Smůla pro plátce DPH: BMW 130i jako "náklaďák" nepořídíte

Začátkem tohoto týdne jsme vám přinesli informaci, že BMW řady 1 je možné na českém trhu pořídit jako "náklaďák", tedy vůz homologovaný v kategorii N1 s možností odpočtu DPH. Původní informací bylo, že BMW v tomto provedení nabídne i nejsilnější model 130i, který je s 265 koňmi a stovkou za 6,1 sekundy nejrychlejším kompaktem současnosti. Již ve zmíněném článku jsme však vyjádřili obavu, že si u nejsilnější verze nejsme touto možností jisti a raději jí ještě ověříme. Naše obava se bohužel potvrdila, v tuto chvíli si s odpočtem DPH koupíte výlučně čtyřválcové modely a ačkoli se s touto informací nese slůvko "zatím", obáváme se, že ve skutečnosti znamená "nikdy". BMW 130i tak potkává stejný osud jako většinu ostrých modelů jiných vozů, u kterých je jinak odpočet DPH možný. Nemyslíme si, že by u nich homologace varianty N1 nebyla řešitelná, spíše dovozci nechtějí pár prodaným kusům obětovat větší úsilí. Otázkou je, jestli tím jen neuzavírají bludný kruh - nejsou prodeje, není varianta N1; není varianta N1, nejsou prodeje. Možnost pořídit BMW 130i jako "en-jedničku" přitáhla ihned zájem několika mých známých, před kterými jsem se o ní zmínil, za standardních podmínek pro ně vůz tak atraktivní není. Snad příště.

I tak ale zůstává faktem, že BMW 1 je asi nejkurioznější "dodávkou" na trhu a překonává tím Seat Leon, který byl doposavad nejvíce vzdálen zažité představě o podobě nákladní verze osobního automobilu...

Test Dacia Duster II dCi 110 4x4: Pouze pro silnici je jí škoda

Dacia Duster II 1.5 dCi 4x4

Příroda vytvořila v polovině ledna opravdu vhodné podmínky pro testování nové generace oblíbeného SUV Dacia Duster. Jezdili jsme s ním v hlubokém bahně i na zasněžených silnicích.

včera | Radek Pecák | 17 příspěvků
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 31 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků