Slovensko: nafta dražší benzínu

Slovenský deník Sme.sk informoval o dalším zvýšení ceny nafty, které provedla společnost Slovnaft, a to o 90 haléřů na litr. Ceny benzínu přitom zůstávají na původní hladině. Nafta bude stát 36,80 Sk, zatímco běžný natural 95 jen 35,20 Sk, natural 91 pak 34,80 Sk. Rozdíl mezi naftou a benzínem tak činí 1,60 Sk, což rozhodně není málo. Cena nafty a benzínu se sbližuje i v Česku, v průměru je ale nafta stále o něco levnější.

Přesto si nemyslím, že tento trend nějak výrazně ovlivní prodeje vozů s naftovými motory. Ty mají stále o nějaké tři litry menší spotřebu než benzínové motory se srovnatelným výkonem; to znamená, že na každých sto km ušetří majitel vozu s naftovým motorem cca 75 Kč (a až 100 Sk); zdražení nafty o pár korun zde nehraje téměř žádnou roli. Naftový motor má navíc díky turbu také odlišnou charakteristiku, která, zdá se, více vyhovuje běžnému řidiči - motor není nutné pro vysoký výkon tolik vytáčet jako atmosférický benzín.

Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

včera | Milan Lažanský | 1 příspěvek
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD

Trvalo více než pět let, než Kia přetavila fantastický koncept GT v produkční auto. Najala na to ty správné lidi a výsledkem je gran turismo, který nemá v historii značky obdoby.

11.  1.  2018 | Jan Mička | 114 příspěvků