Soud: soukromé firmy nemohou měřit rychlost

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že snímek ze soukromého radaru nemůže být brán jako důkaz. Krajský soud totiž rozhodoval ve sporu muže, který projel obcí rychlostí téměř 70 km/h. Řidiče zachytil radar soukromé firmy, která pro město obstarávala právě tuto výdělečnou činnost.

Ve správním řízení byl řidiči udělen trest, ale ten se proti němu odvolal a následně se obrátil na soud. A ten nyní rozhodl v jeho prospěch.

Dle soudu totiž nemůže soukromá firma schraňovat osobní údaje, tedy ani přímé fotografie řidiče. Obec navíc nesmí pověřit soukromou firmu k této činnosti, jelikož ta má, jako soukromý subjekt, zájem na tom, aby vybrala co nejvíce.

Je vidět, že alespoň soudy nejsou zaslepeny na první pohled bohulibým záměrem soukromého měření, a chápou, že jde hlavně o velmi lukrativní business, ke kterému se dostane soukromý subjekt.

Stát by měl celkově eliminovat, aby jakýkoli státní nebo soukromý subjekt byl motivován vybírat na pokutách co nejvíce. Obdobná situace je i u městské policie, které vybrané pokuty zůstávají a město tak má svým způsobem stejně maximální zájem na tom, aby padlo pokut co nejvíce. Málokdo si u nás uvědomuje, že dobře pracující policie je ta, která dává pokut co nejméně, ne naopak...

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 31 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků