Splinter: dřevěný sporťák

V době hliníku, karbonu a jiných lehkých materiálů dostali studenti v Americe zajímavý nápad – postavit funkční sporťák z dřeva.

Dřevo jako přírodní materiál dopřává pocit luxusu náročným majitelům především uvnitř jejich vozů. Jenomže je američtí studenti si řekli, že zkusí z dřeva postavit „celý” supersport. Dílo je na světě a má i jméno – Splinter.

Karoserie i rám vozu je dřevěné konstrukce, dřevo bylo použito také na discích kol nebo části odpružení. Poměrně lehké, no přitom velmi pevné dřevo přispělo k velmi nízké pohotovostní hmotnosti vozu – pouze 1100 kg. Rozměry přitom nejsou nijak zanedbatelné, do délky měří Splinter 4430 mm, na šířku 2080 mm a vysoký je 1070 mm. Rozvor náprav činí 2660 mm.

Tenhle vůz nemá s výkonem problém. O pohon se stará osmiválec Northstar s objemem 4,6 litru dopovaný dvojicí kompresorů. Jeho výkon dosahuje úctyhodných 441 kW/600 koní. Agregát uložený před zadní nápravou posílá svoji sílu na zadní kola skrz šestistupňovou manuální převodovku.

Zajímavostí je sloupek řízení a volant vyroben, jak jinak, než z dřeva. Brzdy vozu jsou klasické, do ocelových kotoučů se zakusují šestipístkové třmeny vpředu, resp. čtyřpístkové vzadu. Splinter stojí na 19“ kolech s pneumatikami 265/35 vpředu, vzadu jsou použity „dvacítky“ s pneu 335/30.

Jak bude dřevo reagovat na vysoké teploty motoru, brzd a dalších exponovaných částí tvůrci neříkají. Snad ne vzplanutím...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Splinter, zajímavý dřevěný počin

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků