Jak se řídí Škoda za sto milionů? Měli jsme pražské rande s Vision RS!

Krátce jsem dostal příležitost vyzkoušet koncepční vůz z pařížského autosalonu. Jediné auto na světě funguje překvapivě obstojně, ale hlavně se nepoutejte!

Škoda Vision RS je jediným autem na světě. Taková exkluzivita žene jeho hodnotu do desítek, v tomto případě až ke stovce milionů korun. Druhý exemplář jej jen napodobuje, nemá ani interiér a najdete jej v muzeu Škody v Mladé Boleslavi. Takových studií je hodně, nefunkčních, které jen coby nereálné sochy ukazují budoucí designový směr.

Jenže trend poslední doby, který aplikuje i Škoda, kráčí jiným směrem. Své koncepty, které jsou ozdobou stánku na některém z velkých autosalonů, prezentuje v podobě jednak velmi blízké budoucímu vozu, ale také funkční. Ovšem do té míry, jak jen to je nutné.

Možná vás překvapí, že automobilka si na výrobu konceptů najímá externí společnost. Vision RS tak byl po návrzích lidí ze Škodovky vyroben v Německu u soukromé specializované firmy. Zkrátka proto, že ve vývojovém centru Škody už tak mají dost prototypů a na specifickou práci s koncepty nejsou připraveni.

Auto dělá prostředí kolem něj

Vision RS jsem poprvé naživo viděl na pařížském autosalonu. Tady měl koncept svou premiéru a ihned po tiskové konferenci byl obklopen davy. Dojmy z vozu jsem tedy vstřebával hlavně skrze objektiv fotoaparátu. To když se náhodou objevila skulina mezi živě vysílacími youtubery a podařilo se mi vyfotit relativně čistý snímek pro článek zařazený mezi pařížské aktuality.

S tím, že osobně koncepty vnímám jako něco z jiného světa, mi proto přišlo až bizarní, když jsem vkročil do haly v pražských Letňanech. Najednou předemnou to samé auto stojí uprostřed velké haly výstaviště, osvětlené jen reflektory po stranách. Mnohem lépe se tak zaměříte nejen na detaily, ale i na celkový postoj a proporce.

Škoda Vision RS - srovnání rozměrů
Model Škoda Vision RS Škoda Rapid Spaceback Volkswagen Golf 7
Délka [mm] 4356 4304 4351
Šířka mm] 1810 1706 1790
Výška [mm] 1431 1459 1492
Rozvor [mm] 2650 2602 2620
Objem kufru [l] 430/- 415/1381 380/1270

Není žádným tajemstvím, že Vision RS předznamenává Škodu Scala, nástupce Rapidu. Představí se ještě letos a základní tvary a proporce má mít s konceptem velmi blízké. Vision RS je dlouhý 4356 mm, široký 1810 mm a vysoký 1431 mm. Pod pátými dveřmi čeká na náklad kufr s objemem 430 litrů, o 15 litrů víc než má současný Spaceback.

Naživo působí zajímavě nejen detaily, ale nezvykle kolmá příď. Je na dnešní dobu svázanou předpisy pro ochranu chodců tak nízká, až o jejím přenesení do série pochybuji. Současný Rapid Spaceback pak připomíná protažené prosklení na zádi, které opět ozvláštňuje masivní spoiler. Na sebe upozorňují také zadní svítilny. Jejich grafika by se mohla do série zachovat, alespoň ve vyšších výbavových stupních.

Škoda Kodiaq GT oficiálně: Podívejte se na SUV, kterým se nesvezeme

Škoda Kodiaq GT oficiálně: Podívejte se na SUV, kterým se nesvezeme

Interiér jsem zahlédl už v Paříži, teď ale poprvé usedám dovnitř. To, s jakou opatrností Škoda k autu přistupuje, ukazuje fakt, že veškerou manipulaci, včetně otevírání a zavírání dveří, má na starosti technik. Dovnitř se dostanete stisknutím kliky dveří. Ta po chvilce vyjede a můžete za ni zatáhnout. Ven dostanete zatáhnutím za pásek. Technika je to křehká, a tak se lidé kolem koncepčních vozů snaží minimalizovat riziko poškození, které je v tomto případě drahým špásem.

Usedám do skořepinových sedadel a fotograf mi radí, ať nechám nohu venku, že to bude vypadat dynamicky. Měřím 190 centimetrů a i tak je to pro mě neproveditelný úkol. To slouží jako dobrá představa o tom, jak moc ultimativní tohle auto ve skutečnosti je. Při usazení své nohy na podlahu haly nedám už jen kvůli vysokým bočnicím sedadla a velmi širokým prahům.

Škoda Karoq zdražila. Už známe i ceny derivátů Sportline a Scout

Škoda Karoq zdražila. Už známe i ceny derivátů Sportline a Scout

Právě nízký posaz ale velice kvituji, stejně jako fakt, že alespoň sedadlo lze posouvat. To volant je napevno. Kdyby i ten šel seřídit, můžu mluvit o takřka ideální pozici. Přitom za sebe jsem si sedl pohodlně. Je znát, že auto je poměrně úzké, ale jestli podobný podélný prostor nabídne i Scala, nebude to špatné.

Uvnitř to dýchá motorsportem a řeč není jen o volantu a sedadlech. Vždyť druhým poselstvím tohoto konceptu je ukázka prvků vozů RS. Moc se mi líbí připomínky závodních pásů, a to v zavazadelníku či na zádi sedadel. To pásy normální jsou tu jen na ozdobu. A když jsem je chtěl použít, byl jsem důrazně napomenut. Sakra, málem jsem utrhl pásy autu za 100 milionů...

Kabel odpojit, jde se jezdit!

Dost však bylo statických dojmů, jsem tu kvůli jízdě. Koncept má napájený zvlášť hnací řetězec a zvlášť příslušenství. K tomu slouží rozdvojený kabel, přičemž ten klasický míří do klasického otvoru místo hrdla nádrže a ten menší pod zadní nárazník. Tím se dostávám ke třetímu poselství této studie, a sice nástup elektrifikovaných pohonných jednotek značky s okřídleným šípem. Nebo je to hlava indiána?

Škoda tedy velmi brzy začne svou ofenzívu s nabíjecími vozy, čímž překročí vlnu full hybridů. Studie kombinuje motor 1,5 TSI o výkonu 110 kW (150 k) s elektromotorem o výkonu 75 kW (102 k). Společně dosahují systémového výkonu 180 kW (245 k), díky němuž studie zrychluje z 0 na 100 km/h za 7,1 s, za 8,9 s pak zvládá zrychlení z 80 na 120 km/h. S čistě elektrickým pohonem má vůz dojezd až 70 kilometrů. Ion-lithiový akumulátor s kapacitou 13 kWh lze nabít za 2,5 hodiny.

Škoda Octavia RS s hybridním pohonem? Dobrý příklad, řekl šéf vývoje

Škoda Octavia RS s hybridním pohonem? Dobrý příklad, řekl šéf vývoje

Upřímně těžko říci, jestli tyto parametry konkrétní vůz naplňuje. Moje testovací smyčka v letňanské hale to určitě nevyzkouší. Mám totiž k dispozici pouhá dvě kola. A maximální rychlostí 20 km/h. Odpojujeme proto napájecí kabel a sedám do auta. Po zmíněném faux pas s bezpečnostními pásy, bez kterých se už v autě cítím jako nahý, se snažím vůz uvést do provozu.

S voliči převodovky u elektromobilů či hybridů si lecjaký výrobce pořádně vyhraje. Krkolomné pohyby po vás chtějí hybridní Toyoty či BMW i3. Tady je to vlastně jednoduché, ale stejně se tak minimalistický  pidi ovladač na středovém tunelu nevidí. Režimy P, R, N a D volím pouhým posunutím dopředu a dozadu, režim indikuje displej nad ním.

Tato nenápadná Škoda Superb má 560 koní. Ve sprintu porazí i BMW M5

Tato nenápadná Škoda Superb má 560 koní. Ve sprintu porazí i BMW M5

Poté už stačí se jen rozjet. Pedály jsou ve Vision RS velmi malé a blízko u sebe, rozjezd je ale hladký stejně jako u jiných aut této koncepce. Stejně tak i progresivitu řízení a přejezdy přes příčné žlaby koncept zvládá až překvapivě s přehledem. Koncepty bývají mnohem horšími nedodělky, jak z hlediska zpracování interiéru, kde na provizorium upozorní jen vrzající sedadlo. Za jízdy se na všech displejích promítá předdefinovaný film ukazující možnosti zobrazení, nic tedy není určující a hodnocení hodné.

Vůz nerekuperuje po puštění plynového pedálu, proto je nutné k zastavení z tak malé rychlosti použít pedál brzdový. Ten nejen že je velmi blízko, ale také dost necitlivý. Poté, co se blížím ke kameramanovi a brzdu progresivně stlačuji, jeho výraz se postupně dramatizuje a já své krátké svezení končím trapným cuknutím. Inu, je to fakt koncept. A já jsem po jízdě ještě více zvědav, co si z něj odnese nejen Scala, ale i budoucí modely RS. Hlavně ty plug-in hybridní.

Speciál: Škoda Scala

Škoda Scala je kompaktní model automobilky Škoda Auto. Představen byl 6. prosince v izraelském Tel Avivu a v nabídce nahrazuje modely Rapid a Rapid Spaceback. Stojí na modulární platformě MQB A0 s motory uloženými napříč a pohonem předních kol. Základem je tříválec 1.0 TSI (70 kW), vrcholná verze má čtyřválec 1.5 TSI (110 kW).

TEST 1.5 TSI ACT DSGJízdní dojmyCena a motoryVýbava • RozměrySvětová premiéra VýrobaŠkoda Scala na CNG Scala vs. Kamiq

TEST Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4: Jak roztomilý Japonec vyzrál na EU

Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4

Zatímco řada evropských automobilek šíří názor, že malá SUV a crossovery pohon 4x4 nepotřebují, Suzuki se s tím nepáře a v modelu Ignis jej nabízí. Po nedávné modernizaci dokonce s hybridním pohonem, který je pro daný model jedinou možností.

dnes | Jan Mička | 8 příspěvků
Chevrolet Corvette C1 vzbudil rozruch v centru Prahy. Tento rudý skvost řídí žena

Chevrolet Corvette C1

Kdy jste naposledy spatřili na silnici Chevrolet Corvette? Možná docela nedávno. Jenže se s vámi vsadíme o cokoliv, že původní typ C1 z poloviny 50. let to rozhodně nebyl. Přesto i v Česku jeden takový vzácný zámořský klenot jezdí!

včera | Lukáš Prejzek | 9 příspěvků
Minitest BMW M850i xDrive Gran Coupé: Osm válců a čtyři věčně vysmáté hlavy

BMW M850i xDrive GC

Třetí karosářská varianta uzavírá náš obrázek o tom, jaká vlastně nová osmička je. Zároveň nám ale nedá si nevzpomenout na jedno z nejlepších aut na trhu. To je totiž také z Mnichova.

6.  8.  2020 | Vladimír Kadera | 30 příspěvků