Po úspěšné renovaci se nyní ve stoletém závoďáku proletěl pilot Formule 1 George Russell, aby si po cestě vyzvedl jistou prestižní cenu.
Divize Mercedes-Benz Classic v dubnu oznámila úspěšné dokončení rozsáhlé renovace dvoulitrového závodního modelu, který v roce 1924 triumfoval v legendárním vytrvalostním závodě Targa Florio na Sicílii. A po dřívějším testování u továrny Mercedesu v Untertürkheimu, odkud závoďák originálně pochází, nyní za jeho volant usedl i George Russell.
Současný pilot formule 1 stáje Mercedes vzal vyšperkovaný historický exemplář po okreskách v Itálii na vůbec první veřejnou projížďku. Během probíhající Velké ceny Emilia Romagna si zde odskočil do středověké vesničky Brisighella, kde převzal ocenění Trofeo Bandini. Cenu pojmenovanou po závodním pilotovi Lorenzovi Bandinim uděluje každoročně speciální komise vybraným osobnostem či týmům za jejich úspěchy ve formuli 1. Loni přezval ocenění pilot McLarenu Lando Norris.
„Usednout za volant 100 let starého Mercedesu bylo úchvatné. Čekali byste, že takové auto bude stát na obdiv lidem v muzeu, ne že s ním budete jezdit. Svěřit mi první veřejnou projížďku od renovace bylo proto opravdovou ctí. Jelo se v něm úžasně! Má fantastický zvuk a ovladatelnost v zatáčkách byla vzhledem k úzkým pneumatikám obdivuhodná. Možnost projet se byla skutečně radost, takže chci týmu Mercedes-Benz Classic vyjádřit obrovský dík,“ komentoval projížďku šestadvacetiletý pilot.
Závodní stroj je automobilkou v originálu označován prostě jako „2 l Targa Florio Rennwagen“. K vítězství na Targa Florio jej 27. dubna 1924 dovezl tovární pilot Christian Werner, který měl za sebou s časem 6 hodin, 32 minut a 37,4 sekundy celkem 432 kilometrů v rámci čtyř ujetých kol. Do závodu byly tehdy nasazeny celkem tři vozy, čímž si značka nakonec odnesla i trojité vítězství v kategorii do objemu dvou litrů a taktéž cenu za nejlepší tovární tým.
Zvláštním prvkem závodního Mercedesu byl červený lak – ten totiž býval normálně vyhrazen italským vozům. Namísto bílé barvy, kterou tehdy německé vozy v závodech obvykle nosily, měla červená zabránit případné nevraživosti ze strany italských fanoušků. Po první světové válce byly německé týmy zprvu vyloučeny z účasti v evropských šampionátech. Již na začátku 20. let se však Mercedesu začalo na Targa Florio slušně dařit.
Konkrétní vítězný exemplář Christiana Wernera s číslem 10 bohužel nebyl zachován do současnosti. Renovace se tak dočkal přeživší kus s číslem 32 ze zmíněné trojice, který řídil Christian Lautenschlager a v závodě dosáhl celkově 11. místa.
Renovace vozu z vlastní sbírky automobilky probíhala s cílem dosažení maximální autenticity. Došlo na rozsáhlé pátrání v archivu klasické divize Mercedesu, hledání původních technických výkresů a historických fotografií. Samotný červený lak pak podstoupil analýzu, aby poskytl informace o složení a způsobu lakování v roce 1924. Renovovaný exemplář je tedy ručně přelakován pomocí štětce a rekonstruované olejové barvy.