Slovensko: nafta dražší benzínu

Slovenský deník Sme.sk informoval o dalším zvýšení ceny nafty, které provedla společnost Slovnaft, a to o 90 haléřů na litr. Ceny benzínu přitom zůstávají na původní hladině. Nafta bude stát 36,80 Sk, zatímco běžný natural 95 jen 35,20 Sk, natural 91 pak 34,80 Sk. Rozdíl mezi naftou a benzínem tak činí 1,60 Sk, což rozhodně není málo. Cena nafty a benzínu se sbližuje i v Česku, v průměru je ale nafta stále o něco levnější.

Přesto si nemyslím, že tento trend nějak výrazně ovlivní prodeje vozů s naftovými motory. Ty mají stále o nějaké tři litry menší spotřebu než benzínové motory se srovnatelným výkonem; to znamená, že na každých sto km ušetří majitel vozu s naftovým motorem cca 75 Kč (a až 100 Sk); zdražení nafty o pár korun zde nehraje téměř žádnou roli. Naftový motor má navíc díky turbu také odlišnou charakteristiku, která, zdá se, více vyhovuje běžnému řidiči - motor není nutné pro vysoký výkon tolik vytáčet jako atmosférický benzín.

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol | 3 příspěvky
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků