Slavný Jaguar XJ220 z Top Gearu nedopadl dobře. Řídil ho i Jeremy Clarkson

Jaguar XJ220 patří mezi legendy 90. let. Tento konkrétní kus měl pomáhat i s obnovou výroby pneumatik pro svůj druh.

Jaguar XJ220 je jedním z členů elity superaut z 90. let, kde byly vozy jako Bugatti EB110 GT, McLaren F1, Nissan R390 či Lamborghini Diablo VT. Stejně jako ostatní, je i Jaguar velmi vzácný. Za dva roky se ho vyrobilo 281 kusů a pokud si budete chtít jeden koupit, může vás to stát i čtrnáct milionů korun.

O to víc zamrzí, když některý z nich skončí jako hromada šrotu, což se aktuálně stalo v Anglii. Podle všeho se jedná o exemplář z dílny Don Law Racing s poznávací značkou 220 VAN, což je mezi Jaguary XJ220 celebrita. Řidič prý nezvládl řízení a rozmetal svůj vůz na okresní silnici. Řidič by však měl být v pořádku.

Pokud sledujete dění okolo rychlých automobilů, určitě jste tento vůz už viděli. Byl například v druhé sérii pořadu The Grand Tour, kde ho měl Jeremy Clarkson společně s Bugatti EB110 na okruhu. Poté se objevil i u natáčení nové řady pořadu Top Gear, kde se objevil po boku Ferrari F40 a Lamborghini Diablo.

V neposlední řadě byl hlavním hrdinou při konstruování nových pneumatik firmou Bridgestone pro všechny modely XJ220. Hezký dokument si můžete pustit níže. Zničený exemplář by nemělo být problém dát opět dohromady. Právě v Don Law Racing dávají většinu těchto vozů na území Anglie do pucu.

Jaguar

Britský Jaguar vznikl v roce 1922 jak Swallow Sidecars Company, v roce 1945 dostal svůj současný název Jaguar Cars Limited.

Výrobce sportovních a luxusních automobilů byl v roce 1989 koupen Fordem. Od roku 2008 ho vlastní indická Tata Motors.

Jaguar F-Pace • Jaguar E-Pace • Jaguar I-Pace • Jaguar F-Type • Jaguar XE  •Jaguar XF

Diskuze (2) Další článek: TEST Lexus LC 500 Convertible: Úžasný grand tourer a můj jeden velký problém

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,