Stát se dohodl s plynaři na rozsáhle výstavbě plynových čerpacích stanic

Stát se v těchto dnech dohodl s Českou plynárenskou unií o podpoře, která se týká výstavby sítě čerpacích stanic na zemní plyn (CNG). Do roku 2020 bude vybudována rozsáhlá síť, která by měla čítat na stovku těchto čerpacích stanic. Investice by měla dosáhnout výše 1,2 mld. Kč. Právě zemní plyn se má stát ekologickým a státem podporovaným palivem pro automobily v budoucnosti a CNG by tak měl vzít podíl vozům, které spalují nynější paliva jako je benzín, nafta a propan-butan (LPG).

K velké podpoře systému CNG se stát rozhodl na základě posledního trendu, kdy začínají automobilky sériově vyrábět tyto vozy ve větším množstvím a hodlají se prosadit i na našem trhu. Většímu rozšíření automobilů spalující CNG však brání téměř nulová síť čerpacích stanic. Díky jejich malému počtu lidé nekupují vozy schopné spalovat CNG a když nejsou na trhu takové vozy, investoři nebudou budovat čerpací stanice. A nekonečná smyčka je na světe. Jejímu rozetnutí má pomoci právě zmíněná dohoda státu s plynaři.

V první fázi by mělo dojít k pokrytí všech důležitých tahů napříč republikou a poté by se měly stanice začít budovat i ve větších městech. Pokud se systém uchytí, přinesou automobilky větší výběr těchto vozů a pro případné další investory tak již bude lukrativní budovat čerpací stanice na CNG i na dalších místech.

Na druhou stranu patnáct let je poměrně dlouhá doba a tak je otázkou, zda má toto smysl a nebylo by lepší soustředit investice do budování lihovarů a továren na výrobu bio paliv ve větší míře, než dlouze a složitě budovat síť plynových čerpacích stanic a učit české řidiče k jejich využívání.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků