Vzpomínáte na Škodu Beta? Dodávka na baterky měla dobýt svět, ale nevyšlo jí to

Elektrické rozvážkové auto z Česka, které si chtělo podmanit svět! Dobře, ne tak docela…

Sériově vyráběné elektromobily na českém území jsou už realitou. Škoda si v Mladé Boleslavi produkuje SUV Enyaq iV, korejský Hyundai zase v Nošovicích elektrickou konu. Elektromobilita prostě jede nabitě vpřed a kromě osobáků zasahuje i do kategorie užitkových vozů, kdy další automobilky stále častěji uvádějí na baterky i dodávky. Spojte výše zmíněný progres dohromady, vraťte se o zhruba 30 let zpátky a překvapivě mnoho společného spatříte ve Škodě/Tatře Beta.

Zapomenutá Škoda Eltra položila základy elektromobilů v Česku. Zbylo jich jen pár

Zapomenutá Škoda Eltra položila základy elektromobilů v Česku. Zbylo jich jen pár

Na začátku 90. let totiž v Česku přišla s myšlenkou malé elektrické dodávky společnost Škoda Elcar Ejpovice, tedy dceřiná firma strojírenské Škody Plzeň, se kterou můžete mít spojený i projekt elektrického Favoritu Eltra. První kusy Bety se na silnicích objevily v roce 1994, pozornost mezi zákazníky však model sbíral těžko.

Dodávka s elektromotorem pro městské rozvážkové služby přitom vyhlížela potenciál doma i v zahraničí. Mluvilo se o výrobě v Polsku, Bulharsku, a dokonce i v Číně. Nemalé plány byly ambiciózní, načež se do věci vložila i Tatra, aby vznikl společný podnik Škoda Tatra, který chtěl v roce 1996 rozjet sériovou výrobu.

Takto si Tatra představovala kancelář na kolech. Verzi Mobicom ale nikdo nechtěl

Takto si Tatra představovala kancelář na kolech. Verzi Mobicom ale nikdo nechtěl

Základem elektromobilu byl ocelový rám, který obdržel podvozkové díly z favoritu, zatímco karoserie byla z laminátu. Z tehdejší produkce mladoboleslavské Škody si beta vypůjčila i další díly favoritu, třeba palubní desku, kdežto zadní svítilny pocházely z pick-upu a přední světlomety z již ukončené Škody 120.

O pohon se zprvu staral elektromotor o výkonu 40 kW (54 koní), kterému zajišťovaly energii NiCd baterie. V nabídce mělo být hned několik variant s různými délkami dojezdu od 70 km do zhruba 120 km. S větší a těžší sadou baterií se ale pochopitelně snižovala nosnost dodávky – v nejlepším případě až 420 kg. Maximálně pak dosáhla beta rychlosti 110 km/h.

Tragická nehoda, nebo vražda? Otec Škody Octavia zemřel za podivných okolností

Tragická nehoda, nebo vražda? Otec Škody Octavia zemřel za podivných okolností

Už při počáteční výrobě v Ejpovicích se přitom mělo experimentovat s možností zástavby i spalovacího motoru, pochopitelně z favoritu, který se do vozu později opravdu montoval. A možná trochu bizarně (obzvlášť při dnešním pohledu) nakonec český původ vozu zamíchala kolem roku 1996 instalace výkonnějšího agregátu z Hyundaie Accent (z něho si vzala beta i další části). Se spalovacím motorem měla dodávka uvést až 600 kg.

V portfoliu modelu se ukazovalo několik karosářských verzí. Standardní dodávku s výklopnými zadními dveřmi tak doplňoval i pick-up, valník a rovněž holý podvozek pro dostavbu, například skříňové či chladírenské nástavby. Využitelnost beta předváděla širokou, zájem však nebyl kdovíjaký ani po zmíněné spolupráci s Tatrou.

Škoda ahoj! je zapomenutou předzvěstí Citigo. Studii nechyběly chytré nápady

Škoda ahoj! je zapomenutou předzvěstí Citigo. Studii nechyběly chytré nápady

Zatímco nezájem o elektromobilitu později „vyřešilo“ použití spalovacího motoru, zpracování ručně vyráběné bety bylo údajně nekvalitní se špatným slícováním dílů, následným zatékáním, korozí a dalšími neduhy. To vozu rozhodně nepomohlo, tím spíš u cílové skupiny hledající spolehlivé užitkové auto, které bez problémů odvede svou práci.

Některé zdroje uvádí do roku 1999 možná desítky, některé zase i stovky vyrobených kusů, z nichž dodnes mnoho nepřežilo. Jak už to tedy bývá u podobně nešťastných projektů, existující auta skončila u sběratelů a nadšenců, kteří tyto jednorožce z české produkce drží při životě.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

TEST Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): Šli skautíci na výlet, měli 200 koní

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

Univerzálnímu stroji se zvýšeným podvozkem nejsilnější turbodiesel a bohatá výbava sluší. Znamená „skautizace“ pro uživatele nějaká omezení, nebo je zde vše Simply clever?

dnes | Richard Herbich | 5 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.5 Turbo GDI AT: Těžko uvěřit, že může stát tak málo

SsangYong Korando 1.5 T-GDI AT

Levné auto nutně nemusí vypadat levně. Příkladů bychom v Česku našli hned několik a chybět mezi nimi nesmí ani SsangYong Korando.

22.  1.  2021 | Jan Mička | 75 příspěvků
TEST Toyota Land Cruiser 150 Executive: Injekce adrenalinu pro poctivého dělníka

Toyota Land Cruiser 150

Toyota Land Cruiser bude brzy sedmdesátníkem. Verze 150, kterou jako jedinou u nás zastoupení značky oficiálně prodává, dostala řádný upgrade techniky a výkonu. Jak to dopadlo?

20.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 33 příspěvků