Slováci otáčí kormidlo dějin, soukromé pozemky pro stavbu dálnic prostě zaberou

Slovenský prezident dal včera definitivně zelenou zákonu, který umožní použít soukromé pozemky pro stavbu dálnic i proti vůli jejich majitelů a to bez jakéhokoli předchozího vyrovnání.

Podle nového zákona bude možné začít stavbu dálnice na soukromém pozemku i pokud s tím jeho majitel nebude souhlasit. To by ještě nebylo nic převratného, termín vyvlastnění bohužel již dnes zná spousta světových právních řádů. Ve slovenském pojetí ale získává zcela nový rozměr - stát se s majitelem půdy nebude muset vyrovnat před začátkem stavby a dokonce to nebude muset udělat ani při jejím zprovoznění. Mezním termínem pro majetkové vyrovnání bude kolaudace stavby, ale samotnou dálnici bude možné zprovoznit ještě před kolaudací.

Dejme výše zmíněným slovům konkrétní rozměr. Slovenský stát si usmyslí stavět na tom či onom pozemku soukromého vlastníka dálnici. Ten s takovou stavbou nebude souhlasit, se svým pozemkem měl jiné záměry. Tím ale jednání skončí, jednoho dne přijedou na tento pozemek bagry a začnou na něm stavět dálnici. Veškerý odpor bude marný, neboť tento krok bude zcela legální, vyvlastnění již fakticky proběhlo. Co více, majitel pozemku do té chvíle nedostane ani korunu, ani jakoukoli jinou náhradu, i když jeho pozemek bude využíván ke stavbě něčeho, s čímž nemá nic společného a čímž ani nesouhlasil. Se státem se bude o náhradu třeba soudit, ale ani to ničemu nezabrání. Jednoho dne se po jeho pozemku dokonce začnou prohánět auta a on stále neuvidí ani halíř, ani jiný pozemek, ani nic podobného - dálnice totiž nemusí být kolaudována aby mohla být používána a přitom pro finanční vyrovnání je rozhodujícím termínem datum kolaudace. Soudní spor může trvat roky, ale soukromý pozemek bude trvale zneužíván bez souhlasu či náhrady. Dotažené ad absurdum? Jistě, ale přesně to se bude moci stát a přesně o to zákonodárci šlo - aby žádné časové či jiné riziko nenesl stát, aby zkrátka „nemusel nic řešit” a aby jakékoli prodlení či problémy šly k tíži majitele pozemku. Podobné pohrdání soukromým vlastnictvím se jen tak nevidí.

Pokud právě kroutíte hlavou nad tím, co je možné jen pár set kilometrů na východ, je dobré si připomenout, že velmi podobným návrhem se měli zabývat i čeští zákonodárci. Naštěstí byl před několika týdny smeten ze stolu již při projednávání ve vládě.

Dlužno dodat, že zákon se vztahuje jen na dva konkrétní úseky dálnic z Bratislavy do Košic a z Nitry do Banské Bystrice, které chce slovenská vláda otevřít do konce svého funkčního období, tedy do roku 2010. Inu, účel světí prostředky.

Je každopádně pozoruhodné, kam až jsou někteří politici schopni zajít. Soukromý majetek by měl být absolutně nedotknutelný a už současné právní úpravy, které jej za určitých okolností umožňují ve „veřejném zájmu” vyvlastnit proti vůli majitele, jsou pro mě obtížně akceptovatelné. Vždy je nutné hledat řešení, ze kterého odejdou všechny strany spokojené tak jako z kteréhokoli jiného obchodu. Pokud pro dálnici není možné vykoupit za adekvátní cenu pozemky na plánované trase, je třeba hledat trasu jinou. A pokud se nenajde žádná jiná, je třeba se smířit s tím, že se v daném místě prostě žádná dálnice nepostaví. Soukromý majetek je soukromým majetkem a z mého pohledu neexistuje žádná vyšší hodnota, která by umožňovala zacházet s ním proti vůli majitele. A pokud už jsme se někdy rozhodli, že tento princip budeme porušovat, pak je samozřejmé, že musí jít o institut výjimečný, musí být vždy posouzeny všechny možné alternativy a jeho aplikace musí probíhat tak, aby poškození kterékoli z dotčených stran bylo co nejmenší. I z toho důvodu musí jít vždy o proces složitý, časově náročný a neproveditelný bez a priorního soudního rozhodnutí. Nářky nad tím, že soudy s vlastníky mnohdy odloží realizaci staveb o několik let jsou absurdní, stát se měl pokusit najít řešení, kdy by k takovému soudu vůbec dojít nemuselo. Veškerá prodlení jdou především k tíži státu a je to naprosto v pořadku. I tyto průtahy jej mají motivovat k tomu, aby příště po tomto extrémním řešení raději nesáhl a pokusil se najít smírné řešení.

To, co předvádí slovenská vláda a co mají v hlavě i někteří čeští poslanci, je pravým opakem stavu optimálního a na hony vzdáleno je to i jakémukoli kompromisnímu řešení, které vyvlastnění v extrémních případech připustí. Při snaze o nalezení nejsnažšího (či nejefektivnějšího, chcete-li) řešení bude téměř vždy výsledkem hledání cesta vyvlastnění a to je naprosto špatně. Pokud bude institut vyvlastnění příliš jednoduchý, bude se vyvlastňovat všechno a všude a to i v případech, kdy rozumná smírná řešení existují a kdy takový postup není objektivně nutný.

Věřme jen, že slovenská opozice, která chce tento zákon napadnout u ústavního soudu, bude se svým podnětem úspěšná. Byli bychom velmi neradi, kdyby se slovenská cesta stala inspirací pro české zákonodárce...

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků