Stát se dohodl s plynaři na rozsáhle výstavbě plynových čerpacích stanic

Stát se v těchto dnech dohodl s Českou plynárenskou unií o podpoře, která se týká výstavby sítě čerpacích stanic na zemní plyn (CNG). Do roku 2020 bude vybudována rozsáhlá síť, která by měla čítat na stovku těchto čerpacích stanic. Investice by měla dosáhnout výše 1,2 mld. Kč. Právě zemní plyn se má stát ekologickým a státem podporovaným palivem pro automobily v budoucnosti a CNG by tak měl vzít podíl vozům, které spalují nynější paliva jako je benzín, nafta a propan-butan (LPG).

K velké podpoře systému CNG se stát rozhodl na základě posledního trendu, kdy začínají automobilky sériově vyrábět tyto vozy ve větším množstvím a hodlají se prosadit i na našem trhu. Většímu rozšíření automobilů spalující CNG však brání téměř nulová síť čerpacích stanic. Díky jejich malému počtu lidé nekupují vozy schopné spalovat CNG a když nejsou na trhu takové vozy, investoři nebudou budovat čerpací stanice. A nekonečná smyčka je na světe. Jejímu rozetnutí má pomoci právě zmíněná dohoda státu s plynaři.

V první fázi by mělo dojít k pokrytí všech důležitých tahů napříč republikou a poté by se měly stanice začít budovat i ve větších městech. Pokud se systém uchytí, přinesou automobilky větší výběr těchto vozů a pro případné další investory tak již bude lukrativní budovat čerpací stanice na CNG i na dalších místech.

Na druhou stranu patnáct let je poměrně dlouhá doba a tak je otázkou, zda má toto smysl a nebylo by lepší soustředit investice do budování lihovarů a továren na výrobu bio paliv ve větší míře, než dlouze a složitě budovat síť plynových čerpacích stanic a učit české řidiče k jejich využívání.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 8 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků