Spalovací motory tu ještě chvíli budou. Kia vyvíjí novou koncepci spalující ekologický vodík

Kia se hodlá do roku 2045 stát uhlíkově neutrální značkou produkující modely poháněné bateriovými a palivovými články. Než se tak stane, vyvine nový motor spalující ekologické palivo.

Vodíková budoucnost je zase o krok blíže. Kia, jako člen slupiny HMG, zkoumá nové možnosti v oblasti vývoje ekologického paliva a nové konstrukce motorů spalujících velmi chudou směs. V rámci programu se spojila se saudskoarabskou státní ropnou společností Aramco a Technickou a přírodovědeckou univerzitou krále Abdalláha (KAUST).

Alain Raposo, viceprezident skupiny HMG, uvedl, že motory spalující ekologické směsi jsou důležitým mezičlánkem k úplnému přechodu na vozy vybavené bateriemi a palivovými články. Do roku 2045 chce být Kia uhlíkově neutrální značkou.

Motory pracující s chudou směsí, se ve srovnání s konvenční konstrukcí vyznačují vysokou termodynamickou účinností při současném snížení spotřeby paliva. E-palivo se získává z ekologicky vyráběného vodíku pomocí elektrolýzy vody a oxidu uhličitého. Elektřina je samozřejmě získávána z obnovitelných zdrojů.

Partneři projektu mají své role náležitě rozdělné. Cílem HMG bude poskytnou nový zážehový motor, zatímco Aramco intenzivně zkoumá ideální složení paliva. Univerzita poskytne zázemí pro ověřování technologií a modelaci ve svém výzkumném centru pro spalovací motory. Kromě toho má studie napovědět, o kolik byl se podařilo snížit emise skleníkových plynů, pokud by vozidla s používala e-palivo namísto paliva konvenčního.

Kia

Nejstarší korejská automobilka Kia byla založena v roce 1944, automobily začala ale vyrábět až v roce 1974. Do společnosti po jejím bankrotu vstoupil v roce 1998 Hyundai.

Automobilka své vozy vyrábí i v továrnách v Česku a na Slovensku, mimo jiné i Kia Ceed.

Kia Picanto • Kia Rio •​ Kia Ceed •​ Kia Sportage •​ Kia Sorento •​ Kia Stonic •​ Kia e-Soul •​ Kia Niro

Váš názor Další článek: Za volantem nové Toyoty Aygo X: Už dlouho jsem se tak nepobavil! A stačilo k tomu 72 koní a manuál

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,