Jako vhodný základ si Brendon vybral zachovalou Alfu Romeo 159, která s Brerou sdílí stejný základ, interiér i části karoserie. Zdroj: Instagram (Brendon Scholtz,  carazy_guy )

Jako vhodný základ si Brendon vybral zachovalou Alfu Romeo 159, která s Brerou sdílí stejný základ, interiér i části karoserie. Zdroj: Instagram (Brendon Scholtz, carazy_guy)

V digitálním prostředí si nejprve našel společné rysy a ideální body pro navaření zadní části z Brery, kterou získal nákupem levného vraku, kde se bez poškození dochovala jen tato partie.   Zdroj: Instagram (Brendon Scholtz,  carazy_guy )
Karosářské práce zahrnovaly řez uprostřed zadních blatníků, spasování a následné klempířské slícování střechy, jelikož Brera má nižší profil. Zdroj: Instagram (Brendon Scholtz,  carazy_guy )
Hotový skelet po ošetření a přípravě podkladu pokryl sytě rudý lak. Zdroj: Instagram (Brendon Scholtz,  carazy_guy )
Celkový dojem dotvořil Brendon kontrastní černou střechou a originálními litými koly ze 159. Zdroj: Instagram (Brendon Scholtz,  carazy_guy )
29
Fotogalerie

Spojením Alfy Romeo 159 a Brera vznikl unikátní hatchback. Na amatérskou stavbu je výsledek fenomenální!

Nadšenec si postavil praktickou Alfu Romeo Brera. Praktický hatchback však těsně před dokončením bojuje o život.

Když jsme v roce 2002 poprvé spatřili Alfu Romeo Brera jako koncept z rukou Giorgetta Giugiara, nemohli jsme se dočkat sériové verze. Po designové stránce je kupé s prvky hatchbacku dodnes fascinující, a dokonce se prodávala i verze Spider s plátěnou střechou. Slibně vypadající Italka ale mnohé jízdními vlastnostmi zklamala. Působila těžkopádně a zdaleka ne tak odvážně, jako její sexy kabátek. Spíše než sportovní kupé, to byl pohledný hatchback, který však kvůli třídveřovému provedení strádal na praktičnosti.

Není divu, že se v hlavách mnohých nadšenců míhaly myšlenky, jak by mohla pětidveřová Brera vypadat, ale nikdo nebyl tak odvážný, aby tomuto nápadu dal reálnou podobu. S tím přišel až Brendon M. Scholtz z Jihoafrické republiky, který má zkušenosti s různými karosářskými úpravami. Z fotek sdílených na jeho instagramu je ale vidět, že přestavba nebyla jednoduchá.

Jako vhodný základ si Brendon vybral zachovalou Alfu Romeo 159, která s Brerou sdílí stejný základ, interiér i části karoserie. V digitálním prostředí si nejprve našel společné rysy a ideální body pro navaření zadní části z Brery, kterou získal nákupem levného vraku, kde se bez poškození dochovala jen tato partie.  

Karosářské práce zahrnovaly řez uprostřed zadních blatníků, spasování a následné klempířské slícování střechy, jelikož Brera má nižší profil. Hotový skelet po ošetření a přípravě podkladu pokryl sytě rudý lak. Celkový dojem dotvořil Brendon kontrastní černou střechou a originálními litými koly ze 159.

Ačkoliv je většina prací hotová, projekt stále není dokončený. V plánu je výměna zpětných zrcátek za původní z Brery, instalace výraznějších prahů, přidání střešního spoileru a usazení zadního okna, které se na místním trhu těžko shání. Případné snížení podvozku už je jen detailem.

Dobrou zprávou je, že dárcovská Alfa Romeo 159 má pod kapotou vrcholný vidlicový šestiválec o objemu 3.2 litru s výkonem 191 kW, roztáčející všechna čtyři kola. Naopak špatnou je nedostatek finančních prostředků na dokončení díla. Brendon proto hledá sponzory, ale možná bude muset prodat originální Breru, která aktuálně praktickému dvojčeti dělá společnost.

Alfa Romeo

Alfa Romeo je sportovní značka koncernu FCA. Její vozy charakterizuje osobitý design, živé motory a vynikající podvozky.

Společnost byla založena v roce 1910 jako A.L.F.A, své současné jméno získala v roce 1920. Součástí Fiat Group se stala v roce 1986, od roku 2021 patří do skuoiny Stellantis.

Přehled modelů: Alfa Romeo MiTo • Alfa Romeo Giulietta • Alfa Romeo 4C • Alfa Romeo 4C Spider • Alfa Romeo Stelvio • Alfa Romeo Giulia

Doporučujeme

Články odjinud