Špatná zpráva: ceny benzínu porostou

Ačkoliv jsme očekávali nepatrné snížení cen pohonných hmot v důsledku poklesu DPH, benzín i nafta jdou oproti očekávání s cenami nahoru. Zejména benzín zdražuje razantněji a jeho cena poroste rychleji. Důvodem jsou obavy ze situace na Blízkém východě: trvá napětí v Iráku a došlo k teroristickému útoku na ropné věže v Saudské Arábii; obavy z omezení dodávek ropy na jistotě nepřidávají. Navíc USA disponují velmi nízkými zásobami ropy, což před letní sezónou není ideální.

V současnosti je cena za barel ropy někde na 36 dolarech, což je maximum za posledních 13 let od války v Perském zálivu. Obavy před teroristy mohou ropu zdražit během několika dnů klidně o jeden dva dolary. To by mohlo zvýšit ceny benzínu až na hranici 30 korun za litr; už nyní se ceny pohybují od 26 do 28 korun. Nafta naštěstí takové razatní nárůsty neprodělala a nepočítá se s tím, že by rostla tak rychle, jako benzín.

Poznámka: Zájemce o cestu do USA asi nepotěší zpráva, že benzín může v létě stát až 1,80 dolaru, tedy o nějakých dvacet třicet centů více, než loni v létě, kdy se průměr na východním pobřeží pohyboval okolo 1,50 USD.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků