Škoda zastavila výrobu ve dvou závodech v Česku. Bude dokončovat odložené vozy

Mladá Boleslav i Vrchlabí zastavily produkci, Kvasiny fungují omezeně. Nedostatek čipů má výrobu Škody v Česku ochromit do konce roku.

Škoda potvrzuje dřívější plán. Ode dneška 18. října tak rozsáhle omezuje či zcela zastavuje výrobu nových aut. Za všechno samozřejmě může pokračující krize nedostatku čipů, kvůli které s plnohodnotnou výrobou bojují i další automobilky. Kromě Kvasin, kde bude výroba probíhat v omezeném režimu, je na dva týdny zastavena produkce ve zbylých dvou závodech Škody v Česku.

Jak se bude situace vyvíjet poté, bude u mladoboleslavské automobilky řešeno operativně. V tuto chvíli chce Škoda dokončovat rozpracované vozy, kterých má odložených na odstavných parkovištích a dalších plochách údajně přes 45 tisíc. Prioritou je podle vedení zajištění pracovních míst i odpovídající výše náhrady mzdy zaměstnanců (nyní s 85 % průměrné mzdy).

„Ve hře je také přesun pracovníků mezi jednotlivými provozy podle potřeby. Prioritně se budou zaměstnanci přesouvat v rámci jednoho závodu, v případě nutnosti ale i mezi závody Mladá Boleslav, Kvasiny a Vrchlabí,“ informuje ČTK o situaci v automobilce. Propouštění se lidé podle odborů obávat nemají.

Vedoucí komunikace Škody Tomáš Kotera uvedl, že automobilka předpokládá postupný rozběh výroby polovodičů u dodavatelů v Asii v druhé polovině roku 2022. „Celá situace spojená se zásobováním by se měla následně zklidnit,“ dodal.

Na výpadek dodávek čipů a tedy omezení výroby v Česku bude nyní reagovat tripartita (Rada hospodářské a sociální dohody), který má dnes jednat o podpoře automobilek a dalších firem. S omezením teď vyrábí i kolínská Toyota, kdežto Hyundai v Nošovicích zatím nadále funguje v běžném režimu díky dostatečné zásobě polovodičů.

Jedním řešením pro zachování pracovních míst i odpovídající mzdy pro pracovníky zůstávající doma je podle Svazu průmyslu a dopravy na tři měsíce opětovné spuštění programu Antivirus – z něj se firmám za epidemie proplácely mzdy či jejich část. Informace přinesla ČTK.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

Diskuze (12) Další článek: TEST Audi Q5 Sportback 40 TDI quattro: Stylu hodně, válců málo? Ne tak docela

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,