Špatně nastavené airbagy v USA každoročně zapříčiní 280 úmrtí

Americké noviny Kansas City Star přišly s velmi zajímavým výzkumem. V rozmezí let 2001 až 2006 dělali studii, kolik smrtelných zranění zapříčiní špatně nastavené airbagy. Kromě samotné statistiky přinesly noviny i několik doslova hororových příběhů, kde řidič nebo spolujezdec nezemřeli kvůli samotné nehodě, ale jen kvůli špatně fungujícímu airbagu, který má paradoxně posádku ochraňovat. Jako nejčastější příčina kvůli které airbag způsobí zranění je buď to, že se nenafoukne celý, nebo se nafoukne později a řidiči zláme vaz.

Noviny svůj článek okořenily i konkrétními čísly, která uvádějí že od roku 2001 až po rok 2006 se airbagy podepsaly pod více než 1 400 úmrtími. Ta nejlepší „informace“ je uveřejněna na konci, prý totiž každá automobilka ví o svých nedostatcích v této oblasti ochrany a každý měsíc se jí dostávají různá diagnostikování špatných airbagů. Touto informaci má být hlavně vyvolán podnět k zamyšlení se, zda ve svém autě nemáte vadný „polštář“.

Pravdivost celého výzkumu pochopitelně není možné ani potvrdit, ani vyvrátit. Otázka, do jaké míry nás ten či onen bezpečnostní prvek ochraňuje a do jaké míry ohrožuje, se ale neobjevuje poprvé. Stejně tak o tomto bychom mohli dlouze diskutovat, faktem ale je, že není ani tak důležité kolik airbagů ve svém autě máte, ale kolik z nich je spolehlivých a opravdu správně fungujících.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 13 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků