, pomocí řadového čerpadla hnaného řetězem od klikového hřídele. Testovány byly údajně jak verze s nepřímým, tak i verze s přímým vstřikováním (v Tatře s tímto systémem již měli dobré zkušenosti z nákladních vozů), ale jejich chod byl na osobní vůz příliš tvrdý. Se vznětovými motory v osobních vozech tehdy laborovaly některé německé a francouzské automobilky, ale jejich reálná potřeba u nás dosud nevyvstala, takže vznětové Tatraplany s protiběžnými motory boxer zůstaly ve stádiu prototypů.

Ale pokusů se vznětovými „boxery“ pak bylo ještě více. Podle dostupných informací byl o mnoho let později postaven i jeden VW „brouk“, osazený motorem podobné konstrukce. S pohonnou jednotkou tohoto principu pracoval také italský specializovaný dodavatel vznětových motorů VM Motori, jenž koncem osmdesátých let představil celou řadu svých jednotek s přeplňováním a výkonem až 425 koní. Také v tomto případě se motory nedostaly přes kusovou výrobu.

Klepněte pro větší obrázek

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 53 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků