Slovensko: nafta dražší benzínu

Slovenský deník Sme.sk informoval o dalším zvýšení ceny nafty, které provedla společnost Slovnaft, a to o 90 haléřů na litr. Ceny benzínu přitom zůstávají na původní hladině. Nafta bude stát 36,80 Sk, zatímco běžný natural 95 jen 35,20 Sk, natural 91 pak 34,80 Sk. Rozdíl mezi naftou a benzínem tak činí 1,60 Sk, což rozhodně není málo. Cena nafty a benzínu se sbližuje i v Česku, v průměru je ale nafta stále o něco levnější.

Přesto si nemyslím, že tento trend nějak výrazně ovlivní prodeje vozů s naftovými motory. Ty mají stále o nějaké tři litry menší spotřebu než benzínové motory se srovnatelným výkonem; to znamená, že na každých sto km ušetří majitel vozu s naftovým motorem cca 75 Kč (a až 100 Sk); zdražení nafty o pár korun zde nehraje téměř žádnou roli. Naftový motor má navíc díky turbu také odlišnou charakteristiku, která, zdá se, více vyhovuje běžnému řidiči - motor není nutné pro vysoký výkon tolik vytáčet jako atmosférický benzín.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků