Smůla pro plátce DPH: BMW 130i jako "náklaďák" nepořídíte

Začátkem tohoto týdne jsme vám přinesli informaci, že BMW řady 1 je možné na českém trhu pořídit jako "náklaďák", tedy vůz homologovaný v kategorii N1 s možností odpočtu DPH. Původní informací bylo, že BMW v tomto provedení nabídne i nejsilnější model 130i, který je s 265 koňmi a stovkou za 6,1 sekundy nejrychlejším kompaktem současnosti. Již ve zmíněném článku jsme však vyjádřili obavu, že si u nejsilnější verze nejsme touto možností jisti a raději jí ještě ověříme. Naše obava se bohužel potvrdila, v tuto chvíli si s odpočtem DPH koupíte výlučně čtyřválcové modely a ačkoli se s touto informací nese slůvko "zatím", obáváme se, že ve skutečnosti znamená "nikdy". BMW 130i tak potkává stejný osud jako většinu ostrých modelů jiných vozů, u kterých je jinak odpočet DPH možný. Nemyslíme si, že by u nich homologace varianty N1 nebyla řešitelná, spíše dovozci nechtějí pár prodaným kusům obětovat větší úsilí. Otázkou je, jestli tím jen neuzavírají bludný kruh - nejsou prodeje, není varianta N1; není varianta N1, nejsou prodeje. Možnost pořídit BMW 130i jako "en-jedničku" přitáhla ihned zájem několika mých známých, před kterými jsem se o ní zmínil, za standardních podmínek pro ně vůz tak atraktivní není. Snad příště.

I tak ale zůstává faktem, že BMW 1 je asi nejkurioznější "dodávkou" na trhu a překonává tím Seat Leon, který byl doposavad nejvíce vzdálen zažité představě o podobě nákladní verze osobního automobilu...

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol | 3 příspěvky
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků