Legendární Slovenská strela se probouzí k životu. Často pomáhají jen staré fotky

Renovace motorového expresu Tatra T 68 se pomalu blíží do finále. Po téměř dvou letech opět stojí na kolejích a momentálně míří do lakovny. Do Kopřivnice by se měl známý hybridní prvorepublikový vlak vrátit už letos v srpnu.

Kolejovým dopravním prostředkům se na těchto stránkách obvykle nevěnujeme, snad byste ale mohli mít pochopení pro výjimku v případě tak neobvyklého a zároveň pozoruhodného stroje, jakým je Slovenská strela vyvíjená pod dohledem hlavního konstruktéra Hanse Ledwinky a poháněná dvojicí kapalinou chlazených zážehových šestiválců Tatra ve spojení s elektromotory.

T 603 se narodila v ilegalitě jako Tatra Valuta, komunistickému zákazu navzdory

T 603 se narodila v ilegalitě jako Tatra Valuta, komunistickému zákazu navzdory

Tento unikátní motorový vůz s typovým označením M 290.0 byl postaven ve dvou exemplářích (M 290.001 a M 290.002) pro potřeby Československých státních drah a jejich pravidelný provoz na trase Praha – Brno – Bratislava byl zahájen 13. července 1936. Pohyblivá výkladní skříň prvorepublikového strojírenství byla schopna rozjet se na maximálních 148 kilometrů v hodině a téměř 400 kilometrů dlouhou trasu zvládla i s tříminutovou zastávkou v Brně za 4 hodiny a 18 minut. To je o pouhou čtvrthodinku méně, než zvládají mezi Prahou a Bratislavou dnešní moderní vlaky.

Kopřivnická kráska Tatra 613 Coupé měla italský půvab a nulovou šanci na výrobu

Kopřivnická kráska Tatra 613 Coupé měla italský půvab a nulovou šanci na výrobu

K pozoruhodným konstrukčním detailům Slovenské strely patří především patentovaný elektromechanický přenos výkonu navržený Josefem Sousedíkem. Jeho řešení spočívalo v tom, že byla benzinová pohonná jednotka spojena s generátorem elektrického proudu a elektromotorem.

Při rozjezdu spalovací agregát roztáčel pouze generátor, takže vlak se velmi jemně a bez cukání rozjížděl výlučně na elektřinu. Po dosažení rychlosti 85 km/h byl elektromotor odpojen a pomocí elektromagnetické spojky převzaly vládu dva zážehové šestiválce Tatra 68, které vlaku daly rovněž své oficiální jméno.

Geniální Hans Ledwinka by dnes měl 140 let. Díky němu se Tatra proslavila

Geniální Hans Ledwinka by dnes měl 140 let. Díky němu se Tatra proslavila

A proč o Slovenské strele píšeme? Pro případ, že jste to nezaregistrovali, připomínáme, že se v roce 2018 tato mobilní národní kulturní památka konečně dočkala zahájení kompletní renovace. A právě ta se nyní blíží do finále. Vůz má vyvařenou a zrekonstruovanou karoserii, nápravy, repasované pohonné jednotky a momentálně ji čeká lakovna.

Kvůli tomu bude nutné přemístit Slovenskou strelu z Hranic do Přerova, prozatím to však vlastními silami nezvládne. Kvůli chybějícímu zapojení pohonných jednotek pomůže s přesunem jiná lokomotiva, to je ale ten menší problém.

Samopal na prsou i agenti s naftou. Tatra kolem světa zažila velký filmový návrat

Samopal na prsou i agenti s naftou. Tatra kolem světa zažila velký filmový návrat

Poněkud náročnější byl výběr konkrétního odstínu. V podstatě všechny dobové fotografie vlaku jsou černobílé, a tak se restaurátoři museli rozhodnout na základě jediného dochovaného barevného snímku z roku 1937 a původního vzorníku barev z roku 1935. Také díky němu bylo možné zvolit co nejpřesnější odstín „jasně zářivá višňová“, jehož jméno se dochovalo v dobové tovární dokumentaci.

Střecha motorového vlaku bude v barvě „starého zlata“, zatímco podvozek nastříkají šedou, která se dokonce dochovala pod několika vrstvami novějších nátěrů. Originálnímu provedení má odpovídat samozřejmě i interiér, naštěstí tady zůstalo dost z původního vybavení, aby chybějící detaily mohly být doplněny či nahrazeny díly vyrobenými z patřičných materiálů. Horší to bylo s čalouněním. To dřívější bylo několikrát nahrazeno, ale restaurátoři dokázali s pomocí starých fotek a potahu sedadla strojvedoucího látku zrekonstruovat a na zakázku nechat na míru utkat látku s původním vzorem.

Tatra 603 (1955-1975): Legenda, kterou jezdili pouze vyvolení

Tatra 603 (1955-1975): Legenda, kterou jezdili pouze vyvolení

Renovace jediné dochované Slovenské strely (ta druhá byla zničena při požáru) vyjde na 42 milionů korun, přičemž vlak posléze najde své místo ve zbrusu novém depu v areálu muzea v Kopřivnici. Vrátí se po vlastní ose. A skvělé na tom je, že železniční legenda by neměla skončit jen jako statický exponát. Počítá se s tím, že by při významných příležitostech mohl tento unikátní hybridní vlak opět vyrazit na trať v rámci vyhlídkových jízd.

TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

Ford Kuga 2.5 PHEV

Ford oddaloval vývoj nové generace hybridů pro evropské trhy jako ošetření bolavého zubu a na jednom z jeho nejnovějších přírůstků je chvatná práce bohužel tak trochu znát. Stojí ale kvůli tomu vrcholná benzín-elektrická verze nové Kugy nutně za starou belu? Pojďte se podívat.

7.  7.  2020 | Miro Mihálik | 34 příspěvků
Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 9 příspěvků
S elektrickou Mazdou MX-30 poprvé v Česku: Když to musí být, ať je to takhle!

Mazda MX-30

Nenechejte se zmást německou espézetkou. Novou Mazdu MX-30 jsme poprvé zkoušeli na českých silnicích a doslova nás nadchla!

2.  7.  2020 | Jan Mička | 34 příspěvků