Škodovky, Tatry i Waltery na okruhu! Na Sosnové Classic se do pohybu dala nejen Československá historie

O víkendu 13. a 14. května se na Autodromu Sosnová sešlo několik stovke příznivců do klasických automobilů i motocyklů. Čtěte, proč bude dobrý nápad zamířit sem i příští rok.

Veteránská scéna v České republice vzkvétá, důkazem jsou i rostoucí eventy zaměřené na historické automobilky, mezi které se nově zakořenila také akce Sosnová Classic. Tento sympatický event se koná na malém okruhu u České Lípy. Okruh dlouhý 1,6 kilometrů si běžně spojíte možná s kurzy bezpečné jízdy, autokrosem nebo pilováním řidičských dovedností v přetáčivých smycích, minimálně jednou v roce se ale nyní pod záštitou Kooperativy promění ve stroj času.

A kam vás ten stroj času přenese? To záleží, ve které části okruhu se zrovna nacházíte. Někde si budete připadat jako ve třicátých letech minulého století, třeba u modré závodní Bugatti z roku 1928, se kterou přijel Zdeněk Novotný a pustil za volant Jitku Volfovou, starostku České lípy. Někde si zase budete připadat jako v nedávné minulosti, třeba u soutěžních speciálů naší domácí automobilky Škoda.

Škoda do Sosnové přivezla snad všechny podstatné zástupce své závodní historie. K vidění byly vozy jako Octavia WRC, Fabia WRC, 200 RS i 130 RS. Na místě byl ale i sraz značky Laurin & Klement. Návštěvníci mohli obdivovat mnoho veteránu v závodech pravidelnosti, užít si přelet historických letadel během polední přestávky a v sobotu večer se také houpat na vlnách melodické hudby kapely Čechomor.

Poprvé se na zdejším okruhu představily historické motocykly a sajdkáry, což pro diváky bylo příjemné zpestření. Meziválečných vozů bylo skutečně požehnaně, vedle zástupu bugattek byly k vidění třeba dva Waltery nebo Aero Minor. Asi nevzdálenějším účastníkem byl Francouz Bernard Aritztegui s krásnou Bugatti 35 B.

Pokud si pak někdo uzmul celou show pro sebe, byly to závodní Tatry. Hřmotné osmiválce rozezněly snad celou obec Česká Lípa, zahanbit se ale nenechaly ani vozy Mini Cooper, Fiat 124, Audi Quattro nebo Talbot Lago T26 GS. Mezi závodními jezdci se blýskl třeba Jan Kopecký. Letošní ročník se konal v duchu oslav 120 let od prvních motoristického závodu na Českolipsku. Není ale jediný důvod netěšit se na ten další.

Jak hlavní závodní den probíhal si můžete prohlédnout v galerii nahoře.

Váš názor Další článek: BMW si z prázdného skladu postavilo unikátní laboratoř. Denní dobu tu simulují lusknutím prstů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,