Stát se dohodl s plynaři na rozsáhle výstavbě plynových čerpacích stanic

Stát se v těchto dnech dohodl s Českou plynárenskou unií o podpoře, která se týká výstavby sítě čerpacích stanic na zemní plyn (CNG). Do roku 2020 bude vybudována rozsáhlá síť, která by měla čítat na stovku těchto čerpacích stanic. Investice by měla dosáhnout výše 1,2 mld. Kč. Právě zemní plyn se má stát ekologickým a státem podporovaným palivem pro automobily v budoucnosti a CNG by tak měl vzít podíl vozům, které spalují nynější paliva jako je benzín, nafta a propan-butan (LPG).

K velké podpoře systému CNG se stát rozhodl na základě posledního trendu, kdy začínají automobilky sériově vyrábět tyto vozy ve větším množstvím a hodlají se prosadit i na našem trhu. Většímu rozšíření automobilů spalující CNG však brání téměř nulová síť čerpacích stanic. Díky jejich malému počtu lidé nekupují vozy schopné spalovat CNG a když nejsou na trhu takové vozy, investoři nebudou budovat čerpací stanice. A nekonečná smyčka je na světe. Jejímu rozetnutí má pomoci právě zmíněná dohoda státu s plynaři.

V první fázi by mělo dojít k pokrytí všech důležitých tahů napříč republikou a poté by se měly stanice začít budovat i ve větších městech. Pokud se systém uchytí, přinesou automobilky větší výběr těchto vozů a pro případné další investory tak již bude lukrativní budovat čerpací stanice na CNG i na dalších místech.

Na druhou stranu patnáct let je poměrně dlouhá doba a tak je otázkou, zda má toto smysl a nebylo by lepší soustředit investice do budování lihovarů a továren na výrobu bio paliv ve větší míře, než dlouze a složitě budovat síť plynových čerpacích stanic a učit české řidiče k jejich využívání.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků