Šok: Ecclestone ustupuje, F1 mu už nepatří

Minulý zřejmě nastal největší obrat v zákulisí Formule 1. Bernie Ecclestone ustoupil a ztratil kontrolu na komerčními právy F1 - Villeneuve se musí zlepšit, jinak bude vystřídán - Juan Pablo Montoya si při tenise poranil rameno a možná nenastoupí do GP Bahrajnu.
Šok: Ecclestone ustupuje, F1 mu už nepatří

Ecclestone ustupuje, F1 mu už nepatří

Ve středu 23. března 2005 zřejmě nastal největší obrat ve světě Formule 1. Bernie Ecclestone ustoupil všem požadavkům sdružení tří bank, které spolupracují v holdingové společnosti Speed Investments. Ecclestone tak ukončil tříletý právní spor a přišel tak kontrolu nad komerčními právy formule 1.

Tři banky, BayernLB, JP Morgan a Lehman Brother, mají pod kontrolou 75 procent akcií společnosti SLEC, která vlastní komerční práva na Formuli 1 a je majitelem Formula One Holdings (FOC), včetně výkonného výboru. Již koncem loňského roku uznal soud v Londýně dosazení dvou ředitelů do výkonného výboru ze strany Bernieho jako neplatný.

Nyní Ecclestone ustoupil i dalším požadavkům a bude mít pouze čtvrtinový vliv na celý kolos Formule 1, přesně dle akciového vlastnictví. Zbytek bude pod taktovkou společnosti Speed Investments.

Člen představenstva banky BayernLB, Gerhard Gribkowsky, prohlásil, že společnost Speed Investments nyní využije svůj vliv k řešení všech závažných problémů, jako je rozkol s novou Concordskou dohodou, která by měla začít platit v roce 2008.

Se zmiňovanými bankami spolupracují významní obchodní partneři, jako je např. BMW, Renault nebo DaimlerChrysler, a všichni jen vítají změnu ve vlastnických právech. Je tedy docela možné, že dříve zmiňovaná konkurenční soutěž GPWC již nebude tolik podporována a týmy nakonec podepíšou novou Concordskou dohodu.

Villeneuve se musí zlepšit, jinak bude vystřídán

David Coulthard komentoval spekulace ohledně jeho kamaráda, Kanaďana Jacquese Villeneuva. Mistr světa Formule 1 z roku 1997 to nemá letos ve stáji Sauber vůbec jednoduché, v Malajsii Grand Prix nedokončil a v Austrálii dojel se ztrátou jednoho kola, daleko za bodovanými příčkami. Podle Coultharda je Villeneuve poslední dobou hodně uzavřený a frustrovaný. Mediální nápor mu na náladě taky nepřidává.

Je tu také možnost, že pokud se výkon kanadského pilota během následujících dvou závodů nezlepší, bude u Sauberu vystřídán. Šéf stáje, Peter Suaber, prý již jednal s testovacím pilotem BARu, Anthonym Davidsonem, o možném angažmá během letošní sezóny. Angličan Davidson si odbyl premiérovou GP teď v Malajsii, ale kvůli poruše motoru musel odstoupit již ve třetím kole.

Krátké zprávy

Automobilka Honda, dodavatel motorů pro tým BAR, si z ostudy v GP Malajsie mohla ušit nejeden kabát. Po testování na francouzském okruhu Paul Richard minulý týden vedení Hondy prohlásilo, že situace z posledního závodu se nebude opakovat. Analýza poruchy obou motorů odhalila kritický prvek, který byl vyměněn. Dodavatel motorů tak věří, že vozy BAR se v GP Bahrajnu objeví na bodovaných pozicích.

***

Z hrůzostrašné havárie třetího dne testování v Barceloně vyvázl Antonio Pizzonia bez zranění a odešel po svých. Jedno monopost však byl totálně zdemolován.

***

Juan Pablo Montoya si při tenise poranil rameno a je možné, že nenastoupí do GP Bahrajnu. Lékaři mu doporučili třítýdenní klid a rekonvalescentní lehké cvičení. Konečné rozhodnutí o tom, kdo pojede po boku Kimiho Räikkönena, podá McLaren ve čtvrtek. Jako první náhradník je testovací jezdec stáje, Pedro de la Rosa.

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

16.  12.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků