Studie: ethanol se jako palivo nevyplatí

Ethanol, který se používá jako palivo pro automobily, spotřebuje více energie na svou výrobu, než kolik energie poté dodá při spalování v motoru, uvádí studie Cornellovy univerzity a kalifornské univezity v Berkeley. Ethanol, který se vyrábí z obnovitelných přírodních zdrojů, je stále více vítaný jako efektivní cesta k redukci závislosti USA na dovozu paliv, stejně jako k redukci spotřeby fosilních paliv. Toto palivo totiž mohou používat běžné spalovací motory jen s velmi malými úpravami. To je už běžně praktikováno převážně v Jižní Americe, stejně jako ve Skandinávii, kde je používání tohoto paliva motivováno daňovými úlevami.

Nová studie bohužel říká, že je potřeba o 29 % více energie při výrobě ethanolu z obilí, než kolik ho poté palivo dodá při spalování, dále o 57 % více energie při výrobě ze dřeva (zpracovává se odpad z dřevozpracovávajícího průmyslu), o 54 % více energie při syntéze ze slunečnic, o 45 % více energie při výrobě z trávy a o 27 % více energie při výrobě ze sójových bobů. Studie zahrnuje kalkulace s cenou energie během celého procesu růstu a sběru plodin, ale nezahrnuje kalkulace s dotacemi vlády určenými farmářům.

Závěr studie jasně říká, že "výroba ethanolu není přínosem pro ochranu životního prostředí, zemědělství a ekonomiku" a argumentuje, že je lepší investovat do sluneční, větrné či vodní energie.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků