Ta nejkrásnější auta v Československu vytvářela Sodomka. Tady jsou její klenoty

Ve 30. letech minulého století byla karosárna Sodomka na světové úrovni. Bohužel, dodnes je její odkaz skoro zapomenut.

Přestože značky Škoda či Tatra daly bezpochyby vzniknout nádherným automobilům v dobách Československa, vůbec nejkrásnější tvary tehdejších vozů musí určitě pocházet z karosárny Sodomka. Než se ale k designově úchvatným autům vůbec dostaneme, hodí se zmínit samotné začátky Josefa Sodomky staršího, zakladatele dnes mnohými zapomenuté karosárny.

K ladným křivkám karoserií bylo daleko, když v roce 1896, ještě v dobách Rakouska-Uherska, Sodomka rozjel ve Vysokém Mýtě vlastní živobytí na konstrukci kočárů a později i parních strojů. Firmě se dařilo a obchodní nadání Sodomky pomalu rozšiřovalo malou dílnu na továrnu o dvaceti zaměstnancích. Rozmachu jména Sodomka ale nakonec zabránila první světová válka.

Z Fukušimy se stalo pohřebiště krásných aut. Fotky z města duchů jsou důkazem

Z Fukušimy se stalo pohřebiště krásných aut. Fotky z města duchů jsou důkazem

Továrna směřovala do krachu a v roce 1916 musel Sodomka nastoupit do mladoboleslavské Škody, aby se alespoň nějak uživil. Následně po vzniku Československa už dílna fungovala jako opravna kočárů.

Sodomka mladší dal věci do pohybu

Nový životní směr udal firmě Sodomka v roce 1925 až Josef Sodomka mladší, který se do Vysokého Mýta vrátil po studiu na odborné karosářské škole v Kašperských Horách a za sebou měl i praxi v konstrukci vozů Škoda.

Škoda Garde Turbo byla monstrem pro závody do vrchu. Zůstal z ní jenom vrak

Škoda Garde Turbo byla monstrem pro závody do vrchu. Zůstal z ní jenom vrak

Právě mladší syn Sodomky rozjel dnes známou karosárnu, jež dosáhla celosvětových úspěchů. Společně s otcem se tak vrhli do stále se rozšiřujícího trhu osobních automobilů a začali stavět zakázkové karoserie na podvozcích různých značek.

Restart firmy proběhl bleskově a první auto opustilo továrnu ještě tentýž rok. Jednalo se o Pragu Mignon s otevřenou karoserií. Pokračovalo se v rychlém tempu, o zakázkových vozech Sodomky se mezi potencionálními zákazníky rychle rozkřiklo a rok poté už přišlo na svět dalších 31 vozů.

Neznámé Škodovky a Tatry vytvořil autor legendární Buchanky. Jsou nádherné!

Neznámé Škodovky a Tatry vytvořil autor legendární Buchanky. Jsou nádherné!

Auto i pro královskou rodinu

Ve 30. letech byla Sodomka jakožto populární karosárna opět na vrcholu. Kromě obyčejných lidí, kteří si nový automobil s karoserii Sodomka mohli finančně dovolit, postavila firma vozy i pro některé slavné osobnosti. Jan Werich si například objednal Tatru 52 s karoserii čtyřmístného kabrioletu a manželka prezidenta Eduarda Beneše zase jezdila od Sodomky upraveným sporťákem Aero 50.

V tu dobu už však Josef Sodomka starší výrobu přenechal zcela svému synovi. K jeho spokojenosti ale zažil největší slávu karosárny na vlastní kůži. Během těchto let už karosárna vytvářela vlastní designy nejen pro vozy českých značek jako Škoda, Tatra, Aero a Praga, ale také těch zahraničních.

Nicola Materazzi stavěl auta, o kterých všichni sníme. Toto je příběh jeho života

Nicola Materazzi stavěl auta, o kterých všichni sníme. Toto je příběh jeho života

Karoserie Sodomky se objevily i na vozech Bugatti, Ford, Graham, Lancia, Nash, Studebaker, Rolls-Royce či dnes zapomenutém voze značky La Salle, který si objednal britský král Jiří VI. Bohužel, s blížící se druhou světovou válkou a nejasnou budoucností zasáhla podnik v roce 1939 smutná zpráva, když ve věku 74 let zemřel zakladatel firmy Josef Sodomka starší.

Mizivým odkazem jsou dnes autobusy

Během druhé světové války je Sodomka mladší nucen vyrábět hlavně užitkové vozy a rozvoj vlastních nápadu a plánů tedy nepřipadá v úvahu. A lepší to není ani po vskutku úspěšném přežití válečného období.

Tahle Tatra je vážně z papíru! Nádherná díla českého modeláře nemají obdoby

Tahle Tatra je vážně z papíru! Nádherná díla českého modeláře nemají obdoby

Ačkoliv se ještě stihne vyrobit vládní osobní speciál Škoda VOS v malosériové produkci, v roce 1948 je Sodomkova firma přes jeho nevoli znárodněna, přejmenována na dnes známého výrobce autobusů Karosa a on se stává jejím ředitelem.

V rámci komunistických machinací je ale v roce 1950 Sodomka zatčen StB a uvězněn. Nakonec je sice propuštěn na svobodu, ale návrat do jeho firmy už mu není umožněn. Nastupuje tedy k výrobci nákladních vozů LIAZ, a to jako konstruktér. Během této nešťastné etapy svého života stačí ještě navrhnout a vyrobit nádherné karoserie pro vozy jako Tatra 600 kabriolet, Mercedes-Benz 770 Karosa či prototyp Škoda 440 Karosa z roku 1956.

Této Škodě 110 R se přezdívalo Gazela. Byla tak trochu Porsche s motorem BMW

Této Škodě 110 R se přezdívalo Gazela. Byla tak trochu Porsche s motorem BMW

Osobní život Josefa Sodomky mladšího je ale mnohem depresivnější, než se může z jeho výtvorů zdát. Finančně na tom v tomto období není dobře, schopný návrhář a konstruktér drahých automobilů jezdí do práce hadrovým Velorexem a zdravotně na tom také není nejlépe.

V 61 letech v invalidním důchodu Sodomka 9. února 1965 umírá. Firmu, kterou založil jeho otec a kterou následně s ním vyzdvihnul do světových výšin, bohužel už nemá kdo vést či vrátit na výsluní, jelikož krátce po jeho úmrtí odchází i jeho žena a hlavně jeho nadaný syn, jenž ve 40 letech podlehl rakovině.

Nádhernou Tatru T97 Hitler odsoudil k záhubě. Volkswagen za to tvrdě zaplatil

Nádhernou Tatru T97 Hitler odsoudil k záhubě. Volkswagen za to tvrdě zaplatil

Jméno Sodomka dnes žije hlavně skrze pamětníky a dochované vozy této karosárny. I když pod označením Karosa ještě vzniklo pár osobních aut z představ Josefa Sodomky, samotnou Karosu můžeme považovat za pouze mizivý odkaz prosperující karosárny z 30. let. V roce 1999 se Karosa stala součástí nadnárodního podniku Irisbus, přičemž od roku 2007 už byla původně česká firma přejmenována na italskou značku autobusů Iveco.

Minitest BMW M850i xDrive Gran Coupé: Osm válců a čtyři věčně vysmáté hlavy

BMW M850i xDrive GC

Třetí karosářská varianta uzavírá náš obrázek o tom, jaká vlastně nová osmička je. Zároveň nám ale nedá si nevzpomenout na jedno z nejlepších aut na trhu. To je totiž také z Mnichova.

včera | Vladimír Kadera | 22 příspěvků
Za volantem Volkswagenu ID.3 (150 kW): Zásadní? To ano! Ale vážně i revoluční?

Volkswagenu ID.3 (150 kW)

Pro značku Volkswagen má být zásadním modelem jako kdysi Brouk a Golf. Elektromobil ID.3 nabral zpoždění, teď se ale konečně hlásí o slovo.

4.  8.  2020 | Stanislav Kolman | 79 příspěvků
Minitest elektromobilu Mini Cooper SE: Kulový blesk září jasně, ale jen krátce

Mini Cooper SE

Je lépe vyvážený než benzinový originál, a navíc má dost elektrických koní na to, abychom mu mohli bez ironie říkat ostrý hatchback. S malou kapacitou akumulátorů je to ale omezená, a kvůli ceně ne právě levná forma zábavy.

2.  8.  2020 | Miro Mihálik | 27 příspěvků