Spotřeba amerických vozů klesne na 3,5 l na 100 km

Americký senát před nedávnem schválil zákon, který přikazuje automobilkám, aby v roce 2020 jejich vozy měly průměrnou spotřebu 6,7 l na 100 km, neboli amerických 35 mpg.

Nyní přichází druhá fáze nesmyslné honby za CO2, který prý může za vše zlé na světě. Osobní vozy a lehké užitkové vozy budou muset po roce 2030 dosahovat průměrné spotřeby jen 3,5 l na 100 km, neboli amerických 75 mpg.

Automobilky tak mají před sebou nemalý úkol. I když se může zdát daný termín hodně vzdálený, pro vývoj úsporných systému to zas tak dlouhé období není. Každopádně Američané si od tohoto slibují menší spotřebu pohonných hmot a snížení emisí skleníkových plynů po roce 2050 v dopravě o více než 80 procent.

Škoda jen, že američtí ekologové neuložili automobilkám povinnost vyvinout zcela nový systém pohonu, který by nebyl vůbec závislý na současných palivech a to ani přímo ve formě benzínu a nafty, tak i nepřímo v podobě pálení plynu a uhlí v elektrárnách pro výrobu elektřiny. To by byl krok, který by reálně vyřešil současný stav závislosti na ropě.

Nebylo by také špatné dát prostor většině z vědecké obce, která, na rozdíl od obhájců, prokazatelně odmítá zažité klišé o významu skleníkových plynů na oteplování naší Země...

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 29 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků