Spotřeba amerických vozů klesne na 3,5 l na 100 km

Americký senát před nedávnem schválil zákon, který přikazuje automobilkám, aby v roce 2020 jejich vozy měly průměrnou spotřebu 6,7 l na 100 km, neboli amerických 35 mpg.

Nyní přichází druhá fáze nesmyslné honby za CO2, který prý může za vše zlé na světě. Osobní vozy a lehké užitkové vozy budou muset po roce 2030 dosahovat průměrné spotřeby jen 3,5 l na 100 km, neboli amerických 75 mpg.

Automobilky tak mají před sebou nemalý úkol. I když se může zdát daný termín hodně vzdálený, pro vývoj úsporných systému to zas tak dlouhé období není. Každopádně Američané si od tohoto slibují menší spotřebu pohonných hmot a snížení emisí skleníkových plynů po roce 2050 v dopravě o více než 80 procent.

Škoda jen, že američtí ekologové neuložili automobilkám povinnost vyvinout zcela nový systém pohonu, který by nebyl vůbec závislý na současných palivech a to ani přímo ve formě benzínu a nafty, tak i nepřímo v podobě pálení plynu a uhlí v elektrárnách pro výrobu elektřiny. To by byl krok, který by reálně vyřešil současný stav závislosti na ropě.

Nebylo by také špatné dát prostor většině z vědecké obce, která, na rozdíl od obhájců, prokazatelně odmítá zažité klišé o významu skleníkových plynů na oteplování naší Země...

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků