Souboj elegánů: Škoda Superb vs. Peugeot 607

V dnešním srovnávacím testu proti sobě nastoupili dva zástupci vyšší střední třídy. Oba modely jsme testovali s maximální výbavou a turbodieselovými motory: Škoda Superb Elegance 1,9 TDI-PD (96 kW/130 k) a Peugeot 607 Pack 2,2 HDI (98 kW/133 k).
Souboj elegánů: Škoda Superb vs. Peugeot 607
Seznam kapitol
  1. Design, ergonomie, prostor
  2. Motory, jízdní vlastnosti, výbavy
  3. Závěrečné hodnocení, technické údaje

Škoda Superb nabízí v současné době možnost výběru ze tří benzínových a tří vznětových pohonných jednotek. Peugeot 607 je v tomto směru skromnější, dvě benzínové pohonné jednotky doplňuje turbodiesel HDI objemu 2,2 o výkonu 98 kW/133 k a maximálním točivém momentu 314 Nm/2000 ot./min. Proti němu jsme postavili silnější ze dvou možných agregátů 1,9 TDI, které se pod kapotou Superbu objevují. Výkon 96 kW/130 k doprovází hodnota 285 Nm/1750 ot./min.

Oba vozy v nejvyšší úrovni výbavy dokáží díky 2,8 m dlouhému rozvoru a délce 4,8 m naplnit představu o pohodlném a reprezentativním automobilu. Pokud je navíc pohánějí moderní výkonné vznětové motory, přinášejí svým majitelům i výrazně nižší provozní náklady ve srovnání s benzínovými variantami.  Podobné rozměry Superbu a 607 však neznamenají, že mezi oběma modely panuje naprostá shoda. Liší se v mnoha aspektech.

Design, ergonomie, prostor

Oba vozy jsou nesporně velmi elegantními limuzínami. Přístup k eleganci je však u automobilky Peugeot a Škoda odlišný. Francouzský vůz tradičně oplývá řadou zdobných prvků exteriéru i interiéru vozu. Superb na první pohled charakterizuje střízlivost až strohost linií. Vše je pečlivě umístěno a podléhá funkci. To u Peugeotu také, ale škoda je ve vyjádření luxusních prvků střídmější navzdory výrazně světlé barvě interiéru. Ten je efektním lákadlem pro návštěvníky autosalonů, ale v reálném provozu bychom zvolili raději některý z praktičtějších odstínů.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Superb na první pohled charakterizuje střízlivost až strohost linií

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Linie Peugeotu jsou o poznání odvážnější

Navzdory efektnějšímu designu nepůsobí Peugeot 607 tak kompaktně jako Škoda Superb. Ta prozrazuje při pohledu ze všech možných úhlů velmi precizně promyšlenou práci hlavního designéra. Ačkoli se nemohl vyhnout podobnosti s modelem Octavia (zejména čelní maska) a také Volkswagen Passat (zejména pohledy z boku a zezadu), je Škoda Superb esteticky vyvážená ze všech stran. Peugeot 607 působí impozantněji z čelního pohledu, také zezadu je honosný. Avšak boční a zejména střední zadní pohled na poněkud opticky obtěžkanou záď částečně smazávají předcházející dobré dojmy.

Oba řidičské prostory oplývají dostatkem místa ve všech směrech a také vzornou ergonomií. Přístrojová deska a zvláště její pokračování impozantním obloukem před spolujezdcem působí u Peugeotu o poznání mohutněji než u Škody. Při nastupování za volant 607 jsme se ovšem překvapivě museli více sklánět. Také pasažéři na zadních sedadlech si musejí dát větší pozor na hlavu, neboť sportovní křivka stropu karoserie se u 607 sklání směrem k zádi dříve než u Superbu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Jak Peugeot 607, tak i Škoda Superb poskytne dostatek prostoru
pro posádku

Uvnitř už rozdíl tak patrný není. V obou vozech je nad hlavou místa dostatek, u tak velkých aut by ostatně bylo s podivem cokoli jiného. Superb předčí 607 v prostoru pro nohy vzadu, ale to neznamená, že by se cestující v 607 tísnili. Oba zavazadlové prostory jsou dostatečně objemné, avšak s nectností většiny sedanů. Vstup do "kufru" je vzhledem k rozměrům obou aut nízký a nevhodný pro uložení vysokých pevných předmětů. Například větší televizor by se z prodejny domů musel převážet na zadních sedadlech. Škoda Superb i Peugeot 607 umožňují vézt lyže uvnitř kabiny díky otvoru uprostřed zadních sedadel. Součástí výbavy Superbu je dokonce lyžařský vak.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vstup do "kufru" je vzhledem k rozměrům obou aut nízký a nevhodný
pro uložení vysokých pevných předmětů

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Design, ergonomie, prostor
  2. Motory, jízdní vlastnosti, výbavy
  3. Závěrečné hodnocení, technické údaje
Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 17 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků