Škoda Roomster: pohled zblízka (Frankfurt)

Škodovka se ve Frankfurtu prezentovala designovou studií Roomster, vystavila Fabii RS a kompletní modelový rok 2004. Zraky diváků lpěly především na Roomsteru, který se stal hlavním lákadlem expozice Škody Auto.
Škoda Roomster: pohled zblízka (Frankfurt)
Seznam kapitol
  1. Kde je nová Octavia, Škoda Roomster přichází
  2. Více než studie, novinky ve Fabii pro rok 2004
  3. Modelová řada 2004: Škoda Octavia a Superb

Chvíli poté, co se uzavřely brány ženevského autosalonu, začalo se hojně diskutovat na téma Škoda a Frankfurt. Ženevské novinky Škoda Fabie RS a WRC byly stále žhavé, vidina toho, že se ve Frankfurtu objeví Škoda Octavia II nebo alespoň studie jí blízká, byla ale silnější. Fabie RS a WRC o sobě daly v průběhu jara a léta ještě několikrát vědět (např. v Brně), blížící se frankfurtský autosalon jim ale ubíral na lesku.

Dny plynuly, automobilky postupně vypouštěly informace o novinkách. Škoda auto přispěchala se svojí trochou do mlýna poměrně pozdě. Ti, kteří očekávali Škodu Octavii II, byli nepochybně zklamáni. Ti, kteří očekávali nějaký odvážný koncept, naopak dostali, co chtěli. Středem zájmu se na stánku Škodovky měla stát designová studie Škoda Roomster.

Kde je nová Octavia?

Ačkoliv byl Roomster odhalen, nevzdali se skalní příznivci škodovky naděje. Sen o Octavii II se definivně rozplynul s prvními dny autosalonu. Roomster byl pasován do role největší hvězdy, a tak to i zůstalo. Těžko lze přeslechnout hlasy, dle nichž nebyl pro Octavii II ve Frankfurtu prostor. Volkswagen prezentoval pětkového Golfa, všechno ostatní muselo jít stranou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Výtvory studentů designu vystavené na letošním brněnském autosalonu. -- Prohlédnětě
si pozorně zvláště prostřední obrázek. Nepřipomíná vám něco?

Ať tak či onak, Škoda Auto přijela do Frankfurtu náležitě vyzbrojena. Roomster vyvolal kýženou pozornost, kladné reakce převažují nad reakcemi zápornými. Designový koncept má ukázat, kudy by se mohla v budoucnu automobilka ubírat. Důraz je kladen jak na celek, tak na jednotlivé detaily. Škoda si totiž na Roomsteru zkouší dílčí novinky, se kterými bychom se mohli na škodovkách v budoucnu setkat (o tom dále).

Roomster jméno mé

Škoda Roomster je studií kompaktního rodinného vozu, jenž vyniká prostorným variabilním interiérem (room = prostor). Dle vrchního designéra Škody Auto Thomase Ingenlatha přináší do segmentu kompaktních rodinných vozů celou řadu nových konstrukčních i designérských prvků. V oblasti designu zaujme čelní maska s charakteristickým chromovaným rámečkem a logem nahoře uprostřed, mohutné dveřní sloupky nebo červeně olemovaná koncová světla.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Výrazný prvek: podélná střešní okna prosvětlují interiér

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Hlavní hvězda expozice Škody Auto ve Frankfurtu: designová studie rodinného vozu - Škoda Roomster

Výrazným prvkem jsou dvě podélná střešní okna, které prosvětlují prostorný interiér. V interiéru Škoda prezentuje nový způsob uspořádání, chce dokázat, že umí navrhnout prostorný vůz. To dokládají například zadní sedadla, která lze posouvat o 750 mm, což umožní upravovat prostor na zadních sedadlech společně s velikostí zavazadlového prostor. Sedadla je možné samozřejmě sklopit. Přední sedadla je zase možné otočit proti směru jízdy a vytvořit tak konferenční prostředí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Posuvné boční dveře umožní snadný přístup do vozu. -- Volant má netradiční tvar

V podélné konzole táhnoucí se středem střechy je umístěno osvětlení interiéru, na jejích bocích se potom nacházejí výdechy ventilační soustavy. Absence středového tunelu přidává interiéru na prostornosti. Palubní deska je vytvarována z dvou barevného plastu, vrchní díl je béžový, spodní černý. Přechod mezi oběma částmi je ozdoben hliníkovou lištou. Netradiční tvar má také tříramenný volant a řadící páka.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Kde je nová Octavia, Škoda Roomster přichází
  2. Více než studie, novinky ve Fabii pro rok 2004
  3. Modelová řada 2004: Škoda Octavia a Superb
Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 41 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků