Špatná zpráva: ceny benzínu porostou

Ačkoliv jsme očekávali nepatrné snížení cen pohonných hmot v důsledku poklesu DPH, benzín i nafta jdou oproti očekávání s cenami nahoru. Zejména benzín zdražuje razantněji a jeho cena poroste rychleji. Důvodem jsou obavy ze situace na Blízkém východě: trvá napětí v Iráku a došlo k teroristickému útoku na ropné věže v Saudské Arábii; obavy z omezení dodávek ropy na jistotě nepřidávají. Navíc USA disponují velmi nízkými zásobami ropy, což před letní sezónou není ideální.

V současnosti je cena za barel ropy někde na 36 dolarech, což je maximum za posledních 13 let od války v Perském zálivu. Obavy před teroristy mohou ropu zdražit během několika dnů klidně o jeden dva dolary. To by mohlo zvýšit ceny benzínu až na hranici 30 korun za litr; už nyní se ceny pohybují od 26 do 28 korun. Nafta naštěstí takové razatní nárůsty neprodělala a nepočítá se s tím, že by rostla tak rychle, jako benzín.

Poznámka: Zájemce o cestu do USA asi nepotěší zpráva, že benzín může v létě stát až 1,80 dolaru, tedy o nějakých dvacet třicet centů více, než loni v létě, kdy se průměr na východním pobřeží pohyboval okolo 1,50 USD.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 18 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků