Stát se dohodl s plynaři na rozsáhle výstavbě plynových čerpacích stanic

Stát se v těchto dnech dohodl s Českou plynárenskou unií o podpoře, která se týká výstavby sítě čerpacích stanic na zemní plyn (CNG). Do roku 2020 bude vybudována rozsáhlá síť, která by měla čítat na stovku těchto čerpacích stanic. Investice by měla dosáhnout výše 1,2 mld. Kč. Právě zemní plyn se má stát ekologickým a státem podporovaným palivem pro automobily v budoucnosti a CNG by tak měl vzít podíl vozům, které spalují nynější paliva jako je benzín, nafta a propan-butan (LPG).

K velké podpoře systému CNG se stát rozhodl na základě posledního trendu, kdy začínají automobilky sériově vyrábět tyto vozy ve větším množstvím a hodlají se prosadit i na našem trhu. Většímu rozšíření automobilů spalující CNG však brání téměř nulová síť čerpacích stanic. Díky jejich malému počtu lidé nekupují vozy schopné spalovat CNG a když nejsou na trhu takové vozy, investoři nebudou budovat čerpací stanice. A nekonečná smyčka je na světe. Jejímu rozetnutí má pomoci právě zmíněná dohoda státu s plynaři.

V první fázi by mělo dojít k pokrytí všech důležitých tahů napříč republikou a poté by se měly stanice začít budovat i ve větších městech. Pokud se systém uchytí, přinesou automobilky větší výběr těchto vozů a pro případné další investory tak již bude lukrativní budovat čerpací stanice na CNG i na dalších místech.

Na druhou stranu patnáct let je poměrně dlouhá doba a tak je otázkou, zda má toto smysl a nebylo by lepší soustředit investice do budování lihovarů a továren na výrobu bio paliv ve větší míře, než dlouze a složitě budovat síť plynových čerpacích stanic a učit české řidiče k jejich využívání.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků