Špičkový tým F1 vyměnil pneumatiky za 20 sekund. Stálo to přes 3 miliony eur

Měnit pneumatiky ve stavu beztíže by snad mohl jenom blázen. Nebo tým Formule 1.

Světový rychlostní rekord pit stopu Formule 1 drží tým Aston Martin Red Bull Racing. Při Velké ceně Brazílie se celá zastávka v boxech odehrála za 1,82 sekundy. Závodnímu týmu však toto prvenství nestačilo a pro další rekord (respektive prvenství), který by asi nikoho jen tak nenapadl, se vydal do výšky deseti kilometrů nad zemí.

Chcete auto mistra Formule 1? Toto Audi RS 6 Avant dříve vlastnil Kimi Räikkönen

Chcete auto mistra Formule 1? Toto Audi RS 6 Avant dříve vlastnil Kimi Räikkönen

Konkrétně do ruského letounu Iljušin Il-76, na kterém cvičí kosmonauti stav beztíže. Zde se mechanici týmu pustili do práce na monopostu z roku 2005. Tehdy se v něm proháněli David Coulthard, Christian Klien a Vitantonio Liuzzi. Nejlépe se v něm vedlo Skotovi, který skončil v mistrovství na 12. místě.

Cílem bylo provést simulaci zastávky v boxech v čase okolo 22 vteřin. Zhruba po tak dlouhou dobu totiž letoun dokáže stav beztíže simulovat. Jak asi tušíte, borci to opravdu stihli. Podle výpovědí jednotlivých účastníků to bylo to nejnáročnější, co kdy museli dělat. 

Rodin FZED chce uspět tam, kde Lotus selhal. Unikátní formule stojí balík

Rodin FZED chce uspět tam, kde Lotus selhal. Unikátní formule stojí balík

Celkově totiž museli podstoupit sedm sérií, které obsahovaly 80 parabolických letů (úsek, při kterém letadlo stoupá v úhlu 45 stupňů a poté ve stejném úhlu klesá dolů - vznikne tak zhruba na 22 sekund stav snížené gravitace, tedy téměř stav beztíže). Pro zajímavost jsme našli, že jedna série parabolických letů vyjde na zhruba půl milionu eur. Pořád to ale tým vyšlo levněji než ve skutečném vesmíru. To by totiž stálo tisíckrát tolik.

TEST Ford Focus ST Plus Performance: Bejby nebude sedět v koutě!

Ford Focus ST Plus Performance

Akronymem rychlého Fordu je od pradávna označení RS a hot-hatch modrého oválu se již několikátou generací zove Focus RS. Jeho bejby bratříček ST se v očích nadšenců vždy tak trochu krčil v koutku a tam si fidlal ty své druhé housličky. K patnáctým narozeninám ale dostal od hodných strýčků z vývojového oddělení elektrickou kytaru… a k ní koncertní kombo s elektronickými efekty.

dnes | Petr Schnagl | 1 příspěvek
Za volantem elektrické Škody Citigoe iV: Odsouzena k úspěchu. Na doživotí?

Škoda Citigoe iV

Na prezentaci v Nizozemsku jsme vedle plug-in hybridní Škody Superb poprvé vyzkoušeli také první sériově vyráběný elektromobil s okřídleným šípem ve znaku. Odsouzen k úspěchu ale byl už dlouho před tím.

3.  12.  2019 | Jan Mička | 141 příspěvků
Levné Hyundaie i20 a i30 na ostří nože: Hodně muziky za méně než 300.000 Kč!

Hyundai i20 vs. Hyundai i30

Řekněme, že chcete nové auto a stanovíte si limit 300 tisíc korun. Český Hyundai má pro vás hned dvě lákavé nabídky.

1.  12.  2019 | Vladimír Kadera | 80 příspěvků