Stig Blomqvist opět se Škodovkou

Na start Finské rallye se postaví hned tři Octavie WRC. Do prvních dvou se usadí stálé tovární posádky, třetí
Stig Blomqvist opět se Škodovkou
Na start Finské rallye se postaví hned tři Octavie WRC. Do prvních dvou se usadí stálé tovární posádky, třetí bude připravena pro Stiga Blomqvista a jeho spolujezdkyni Anu Goni. Mistr světa z roku 1984 a jeden z nejslavnějších soutěžních jezdců historie je s týmem Škoda Motorsport pevně svázán úspěchy z poloviny devadesátých let.

V roce 1996 dokázal švédský jezdec dojet s vozem Škoda Felicia Kit Car na vynikajícím třetím místě absolutního pořadí v Britské rallye, dnes, po pěti letech, se opět připravuje na start s vozem mladoboleslavského týmu. I když se jedná pouze o jednu soutěž, Stig Blomqvist bere nadcházející událost se vší vážností: „Se Škodou mne pojí skvělé zážitky z minulosti a příležitost jet soutěž mistrovství světa s vozem kategorie WRC samozřejmě velice vítám. Octavii WRC znám z několika předchozích testů, další dva dny testování mne čekají před Finskou rallye. Během nich se pokusím vůz nastavit maximálně podle mých představ.“ O výsledku nechce Stig Blomqvist příliš polemizovat: „Těžko říci, jak to nakonec dopadne, ale ta příležitost mne samozřejmě velmi motivuje.“

Také šéf týmu Pavel Janeba připouští, že start Stiga Blomqvista je pro tým tak trochu připomenutím dob nedávno minulých. „Se Stigem nás pojí společné vzpomínky a společná práce a my samozřejmě uděláme maximum pro to, aby byl s naším vozem spokojen. Jeho start je jednorázovou akcí pro Finskou rallye a jsem přesvědčený, že jen upevní rostoucí renomé značky Škoda.“ Blomqvist si již v Mladé Boleslavi vyzkoušel sedačku, Octavia WRC pro něj není neznámým vozem. Na Finské rallye se představí s Octavií WRC v barvách svého sponzora.

Dnes třiapadesátiletý legendární švédský soutěžák spolupracoval s týmem Škoda Motorsport v letech 1994 až 1997. Podílel se na vývoji úspěšné Felicie Kit Car, se kterou v sezonách 1995 až 1997 startoval, a pomáhal také při vývoji Octavie Kit Car, která byla přímým předchůdcem dnešní Octavie WRC. Během své kariéry, která na tratích mistrovství světa začala v roce 1982, zvítězil v 11 soutěžích mistrovství světa a celkem 33x vystoupil na stupně vítězů. V roce 1984 se stal se spolujezdcem Björnem Cederbergem mistrem světa. Jeho největším úspěchem v barvách Škody Motorsport je 3. místo v britské RAC Rally roku 1996, kdy skončil na třetím místě absolutního pořadí. V letošní sezoně absolvovala posádka Stig Blomqvist – Ana Goni již čtyři podniky mistrovství světa s vozem skupiny N v týmu Davida Suttona a v průběžném pořadí soutěže FIA Team´s Cup (Týmová trofej) je se šesti body na šestém místě.

Fotografie: Největším úspěchem Stig Blomqvist v barvách Škody Motorsport je 3. místo v britské RAC Rally roku 1996

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků