Slovenská silniční čtyřkolka Engler F.F dostane motor pro Audi R8

Již příští měsíc zažije světovou premiéru slovenská čtyřkolka Engler F.F. My jsme o ní zjišťovali více. Její technické parametry vás rozhodně dostanou.

Zrychlení z nuly na sto za pouhých 2,5 vteřiny. Maximální rychlost 350 km/h. Váha jen 850 kg. To je novinka v podobě silniční čtyřkolky od slovenské společnosti Engler Automotive Limited.

Pod kapotou tohoto vozu najdete stejný motor jako v Audi R8. Jen je ještě trochu vylepšený... „Samozřejmě jsme jej použili se souhlasem výrobce. Už i tak silný motor jsme ale ještě více "zbrutálnili" o dalších 300 koní, abychom dosáhli vysněného poměru váha/výkon 1:1,“ vysvětluje Victor Engler, ředitel a zakladatel společnosti. 

Exkluzivní návštěva. Podívejte se s námi do sídla slovenského AeroMobilu

Exkluzivní návštěva. Podívejte se s námi do sídla slovenského AeroMobilu

To ale nevypadá úplně na typické slovenské jméno. Zjišťovali jsme proto, jestli se opravdu jedná o slovenský projekt. „Vozidlo jsme vyvinuli na Slovensku, i já jsem původem Slovák. Takže vozidlo má slovenský původ. Spolupracovali jsme také s firmami z Itálie, Německa a Velké Británii. V poslední z těchto zemí jsem několik let žil a pracoval. Právě můj pozitivní vztah a zázemí, které mám ve Velké Británii rozhodlo o tom, že mé vozidlo bude i britské. I z hlediska financování projektu jsme se rozhodli, že ho budeme vyrábět ve Velké Británii pod britskou značkou. Tento projekt je tedy slovensko-anglický. I nadále budou některé práce na jeho montáži realizované na Slovensku, máme tu šikovné lidi. Finální montáž se ale bude realizovat ve Velké Británii.“ 

Netradiční čtyřkolka připomínající Batmobile má zaplnit díru na trhu. Jako vášnivý motorkář se již Victor Engler nemohl koukat na některé modely na trhu. „Jednoho dne jsem si všiml jedné známé tříkolky. Řekl jsem si, že pokud někdo dokázal navrhnout něco tak neatraktivního, proč bych já nemohl vylepšit kategorii, na kterou jiní s prominutím "kašlou".

Takto vznikl nápad udělat silniční čtyřkolku. "Každý staví terénní čtyřkolky. Tak proč bych já nemohl postavit silniční? Chtěl jsem vyplnit díru na trhu a nabídnout svým zákazníkům vozidlo, které bude rychlé a krásné jako Lambo, ale zároveň dá svému majiteli svobodu, jakou dává pouze jízda na motorce."  Vozidlo nezapadá do žádné z běžných kategorií, certifikace je proto obtížnější. Výrobce ale slibuje také legální jízdu po veřejných komunikacích. 

Test krátkých sprintů: Je lepší motorka, elektrovůz, nebo BMW 760i?

Test krátkých sprintů: Je lepší motorka, elektrovůz, nebo BMW 760i?

Společnost plánuje velkou světovou premiéru 14. listopadu na mezinárodním autosalonu v Dubaji. Co bude následovat pak? „Po oficiálním představení vozu spustíme prodej. V současnosti máme několik předobjednávek, takže tyto budou realizovány jako první. Předpokládáme, že první vozidlo dorazí ke svému majiteli v druhé polovině roku 2018.“ Rozhodně se ale nebude jednat o masový produkt. Během prvního roku výroby je cílem vyprodukovat 10 vozidel. Následně chceme množství navyšovat. Každý rok se má vyrobit dvouciferný počet. 

Při takovém omezeném množství bude cena rozhodně vysoká. Přesnou částku jsme se ale nedozvěděli. „Naše vozidlo je jediné svého druhu, je to nejrychlejší vozidlo svého druhu a vyrobíme malý počet těchto vozidel. Každé bude vyrobené dle požadavků klienta. Ani jeden Engler F.F nebude stejný, takže cena bude odpovídat charakteru vozidla. Jelikož nabízí parametry hypersportu, cena bude adekvátní této kategorii.“

Samozřejmě nás zajímala také budoucnost. Rozhodně nemá zůstat jen u jednoho modelu. Ředitel automobilky prozradil, že další model již má dokonce i svůj vzhled. Nejbližších několik let se jej ale nedočkáme. „Prozradím jen tolik, že to bude znovu jedinečné vozidlo a bude odlišné od toho současného. Bude dosahovat extrémních parametrů a bude to znovu úlet. Příštích několik let budeme vyrábět pouze současný model F.F a bude to jediný model v naší nabídce,“ uzavírá rozhovor Victor Engler. 

Více fotografií v naší galerii:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
TEST Ford Focus ST Plus Performance: Bejby nebude sedět v koutě!

Ford Focus ST Plus Performance

Akronymem rychlého Fordu je od pradávna označení RS a hot-hatch modrého oválu se již několikátou generací zove Focus RS. Jeho bejby bratříček ST se v očích nadšenců vždy tak trochu krčil v koutku a tam si fidlal ty své druhé housličky. K patnáctým narozeninám ale dostal od hodných strýčků z vývojového oddělení elektrickou kytaru… a k ní koncertní kombo s elektronickými efekty.

5.  12.  2019 | Petr Schnagl | 28 příspěvků
Za volantem elektrické Škody Citigoe iV: Odsouzena k úspěchu. Na doživotí?

Škoda Citigoe iV

Na prezentaci v Nizozemsku jsme vedle plug-in hybridní Škody Superb poprvé vyzkoušeli také první sériově vyráběný elektromobil s okřídleným šípem ve znaku. Odsouzen k úspěchu ale byl už dlouho před tím.

3.  12.  2019 | Jan Mička | 147 příspěvků
Levné Hyundaie i20 a i30 na ostří nože: Hodně muziky za méně než 300.000 Kč!

Hyundai i20 vs. Hyundai i30

Řekněme, že chcete nové auto a stanovíte si limit 300 tisíc korun. Český Hyundai má pro vás hned dvě lákavé nabídky.

1.  12.  2019 | Vladimír Kadera | 82 příspěvků