Stabilizační systém bude v USA povinný od roku 2012

Americký úřad, který se zabývá bezpečností silničního provozu (NHTSA), vydal prohlášení, že hodlá zavést povinné vybavení stabilizačním systémem pro všechny vozy. Tuto povinnost chce úřad zavést od roku 2012, což je prý dostatečná doba, aby se na ni mohly automobilky připravit.

Dle amerických úřadů totiž dokáže tento systém zachránit až 10 000 životů ročně a zajistí pokles počtu nehod až o 17 procent. Přítomnost ESP či obdobné systému dokáže předejí množství dopravních nehod nebo výrazně zmírnit jejich následky díky zachování ovladatelnosti vozu i pro horší řidiče.

Protože si je úřad vědom, že existují situace, kdy může být tento systém naopak na škodu (např. jízda v hlubokém sněhu) bude zákon počítat s tím, že systém bude možno deaktivovat tlačítkem.

Cena vozu by po zavedení tohoto systému měla vzrůst zhruba o 110 dolarů a to se počítá s dnešními cenami. Za pět let bude systém na výrobu určitě daleko levnější, a tak lze předpokládat, že nové vozy podraží jen kosmeticky.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

dnes | Miro Mihálik | 11 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 17 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 205 příspěvků