Slováci v provozu zkoušejí přední brzdové světlo. Má významnější roli, než se na první pohled zdá

Kdybyste se náhodou nyní pohybovali okolo Trenčína a potkali auta se zelenou LED páskou, tak nejde o žádný hala bala tuning.

Bezpečnost na silnicích je i nadále jedním z témat číslo jedna a na Slovensku nyní spustili testování nového bezpečnostního prvku. Jedná se o třetí brzdové světlo zelené barvy, jehož úkolem je informování účastníků provozu nacházejících se před vozidlem. Svítit má logicky společně se zadními brzdovými svítilnami a o vyvolané deceleraci vozu se tak dozví úplně všichni, ať už chodci na přechodu, tak i řidiči jedoucí naproti.

S nápadem přišla společnost Lumaco Innovations AG, která testování také financuje. Společnost se mimo jiné zabývá také elektroinstalacemi, 3D měřením, montážními pracemi či relokací průmyslových linek. Za společností stojí Lubomír Marjak, který je současně majitelem evropského patentu na tuto technologii. Od třetího brzdového světla si slibuje zvýšení bezpečnosti na silnicích.

Testování proběhne nejen na osobních, ale také na užitkových vozech a autobusech. Vozy budou k vidění v Trenčíně, Žilině a v obcích Prievidza a Partizánske. Pro zavedení do praxe je nutné předat výsledky z reálného provozu Evropské komisi a europarlamentu. Třetí brzdové světlo se testovalo již na letišti v Berlíně. Testování v provozu probíhá od 22. září do příštího roku.

Systém předního brzdového světla má svou vlastní podrobnou webovou stránku, kde je možné získat více informací. Výraznější medializace patentu proběhla již v roce 2020, kdy se mimo jiné objevil na festivalu inovací Inofest. Zároveň se hodí dodat, že na přední brzdové světlo měli patent již v Americe. Zde šlo ale o světelný pásek zavedený do předního nárazníku, který byl viditelný v úhlu 180 stupňů. Patent nicméně vypršel na jaře letošního roku.

Diskuze (22) Další článek: Nejlevnější elektromobil v Česku výrazně zdražil. Malinká Dacia stojí více než půl milionu, výbava se nezměnila

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,