Slavný DeLorean čelí žalobě. Novinka Alpha5 je prý okopírovaným projektem od Karma Automotive

Když pro řešení svého vlastního byznysu používáte korporátní e-mail společnosti, ze které tajně odnášíte informace, tak si o malér prostě koledujete.

Vzkříšení automobilky DeLorean bylo na stole už opravdu dlouho a nedá se říct, že by teď měla konečně na růžích ustláno. Teprve před pár týdny se nám ukázal první koncept vozu s označením Alpha5, který bohužel žádný povyk nezpůsobil. Lidé čekali něco jiného, více retro. Minulost společnosti DeLorean Motor Company navíc nepatří k nejčistším, třeba v letech 2015 a 2017 čelila žalobám. Nyní, po pěti letech, je tady další žaloba, tentokrát od kalifornské Karmy.

Žalobě ze strany společnosti Karma Automotive se nelze divit. Stojí v ní totiž, že čtyři její bývalí zaměstnanci, kteří jsou nyní vysoce postavenými pracovníky v DeLoreanu, pracovali na svém vlastním automobilu ještě během práce v Karmě. Využili tak duševní vlastnictví automobilky Karma ke tvorbě vlastního projektu. Konkrétně jsou to Joost de Vries (předseda představenstva), Alan Yuan (COO), Troy Beetz (šéf marketingu), and Neilo Harris (viceprezident).

Pracovníci již vydali stanovisko, že Alpha5 nemá nic společného s projektem Karmy, ale ta to zřejmě vidí jinak. Dotyčným projektem od Karmy totiž mělo být oživení DeLoreanu DMC-12 s pohonným ústrojím Karmy. Tento projekt, interně nazývaný Project 88, byl přidělen výše uvedeným zaměstnancům. Ti ale podle Karmy tajně kradli důvěrné informace, postupy a výkresy, aby si výsledek uzurpovali pro sebe. Celé je to také trochu bizarní tím, že zaměstnanci řešili svůj nový byznys ještě přes e-maily od Karma Automotive.

Pro San Antonio Express News Joost de Vries sdělil, že Alpha5 je vůz plně zkonstruovaný již mimo Karmu. Do vedení automobilky DeLorean se Vries dostal teprve nedávno, první nákres modelu Alpha5 se ale ukázal už na začátku roku 2021. Bude zajímavé sledovat, jak tohle dopadne. Mezitím čeká DeLorean Alpha5 první veřejný debut, a to právě tento víkend na Pebble Beach Concours d ‘Elegance. Na stánku bude asi dusno.

Váš názor Další článek: Nové MG7 již oficiálně! A5 z levného kraje startuje s patnáctistovkou. Nechybí ale samosvor a sportovní sedačky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,