Jaké síly na vás působí při srážce se zvěří? I divočák může být katastrofa

Pro řidiče je nejdůležitější si uvědomit, že zvíře nejde přes cestu, ale cesta vede přes les.

S prohlubujícím se podzimem a mlhou po ránu narůstá riziko srážky se zvěří. Jedete k večeru krajinou a z křoví vyběhne pomatené lesní zvířátko rovnou vám pod kola. Taková splašená bachyně vás může stát nejen nárazník, ale i chladič, porušení nárazových zón auta a spoustu dalších nepříjemností, které vás, nebo pojišťovnu, mohou stát i desítky tisíc korun.

Jak tomu předejít? Samozřejmě jsou situace, kdy to nejde, ale několik preventivních návyků si vytvořit můžete. Určitě se vyplatí dodržovat jasné pravidlo, že k večeru a v noci jezděte spíše pozvolna. Tam, kde jezdíte devadesátkou, si na tachometru hlídejte 70 km/h. Každý z vás musí potvrdit, že s kratší brzdnou dráhou si můžete ušetřit spoustu nepříjemností.

Německá organizace ADAC vypracovala zajímavou infografiku, na které najdete srovnání sil, které na auto působí při nárazu s určitým druhem zvířete. Věděli jste například, že srážka s daňkem v rychlosti 60 km/h na auto působí silou hmotnosti dospělého hrocha? O jelenovi snad ani není třeba mluvit. Ostatně podívejte se nahoře v galerii. Třeba teď pojedete do práce přes lesík pomaleji.

Diskuze (15) Další článek: Nissan testuje Leaf se dvěma elektromotory. Na všechna kola posílá 309 koní a 680 Nm

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,