Studie: ethanol se jako palivo nevyplatí

Ethanol, který se používá jako palivo pro automobily, spotřebuje více energie na svou výrobu, než kolik energie poté dodá při spalování v motoru, uvádí studie Cornellovy univerzity a kalifornské univezity v Berkeley. Ethanol, který se vyrábí z obnovitelných přírodních zdrojů, je stále více vítaný jako efektivní cesta k redukci závislosti USA na dovozu paliv, stejně jako k redukci spotřeby fosilních paliv. Toto palivo totiž mohou používat běžné spalovací motory jen s velmi malými úpravami. To je už běžně praktikováno převážně v Jižní Americe, stejně jako ve Skandinávii, kde je používání tohoto paliva motivováno daňovými úlevami.

Nová studie bohužel říká, že je potřeba o 29 % více energie při výrobě ethanolu z obilí, než kolik ho poté palivo dodá při spalování, dále o 57 % více energie při výrobě ze dřeva (zpracovává se odpad z dřevozpracovávajícího průmyslu), o 54 % více energie při syntéze ze slunečnic, o 45 % více energie při výrobě z trávy a o 27 % více energie při výrobě ze sójových bobů. Studie zahrnuje kalkulace s cenou energie během celého procesu růstu a sběru plodin, ale nezahrnuje kalkulace s dotacemi vlády určenými farmářům.

Závěr studie jasně říká, že "výroba ethanolu není přínosem pro ochranu životního prostředí, zemědělství a ekonomiku" a argumentuje, že je lepší investovat do sluneční, větrné či vodní energie.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků