Studie: ethanol se jako palivo nevyplatí

Ethanol, který se používá jako palivo pro automobily, spotřebuje více energie na svou výrobu, než kolik energie poté dodá při spalování v motoru, uvádí studie Cornellovy univerzity a kalifornské univezity v Berkeley. Ethanol, který se vyrábí z obnovitelných přírodních zdrojů, je stále více vítaný jako efektivní cesta k redukci závislosti USA na dovozu paliv, stejně jako k redukci spotřeby fosilních paliv. Toto palivo totiž mohou používat běžné spalovací motory jen s velmi malými úpravami. To je už běžně praktikováno převážně v Jižní Americe, stejně jako ve Skandinávii, kde je používání tohoto paliva motivováno daňovými úlevami.

Nová studie bohužel říká, že je potřeba o 29 % více energie při výrobě ethanolu z obilí, než kolik ho poté palivo dodá při spalování, dále o 57 % více energie při výrobě ze dřeva (zpracovává se odpad z dřevozpracovávajícího průmyslu), o 54 % více energie při syntéze ze slunečnic, o 45 % více energie při výrobě z trávy a o 27 % více energie při výrobě ze sójových bobů. Studie zahrnuje kalkulace s cenou energie během celého procesu růstu a sběru plodin, ale nezahrnuje kalkulace s dotacemi vlády určenými farmářům.

Závěr studie jasně říká, že "výroba ethanolu není přínosem pro ochranu životního prostředí, zemědělství a ekonomiku" a argumentuje, že je lepší investovat do sluneční, větrné či vodní energie.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků