Snadné vylepšení motoru díky aditivům? Přesvědčte se, že skutečně fungují

Vyplatí se koupit si speciální přípravek povyšující vlastnosti běžných pohonných hmot? V této branži navíc působí i řada věhlasných firem.

Největší zkušenost s dodatečným aditivováním mívají majitelé dieselových aut. Mnozí z nich jsou zvyklí přilévat při každém tankování také pár mililitrů speciální přísady, nejčastěji v zimním období. „Aditiva zlepšují vlastnosti nafty, snižují bod tuhnutí, a tím pádem umožňují bezproblémový start za silných mrazů. Nicméně na trhu je i spousta jiných aditiv, která mají pozitivní vliv na chování motoru,“ říká Lukáš Bělín ze společnosti Motul, prémiového výrobce olejů, maziv a aditiv se 165letou historií.

Upozorňuje ale i na fakt, že aditivace se týká také benzinových motorů. Obecně lze říci, že čím novější jednotka, tím více je vhodná prevence doporučována!

Kent byl legendou mezi motory. Věděli jste, že možná vrněl i ve vašem autě?

Kent byl legendou mezi motory. Věděli jste, že možná vrněl i ve vašem autě?

Ostatně s vlastní řadou příměsí v poslední době přišla i společnost Motul, a to na základě zkoušek v provozu. „Během několika měsíců jsme absolvovali řadu kvalifikovaných testů na vozidlech s různým nájezdem kilometrů v součinnosti s měřicí technikou a stanicemi technické kontroly. Výsledky zejména u benzinových motorů s přímým vstřikováním paliva a naftových vybavených filtrem pevných částic vykázaly měřitelné a jasné výsledky,“ říká Lukáš Bělín s dodatkem, že i někteří výrobci motorů dnes oficiálně doporučují čisticí aditiva pro palivové soustavy jako prevenci.

Volkswagen Arteon R mohl mít motor 3.0 VR6 a 400 koní. Proč ho nakonec nemá?

Volkswagen Arteon R mohl mít motor 3.0 VR6 a 400 koní. Proč ho nakonec nemá?

Důkazem, že se aditivum hodí i pro majitele benzinových přímovstřikových motorů, jsou výsledky testu přípravku Motul GDI Clean. Ten má sloužit jako prostředek prevence vůči tvorbě úsad na tryskách benzinových motorů s přímým vstřikováním, a ještě přispět schopností čistit celý palivový systém potrubí od nádrže až po vlastní vstřikovače. Řízený test na motoru BMW 118i (rok výroby 2009, nájezd 133.380 km) dokázal výrazné zlepšení.

„Na počátku motor vykazoval potíže s ustáleným chodem a v určitých režimech značnou ztrátou výkonu. Po demontáži byly zjištěny zanesené vstřikovače,“ vysvětluje Lukáš Bělín s tím, že následně bylo opět namontováno a aplikováno aditivum GDI Clean 300 ml do 60 litrů benzinu. Následně vůz najel 415 km v kombinovaném režimu město/mimo město/dálnice. Poté byly vstřikovače znovu demontovány ke kontrole (foto 1 v galerii).

Dny Škody Kodiaq RS TDI jsou sečteny. Přijde o motor, hybridu se asi nevyhne

Dny Škody Kodiaq RS TDI jsou sečteny. Přijde o motor, hybridu se asi nevyhne

„Mimo zcela patrné vyčistění vstřikovače došlo ke znatelnému vyčistění pístní sekce a jako vedlejší pozitivní efekt i čistění zážehových svíček motoru (foto 2 v galerii). Správné používání aditiv a přístup k prevenci poruch ze strany uživatele tak mohou velmi elegantně a nízkonákladově zabezpečit správný chod motoru,“ končí odborník. Další testy probíhají také v Česku a na Slovensku, do konce roku by se měly objevit jasné závěry.

Chcete víc?

Víc informací na app.motul.gat.international. Kompletní sortiment aditiv Motul dostanete nejvýhodněji na e-shopu Intercars.com.

TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

29.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 60 příspěvků
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

26.  11.  2020 | Jan Mička | 81 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků