Subaru Impreza WRX diesel: opět blíže skutečnosti

Celý únor provázely motoristický svět informace, že Subaru hodlá přijít na trh s ostrým provedením modelu Impreza, který bude pohánět naftový motor. Původně se hovořilo i o verzi STi, což se zdálo být velmi nepravděpodobným, ale v minulosti jsme se již mohli několikrát přesvědčit, že vše je za určitých podmínek možné.

Doba šla dále a nyní to s rychlým naftovým Subaru vypadá velmi zajímavě. Ostrá Impreza s naftou skutečně bude, ale půjde o provedení WRX, tedy o výkonnou, ale pořád dostatečně civilní verzi, která nezničí ducha STi.

O pohon se bude starat modifikovaný čtyřválcový boxer, který spaluje naftu a který byl představen již dříve. Jeho výkon má pro verzi WRX vzrůst až na 200 koní a točivý moment přes 400 Nm a to vše s jedním turbem. Původně se totiž hovořilo o 180 koních a 400 Nm. Tato verze se sice na trh dostane také, ale bude určena pro větší modely Subaru, kde výkon 150 koní není nijak omračující.

Subaru navíc jde s naftou ještě dál. Nyní pracuje na inovacích, které umožní tento motor prodávat i ve Spojených státech. Pokud ovšem Subaru bude na těchto inovacích pracovat stejně rychle, jako na vývoji naftového boxeru, pak se tak stane až za pár let...

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský | 2 příspěvky
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 33 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků