Za srážku se zvěří nese odpovědnost řidič. Existuje ale výjimka, kdy kompenzaci získáte

Zima je na střet se zvěří nejzákeřnější. Pokud vám zvěř zkříží cestu, postup je jednoduchý a jasně daný. Máte možnost získat i pojistné plnění.

Se zimou nepřicházejí jen zhoršené jízdní podmínky v podobě mlhy, sněhu i ledu, ale také zvýšený počet střetů motoristů se zvěří hledající potravu. Liška, srna nebo kanec si logicky žádné pojištění neplatí, a tak následky celé události dopadnou na ramena řidiče, který je brán jako viník nehody, jelikož měl takovou situaci předpokládat a riziku přizpůsobit styl jízdy. Ale pozor, je zde i situace, kdy toto „pravidlo“ neplatí. Vyžaduje to však zvýšené úsilí řidiče.

Načasování tohoto článku není náhodné. Právě prosinec bývá na střety se zvěří nejhorší. Například loni připadlo na tento měsíc 1284 hlášených nehod z celkových 3310 registrovaných v zimním období. Nejnebezpečnější bývá ranní rozbřesk a večerní stmívání. Když už se vám tato nemilá příhoda stane, je nutné postupovat správně a vykázat zvýšené úsilí, abyste z pojistky dostali maximum. Tedy pokud ji máte…

Klasické povinné ručení se na střet se zvěří nevztahuje, takže opravu vozu a případnou újmu na zdraví spolucestujících hradíte z vlastní kapsy. Navíc budete muset zaplatit hodnotu uhynulého zvířete. Předejít takové situaci můžete sjednáním havarijního nebo životního pojištění, případně pojištění sedadla spolujezdce (zraněný spolujezdec má nárok na odškodné vždy a je hrazeno z povinného ručení řidiče). Nikdy totiž nevíte, jak velké a těžké zvíře se vám připlete do cesty.

Když se tak stane, máte povinnost skutečnost nahlásit policii, a to i v případě, že škoda zjevně nepřesáhla hranici sto tisíc korun. Důvodem je zajištění dalšího postupu specializovanými složkami. Scénářů je totiž několik. Zvíře je převezeno k ošetření, odborně odstraněno, nebo utraceno, pokud jsou zranění vážná a zvíře by se jen trápilo. Událost musíte nahlásit i v případě, že tvor z místa utekl. I když se mu podařilo utéct, není záruka, že je zdravotně v pořádku. Hlavně ať vás nenapadne si ho naložit a odvézt domů. Tím byste se dopustili trestného činu.

Ve vlastním zájmu zvažte, jestli místo střetu je bezpečné k zastavení. Nikdo nebude trestán za ujetí od nehody, pokud popojede do nejbližšího přehledného úseku a na stojící vozidlo upozorní výstražnými světly i trojúhelníkem. Nepokoušejte se o odstranění zvířete svépomocí. Specifickým prostředím je dálnice, kde se bez pomoci záchranných složek neobejdete.

Už výše jsme zmínili, že zpravidla bývá vina přisuzována řidiči, ale existuje okolnost, která vám pomůže. Pokud totiž v blízkosti probíhal hon, je pravděpodobné, že zvíře vyplašili a zahnali myslivci. V takovém případě se vám podaří získat kompenzaci od místního mysliveckého sdružení z jeho pojištění odpovědnosti. Plánovaný hon je předem nahlašován, takže informace o něm najdete na obecní vývěsce ve fyzické nebo elektronické podobě.  

Diskuze (41) Další článek: TEST BMW M340d xDrive: Rekviem za (téměř) dokonalost

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,