Subaru Forester e-Boxer má po faceliftu. Dostalo nové bezpečnostní funkce i vylepšení do terénu

Zvenčí novou verzi poznáte maximálně podle tří nových typů lakování, uvnitř se ale odehrály užitečné změny, které zpříjemní obsluhu a zvýší bezpečí.

Schopné terénní SUV slaví pětadvacet let na trhu. Od roku 1997 ho na celém světě zvolilo přibližně 4,5 milionu zákazníků, v Evropě pak prodeje přesáhly 375.000 kusů. Pro modelový rok 2022 proběhl facelift na japonském trhu již v loňském roce, nyní vylepšení dorazila na starý kontinent.

Subaru Forester je v Evropě stále k dispozici s jediným motorem – dvoulitrovým atmosferickým boxerem o výkonu 110 kW (150 k) a se 194 N.m točivého momentu, jemuž pomáhá hybridní ústrojí. To je tvořeno elektromotorem s 12,3 kW (16,7 k) a 66 Nm, napájeným z li-ion akumulátoru o kapacitě 0,57 kWh. S ním Forester ujede až 1,6 kilometru v rychlostech do 40 km/h.

Vylepšené SUV Forester je vybaveno již 4. generací systému EyeSight, který přináší 11 bezpečnostních a asistenčních funkcí, z nichž jsou tři nové. Patří k nim automatické nouzové řízení, adaptivní tempomat s centrováním do středu pruhu a systém udržení v jízdním pruhu, který rozpoznává i neznačné okraje vozovky – například trávu nebo hranu asfaltu. Předkolizní brzdění se nyní lépe vypořádá s odbočováním na křižovatkách. Dále zde máme rozšíření funkcí kamery, sledující řidiče uvnitř vozu. Ta slouží k nastavení řidičského profilu a monitoringu únavy, nyní skrze ni můžete gesty ovládat teplotu klimatizace.

Z jízdního hlediska se můžeme těšit na úpravy pružin a tlumičů na přední i zadní nápravě. Ty mají prospět komfortu i ovladatelnosti Foresteru. Stejně jako dříve zde máme jízdní režimy Intelligent a Sport. Druhý jmenovaný byl obohacen o program e-Active Shift Control, který při ostřejší jízdě drží vyšší otáčky a poskytuje tak lepší zátah na výjezdu ze zatáček. Terénní nastavení X-Mode, které se deaktivuje v rychlostech nad 35 km/h, se nyní opět samo zapne poté, co tempo klesne pod tuto hranici – řidič ho tak nemusí sám znovu vyvolat.

Ceny vylepšeného Foresteru na našem trhu zatím nebyly oznámeny, dle specifikací pro evropský trh se ale zdá, že bude opět nabízen ve třech stupních výbavy. Za loňský rok bylo v České republice podle údajů Svazu dovozců automobilů zaregistrováno 164 Foresterů, celkově má Subaru v období od ledna do prosince 2021 registrace 882 vozů, což je o 181 kusů více než v roce 2020.

Subaru

Počátky japonského Subaru jsou v roce 1917 ve firmě vyrábějící vojenská letadla. V 50. letech se přejmenovala na současné Fuji Heavy Industries a v roce 1954 vzniklo první auto. V současnosti nese společnost název Subaru Corporation.

Pro Subaru je typické používání motorů typu boxer a pohon všech kol.

Subaru Impreza • Subaru Levorg • Subaru Outback • Subaru Forester • Subaru XV • Subaru BRZ

Diskuze (15) Další článek: TEST Opel Corsa 1.5 CDTI: Postaru, jednoduše a správně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz