Škoda Roomster: pohled zblízka (Frankfurt)

Škodovka se ve Frankfurtu prezentovala designovou studií Roomster, vystavila Fabii RS a kompletní modelový rok 2004. Zraky diváků lpěly především na Roomsteru, který se stal hlavním lákadlem expozice Škody Auto.
Škoda Roomster: pohled zblízka (Frankfurt)
Seznam kapitol
  1. Kde je nová Octavia, Škoda Roomster přichází
  2. Více než studie, novinky ve Fabii pro rok 2004
  3. Modelová řada 2004: Škoda Octavia a Superb

Chvíli poté, co se uzavřely brány ženevského autosalonu, začalo se hojně diskutovat na téma Škoda a Frankfurt. Ženevské novinky Škoda Fabie RS a WRC byly stále žhavé, vidina toho, že se ve Frankfurtu objeví Škoda Octavia II nebo alespoň studie jí blízká, byla ale silnější. Fabie RS a WRC o sobě daly v průběhu jara a léta ještě několikrát vědět (např. v Brně), blížící se frankfurtský autosalon jim ale ubíral na lesku.

Dny plynuly, automobilky postupně vypouštěly informace o novinkách. Škoda auto přispěchala se svojí trochou do mlýna poměrně pozdě. Ti, kteří očekávali Škodu Octavii II, byli nepochybně zklamáni. Ti, kteří očekávali nějaký odvážný koncept, naopak dostali, co chtěli. Středem zájmu se na stánku Škodovky měla stát designová studie Škoda Roomster.

Kde je nová Octavia?

Ačkoliv byl Roomster odhalen, nevzdali se skalní příznivci škodovky naděje. Sen o Octavii II se definivně rozplynul s prvními dny autosalonu. Roomster byl pasován do role největší hvězdy, a tak to i zůstalo. Těžko lze přeslechnout hlasy, dle nichž nebyl pro Octavii II ve Frankfurtu prostor. Volkswagen prezentoval pětkového Golfa, všechno ostatní muselo jít stranou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Výtvory studentů designu vystavené na letošním brněnském autosalonu. -- Prohlédnětě
si pozorně zvláště prostřední obrázek. Nepřipomíná vám něco?

Ať tak či onak, Škoda Auto přijela do Frankfurtu náležitě vyzbrojena. Roomster vyvolal kýženou pozornost, kladné reakce převažují nad reakcemi zápornými. Designový koncept má ukázat, kudy by se mohla v budoucnu automobilka ubírat. Důraz je kladen jak na celek, tak na jednotlivé detaily. Škoda si totiž na Roomsteru zkouší dílčí novinky, se kterými bychom se mohli na škodovkách v budoucnu setkat (o tom dále).

Roomster jméno mé

Škoda Roomster je studií kompaktního rodinného vozu, jenž vyniká prostorným variabilním interiérem (room = prostor). Dle vrchního designéra Škody Auto Thomase Ingenlatha přináší do segmentu kompaktních rodinných vozů celou řadu nových konstrukčních i designérských prvků. V oblasti designu zaujme čelní maska s charakteristickým chromovaným rámečkem a logem nahoře uprostřed, mohutné dveřní sloupky nebo červeně olemovaná koncová světla.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Výrazný prvek: podélná střešní okna prosvětlují interiér

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Hlavní hvězda expozice Škody Auto ve Frankfurtu: designová studie rodinného vozu - Škoda Roomster

Výrazným prvkem jsou dvě podélná střešní okna, které prosvětlují prostorný interiér. V interiéru Škoda prezentuje nový způsob uspořádání, chce dokázat, že umí navrhnout prostorný vůz. To dokládají například zadní sedadla, která lze posouvat o 750 mm, což umožní upravovat prostor na zadních sedadlech společně s velikostí zavazadlového prostor. Sedadla je možné samozřejmě sklopit. Přední sedadla je zase možné otočit proti směru jízdy a vytvořit tak konferenční prostředí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Posuvné boční dveře umožní snadný přístup do vozu. -- Volant má netradiční tvar

V podélné konzole táhnoucí se středem střechy je umístěno osvětlení interiéru, na jejích bocích se potom nacházejí výdechy ventilační soustavy. Absence středového tunelu přidává interiéru na prostornosti. Palubní deska je vytvarována z dvou barevného plastu, vrchní díl je béžový, spodní černý. Přechod mezi oběma částmi je ozdoben hliníkovou lištou. Netradiční tvar má také tříramenný volant a řadící páka.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Kde je nová Octavia, Škoda Roomster přichází
  2. Více než studie, novinky ve Fabii pro rok 2004
  3. Modelová řada 2004: Škoda Octavia a Superb
TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

dnes | Miro Mihálik | 16 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 89 příspěvků
TEST Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW: Dává smysl, jen trochu jiný

Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW

Při hodnocení Škody Kodiaq RS velice záleží na přístupu „pozorovatele“. Pokud vůz budete brát jako sportovní SUV, zřejmě vám brzy dojdou argumenty. V nabídce však rozhodně není nadbytečný.

12.  2.  2019 | Jan Mička | 85 příspěvků