Škoda slaví výročí rekordní cesty kolem světa

Letos je tomu právě 70 let, kdy objela svět první Škodovka. Posádka tmavomodrého kabrioletu, standardního sériového vozu Rapid, objela svět ve velmi krátkém čase – za pouhých 97 dní, což tehdy znamenalo světový rekord.

Cesta byla zahájena 25.4.1936 v Praze a vedla přes Moskvu, Teherán do Bombaje, přes Singapur a Šanghaj do Jokohamy a Honolulu, dále přes San Francisko a New York zpět do Evropy – přes Paříž a Norimberk do Plzně a Prahy, kam dorazili 1.8. 1936. Tachometr ukázal ujetých 27 600 km, přičemž motor za tu dobu nemusel být opravován, což dokázalo neporušené úředně ověřené zapečetění bloku motoru.

Výstava Cesta kolem světa za 97 dní je umístněna ve Škoda Auto Museu, v prostorách sálu Laurin&Klement. Otevřena byla 21. 6. 2006 a potrvá půl roku.

Klepněte pro větší obrázek
Škoda Rapid, rok výroby 1936

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

19.  6.  2018 | Jan Mička | 63 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků