Soud: soukromé firmy nemohou měřit rychlost

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že snímek ze soukromého radaru nemůže být brán jako důkaz. Krajský soud totiž rozhodoval ve sporu muže, který projel obcí rychlostí téměř 70 km/h. Řidiče zachytil radar soukromé firmy, která pro město obstarávala právě tuto výdělečnou činnost.

Ve správním řízení byl řidiči udělen trest, ale ten se proti němu odvolal a následně se obrátil na soud. A ten nyní rozhodl v jeho prospěch.

Dle soudu totiž nemůže soukromá firma schraňovat osobní údaje, tedy ani přímé fotografie řidiče. Obec navíc nesmí pověřit soukromou firmu k této činnosti, jelikož ta má, jako soukromý subjekt, zájem na tom, aby vybrala co nejvíce.

Je vidět, že alespoň soudy nejsou zaslepeny na první pohled bohulibým záměrem soukromého měření, a chápou, že jde hlavně o velmi lukrativní business, ke kterému se dostane soukromý subjekt.

Stát by měl celkově eliminovat, aby jakýkoli státní nebo soukromý subjekt byl motivován vybírat na pokutách co nejvíce. Obdobná situace je i u městské policie, které vybrané pokuty zůstávají a město tak má svým způsobem stejně maximální zájem na tom, aby padlo pokut co nejvíce. Málokdo si u nás uvědomuje, že dobře pracující policie je ta, která dává pokut co nejméně, ne naopak...

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků