Špatná zpráva: ceny benzínu porostou

Ačkoliv jsme očekávali nepatrné snížení cen pohonných hmot v důsledku poklesu DPH, benzín i nafta jdou oproti očekávání s cenami nahoru. Zejména benzín zdražuje razantněji a jeho cena poroste rychleji. Důvodem jsou obavy ze situace na Blízkém východě: trvá napětí v Iráku a došlo k teroristickému útoku na ropné věže v Saudské Arábii; obavy z omezení dodávek ropy na jistotě nepřidávají. Navíc USA disponují velmi nízkými zásobami ropy, což před letní sezónou není ideální.

V současnosti je cena za barel ropy někde na 36 dolarech, což je maximum za posledních 13 let od války v Perském zálivu. Obavy před teroristy mohou ropu zdražit během několika dnů klidně o jeden dva dolary. To by mohlo zvýšit ceny benzínu až na hranici 30 korun za litr; už nyní se ceny pohybují od 26 do 28 korun. Nafta naštěstí takové razatní nárůsty neprodělala a nepočítá se s tím, že by rostla tak rychle, jako benzín.

Poznámka: Zájemce o cestu do USA asi nepotěší zpráva, že benzín může v létě stát až 1,80 dolaru, tedy o nějakých dvacet třicet centů více, než loni v létě, kdy se průměr na východním pobřeží pohyboval okolo 1,50 USD.

TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

včera | Radek Pecák | 59 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků