Špatná zpráva: ceny benzínu porostou

Ačkoliv jsme očekávali nepatrné snížení cen pohonných hmot v důsledku poklesu DPH, benzín i nafta jdou oproti očekávání s cenami nahoru. Zejména benzín zdražuje razantněji a jeho cena poroste rychleji. Důvodem jsou obavy ze situace na Blízkém východě: trvá napětí v Iráku a došlo k teroristickému útoku na ropné věže v Saudské Arábii; obavy z omezení dodávek ropy na jistotě nepřidávají. Navíc USA disponují velmi nízkými zásobami ropy, což před letní sezónou není ideální.

V současnosti je cena za barel ropy někde na 36 dolarech, což je maximum za posledních 13 let od války v Perském zálivu. Obavy před teroristy mohou ropu zdražit během několika dnů klidně o jeden dva dolary. To by mohlo zvýšit ceny benzínu až na hranici 30 korun za litr; už nyní se ceny pohybují od 26 do 28 korun. Nafta naštěstí takové razatní nárůsty neprodělala a nepočítá se s tím, že by rostla tak rychle, jako benzín.

Poznámka: Zájemce o cestu do USA asi nepotěší zpráva, že benzín může v létě stát až 1,80 dolaru, tedy o nějakých dvacet třicet centů více, než loni v létě, kdy se průměr na východním pobřeží pohyboval okolo 1,50 USD.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

dnes | Milan Lažanský | 1 příspěvek
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 29 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Minitest Renault Espace 1.8 TCe

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků