Špatně nastavené airbagy v USA každoročně zapříčiní 280 úmrtí

Americké noviny Kansas City Star přišly s velmi zajímavým výzkumem. V rozmezí let 2001 až 2006 dělali studii, kolik smrtelných zranění zapříčiní špatně nastavené airbagy. Kromě samotné statistiky přinesly noviny i několik doslova hororových příběhů, kde řidič nebo spolujezdec nezemřeli kvůli samotné nehodě, ale jen kvůli špatně fungujícímu airbagu, který má paradoxně posádku ochraňovat. Jako nejčastější příčina kvůli které airbag způsobí zranění je buď to, že se nenafoukne celý, nebo se nafoukne později a řidiči zláme vaz.

Noviny svůj článek okořenily i konkrétními čísly, která uvádějí že od roku 2001 až po rok 2006 se airbagy podepsaly pod více než 1 400 úmrtími. Ta nejlepší „informace“ je uveřejněna na konci, prý totiž každá automobilka ví o svých nedostatcích v této oblasti ochrany a každý měsíc se jí dostávají různá diagnostikování špatných airbagů. Touto informaci má být hlavně vyvolán podnět k zamyšlení se, zda ve svém autě nemáte vadný „polštář“.

Pravdivost celého výzkumu pochopitelně není možné ani potvrdit, ani vyvrátit. Otázka, do jaké míry nás ten či onen bezpečnostní prvek ochraňuje a do jaké míry ohrožuje, se ale neobjevuje poprvé. Stejně tak o tomto bychom mohli dlouze diskutovat, faktem ale je, že není ani tak důležité kolik airbagů ve svém autě máte, ale kolik z nich je spolehlivých a opravdu správně fungujících.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků