Soud: soukromé firmy nemohou měřit rychlost

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že snímek ze soukromého radaru nemůže být brán jako důkaz. Krajský soud totiž rozhodoval ve sporu muže, který projel obcí rychlostí téměř 70 km/h. Řidiče zachytil radar soukromé firmy, která pro město obstarávala právě tuto výdělečnou činnost.

Ve správním řízení byl řidiči udělen trest, ale ten se proti němu odvolal a následně se obrátil na soud. A ten nyní rozhodl v jeho prospěch.

Dle soudu totiž nemůže soukromá firma schraňovat osobní údaje, tedy ani přímé fotografie řidiče. Obec navíc nesmí pověřit soukromou firmu k této činnosti, jelikož ta má, jako soukromý subjekt, zájem na tom, aby vybrala co nejvíce.

Je vidět, že alespoň soudy nejsou zaslepeny na první pohled bohulibým záměrem soukromého měření, a chápou, že jde hlavně o velmi lukrativní business, ke kterému se dostane soukromý subjekt.

Stát by měl celkově eliminovat, aby jakýkoli státní nebo soukromý subjekt byl motivován vybírat na pokutách co nejvíce. Obdobná situace je i u městské policie, které vybrané pokuty zůstávají a město tak má svým způsobem stejně maximální zájem na tom, aby padlo pokut co nejvíce. Málokdo si u nás uvědomuje, že dobře pracující policie je ta, která dává pokut co nejméně, ne naopak...

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

včera | Jan Mička | 3 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků