Současné napětí 12V nestačí

V současné době je u automobilů výrazná tendence k co nejlepšímu využití paliva a také k co největšímu snížení množství emisí ve výfukových plynech. V roce 2008 by měly začít platit směrnice, podle kterých evropské automobily nebudou vypouštět do ovzduší více než 140g CO2 na jeden ujetý km.
Současné napětí 12V nestačí
Aby toho všeho bylo možné dosáhnout, je nutná instalace mnohem vyspělejší elektroniky  řídící spalování.V automobilech tedy dojde k rozvoji elektroniky, která je však stále více a více energeticky náročná. Když k tomu přidáme ještě elektrické a elektronické systémy, Klepněte pro větší obrázekkteré zvyšují komfort přepravy, musíme dojít k závěru, že alternátory, které se v současné době používají, nejsou schopné stále zvyšovat svůj výkon tak, aby mohly zajistit plnou dodávku elektrické energie potřebné pro všechna zařízení.

Největším limitujícím faktorem je napětí 12V. V době, kdy se délka kabeláže v autech počítá na kilometry, je napětí 12V naprosto nedostačující. Vede to k tomu, že kabely musí být dost silné (a tedy i těžké) a přesto dochází stále k velkým ztrátám. El. soustava dnešních vozů má  příkon kolem 2000 W (nižší střední třída), ale do roku 2010 to bude minimálně dvakrát tolik.

Kvůli tomu jsou navrhována různá řešení. To, které je nejblíže sérii, je zavedení elektrické sítě o napětí 42V. Toto napětí zaručuje snížení hmotnosti kabelů a také zmenšení ztrát způsobených přenosem, přesto je to napětí stále ještě relativně bezpečné. Už dnes má firma Bosch generátor tohoto napětí, Klepněte pro větší obrázekkterý slouží i jako startér. Tento generátor je možno namontovat přímo mezi motor a převodovku tak, aby odpadly ztráty přenosu řemenem. Startování tímto způsobem je mnohem tišší a efektivnější. Protože má generátor dostatečný výkon, prvky jako vodní čerpadlo nebo posilovač řízení budou mít elektrický pohon, opět  kvůli snížení ztrát způsobených řemenem.

V případě použití všech těchto prvků by mělo údajně dojít ke snížení spotřeby i o více než 10%, což je jistě nezanedbatelné. Do budoucna se uvažuje mimo jiné o zavedení elektrohydraulických brzd, elektrického řízení a dalších věcí. Nejde  pouze o to, že soustava bude mít větší napětí, ale je nutné přizpůsobit celou architekturu elektroniky, tzn. přibude jednotka,

Klepněte pro větší obrázek

která se bude starat o výkon el. soustavy a kontrolu nabití akumulátorů, protože výpadek elektriky by mohl mít katastrofální následky.
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků