Spotřeba amerických vozů klesne na 3,5 l na 100 km

Americký senát před nedávnem schválil zákon, který přikazuje automobilkám, aby v roce 2020 jejich vozy měly průměrnou spotřebu 6,7 l na 100 km, neboli amerických 35 mpg.

Nyní přichází druhá fáze nesmyslné honby za CO2, který prý může za vše zlé na světě. Osobní vozy a lehké užitkové vozy budou muset po roce 2030 dosahovat průměrné spotřeby jen 3,5 l na 100 km, neboli amerických 75 mpg.

Automobilky tak mají před sebou nemalý úkol. I když se může zdát daný termín hodně vzdálený, pro vývoj úsporných systému to zas tak dlouhé období není. Každopádně Američané si od tohoto slibují menší spotřebu pohonných hmot a snížení emisí skleníkových plynů po roce 2050 v dopravě o více než 80 procent.

Škoda jen, že američtí ekologové neuložili automobilkám povinnost vyvinout zcela nový systém pohonu, který by nebyl vůbec závislý na současných palivech a to ani přímo ve formě benzínu a nafty, tak i nepřímo v podobě pálení plynu a uhlí v elektrárnách pro výrobu elektřiny. To by byl krok, který by reálně vyřešil současný stav závislosti na ropě.

Nebylo by také špatné dát prostor většině z vědecké obce, která, na rozdíl od obhájců, prokazatelně odmítá zažité klišé o významu skleníkových plynů na oteplování naší Země...

TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 74 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků