Věděli jste, že SsangYong kdysi vyráběl i sporťáky? Dnes jsou opravdovou raritou

Korejská značka nyní spojená především s výrobou dostupných SUV se v minulosti nebála odvázat.

S dnešním pohledem na počínání SsangYongu byste těžko usoudili, že tato jihokorejská značka prodávající dostupná SUV – a v minulosti útočící na lidské sítnice ne zrovna pohlednými modely – měla v nabídce i nějaký ten sportovní kousek. Chyba lávky, zapomenutý SsangYong Kallista byl údajně prvním roadsterem a sporťákem z Jižní Koreje.

Původ retro sporťáku však není tak jednoduchý. Ačkoliv model Kallista nesl jméno SsangYong a během 90. let vznikal v Jižní Koreji, původ vozu leží mnohem dál. Design dvoumístného roadsteru připomínající staré klasiky od britských značek Allard a Morgan pak mnohé napovídá.

Nádhernou Tatru T97 Hitler odsoudil k záhubě. Volkswagen za to tvrdě zaplatil

Nádhernou Tatru T97 Hitler odsoudil k záhubě. Volkswagen za to tvrdě zaplatil

Vrátit se tedy musíme do přelomu 70. a 80. let ve Velké Británii, kde působila malosériová automobilka Panther, která se zabývala produkcí staře vypadajících sporťáků využívajících tehdejší techniku velkých automobilek, například Vauxhallu či Fordu. Jako jedna z mnoha takových firem ale nedosáhla kýženého úspěchu a v roce 1979 vyhlásila bankrot.

V tu chvíli přichází na scénu jihokorejský byznysmen Young Chull Kim. Ten se v roce 1980 rozhodl, že postaví britskou značku zpátky na nohy. Původnímu modelu Lima, který byl v produkci od roku 1976, přitom dopřává modernizaci, lehkou úpravu vzhledu, nové motory od Fordu a konečně… i nové jméno Kallista. Oficiální nálepka prvního jihokorejského sporťáku byla blízko.

Korejce je třeba brát vážně. Historie eko-modelů značky Hyundai to jen dokazuje

Korejce je třeba brát vážně. Historie eko-modelů značky Hyundai to jen dokazuje

SsangYong vstupuje na scénu v roce 1987, kdy se automobilce na domácím trhu nebývale daří a vedení kouká po dalších způsobech, jak diverzifikovat modelové portfolio a zacílit na různé skupiny zákazníků. V tuto chvíli je jasné, že vstup do neprobádaných vod sportovní vozů v Jižní Koreji bude dosti odvážný.

Ve víru ambiciózních investic se SsangYong rozhodl celou společnost Panther odkoupit, a jak musí být už zcela jasné, model Kallista začal prodávat pod vlastní značkou i doma v Jižní Koreji. Obzvláště zajímavé jsou dobové plakáty (v galerii) propagující retro sporťák po boku tehdy moderního rodinného SUV Korando.

Luxusní VAZ 2107 stál o trochu více než Škoda Favorit. Překonal ji snad ve všem

Luxusní VAZ 2107 stál o trochu více než Škoda Favorit. Překonal ji snad ve všem

Kallista se ještě na konci 80. let produkoval stále ve Velké Británii, produkce ale byla na začátku 90. let přemístěna do Jižní Koreje. Technika modelu doznala několika změn. Původní plechovou karoserii vystřídal laminát, šířka kabiny byla zvětšena o 4 cm pro více místa uvnitř a pod kapotou se objevil nový dvoulitrový motor.

Každopádně ale mohli zájemci zvolit i dosavadní vrchol, tedy 2,9litrový V6 Cologne rovněž od Fordu, který zajistil přibližně 145 koní (107 kW). S ním se korejské retro rozjelo na 208 km/h a zrychlení z nuly na 100 km/h zvládlo za 8,4 sekundy.  

Favorit bez střechy a zadních sedaček? O MTX Roadster byl zájem i v zahraničí

Favorit bez střechy a zadních sedaček? O MTX Roadster byl zájem i v zahraničí

Sebevědomé vyhlídky SsangYongu na domácím trhu ale byly na míle daleko od reality. Automobilka chtěla model ponechat ve výrobě do roku 1995 s myšlenkou produkce 200 kusů. Místo toho byla výroba ukončena už v roce 1993 a zájemce si našlo jen 78 kusů.

Nejenže byl zájem o sportovní SsangYong chladný kvůli ceně, jež překračovala kdejaký luxusní sedan, ale automobilka doplatila i na nepříznivou ekonomickou situaci v zemi, která vyústila v hospodářskou krizi na konci 90. let. Ostatně poté spadla značka do rukou koncernu Deawoo. A dnes? Kallista je v Koreji vlastně ještě větší raritou. Odhaduje se, že v současnosti najdete v zemi sotva patnáct přeživších kusů.

SsangYong

Jihokorejský SsangYong vznikl v roce 1963 spojením dvou společností, současný název dostal v roce 1986.

Spolupracoval s Daimler-Benz, s Daewoo, koupila ho čínská automobilka a aktuálně skončil pod indickou firmou Mahindra & Mahindra. V České republice se soustředí na SUV.

SsangYong Rexton • SsangYong Korando • SsangYong Tivoli • SsangYong Musso Grand

TEST Toyota Land Cruiser 150 Executive: Injekce adrenalinu pro poctivého dělníka

Toyota Land Cruiser 150

Toyota Land Cruiser bude brzy sedmdesátníkem. Verze 150, kterou jako jedinou u nás zastoupení značky oficiálně prodává, dostala řádný upgrade techniky a výkonu. Jak to dopadlo?

20.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků
Dacia Duster na LPG vládne všem. Byl o ni největší zájem, porazila i novou Octavii

Nejčtenější testy roku 2020

Nikde není psáno, že největší zájem musí být o pecky za miliony. Letos to v redakčních testech všem nandala Dacia Duster na LPG!

19.  1.  2021 | Jan Mička | 158 příspěvků
TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 57 příspěvků