Škoda Rapid Spaceback: Poprvé za volantem (+ 88x foto z Itálie)

V těchto hodinách pro vás v italské Veroně a jejím okolí testujeme nejdůležitější mladoboleslavskou novinku posledních týdnů: novou řadu Spaceback. A jaké jsou naše první dojmy?
Seznam kapitol
  1. Škoda Spaceback
  2. Fotogalerie

Novou řadu? Vždyť je to jen zkrácená Škoda Rapid! To si asi řekne většina z vás a bude mít v podstatě pravdu, ale skutečnost tak jednoduchá není. Jistě, Rapid Spaceback je prakticky jen známým Rapidem se zkrácenou zadní částí karoserie, ovšem přináší hned i několik dalších novinek: zavádí drobné modernizační retuše karoserie, techniky i výbavy, jež se dotknou i výchozího liftbacku, navíc se snaží vymezit vůči novým skupinám zákazníků nabídkou zcela nových individualizačních programů.

O modelu Škoda Rapida Spaceback, který slavil svoji oficiální výstavní premiéru teprve před několika týdny na autosalonu ve Frankfurtu, již bylo řečeno vlastně všechno podstatné, takže se nyní zaměřme hlavně na skutečné novinky a naše zkušenosti z testování vozů tohoto typu v italské Veroně a jejím okolí. A těšit se můžete samozřejmě také na spoustu autentických snímků přímo z okolí benátského města Verony, dějiště nejslavnější romantické tragédie o Romeovi a Julii.

Škoda Rapid Spaceback začíná na 269 900 Kč včetně čtyřleté záruky

Škoda Rapid Spaceback začíná na 269 900 Kč včetně čtyřleté záruky

Pod oknem jsme Julii nezpívali, ale po Merkuciově vzoru jsme se zde jali nasávat všechny krásy toho, co oblast kolem Gardského jezera (Lago di Garda) nabízí. Ovšem  hlavně důkladně vyzkoušet to, co nejlepší Romeův přítel nikdy okusit nemohl: novou Škodu Rapid Spaceback. Výrobce o ní hovoří jako o „nové škodovce pro mladé“, ovšem i když jde zjevně o další z typických marketingových sloganů, úplně mimo realitu nemíří.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rapid Spaceback má být pro automobilku Škoda Auto zlomem a stát se jejím „prvním hatchbackem nižší střední třídy“. Na rozdíl od hesla předešlého, s tímto souhlasit nemohu, vozům typu Focus/Golf/i30 nový Spaceback nemůže konkurovat ani mechanikou podvozku, ani dostupnou výbavou. Čím ale zákazníky oslovit může, to je především nabídka vnitřního prostoru.

Škoda Rapid Spaceback: o 180 mm kratší, o 135 l menší kufr

Škoda Rapid Spaceback: o 180 mm kratší, o 135 l menší kufr

Při praktických zkouškách jsme si ověřili, že na přední a zadní sedadla se bez potíží usadí čtyři vzrostlejší osoby s výškou kolem 190 mm, byť ty vpředu se budou nejspíš dotýkat svými lokty. Pro hlavu i pro kolena však mají místa dostatek, totéž platí o prostoru pro zavazadla, který svým základním objemem 415 l do sfér nižší střední třídy bez potíží patří. Po sklopení zadních opěradel na sedáky zavazadelník nabude až na 1 380 mm.

Těšit se přitom můžeme nejen na celkem nízkou nákladovou hranu (677 mm), ale také na průchodku pod loketní opěrou zadních opěráků, která se jinak u podobných vozů často nevidí, nebo zdvojenou podlahu. Mezi prvky v rámci tiskové konference tak často vynášeného hesla Simply Clever patří i krycí plato zavazadlového prostoru, jež lze v případě potřeby zasunout za zadní, resp. přední opěradla. Samozřejmostí je škrabka na led ve víčku hrdla palivové nádrže, kterou jsme ale v Itálii nevyužili.

Fotky a 3x video: Škoda Yeti facelift a Rapid Spaceback ve Frankfurtu

Fotky a 3x video: Škoda Yeti facelift a Rapid Spaceback ve Frankfurtu

Co se prostoru pro zavazadla týče, samozřejmostí jsou kromě osvětlení také výklopné háčky po stranách (hodí se zvláště na igelitové tašky), připlatit si lze za speciální kryt podlahy s jednou hrubou stranou pro snadné čištění od špinavých převážených předmětů. Rapid Spaceback zároveň přináší řadu dílčích změn, které se promítnou i do nabídky liftbacků Rapid.

Zmiňme alespoň přemístění tlačítek spouštění oken zadních dveří do konzole na madle řidičových dveří, elektromechanický posilovač C-EPS namísto dosud užívaného posilovače elektrohydraulického nebo příplatkové nízkoenergetické xenonové světlomety s tokem 2 000 lumenů, který nevyžaduje zástavbu drahých ostřikovačů ani samočinné korekce jejich sklonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Čím má ale Spaceback vyniknout, to je rozšířená nabídka individualizačních prvků pro dotváření dynamického vzhledu, což je, ruku na srdce, u výchozího liftbacku Škoda Rapid prakticky nemožné. Jejich vlajkovou lodí se stává prosklená střecha s plochou přes dva metry čtvereční, která optickým zatmavením sahá v průběžném pásu od spodní hrany čelního skla přes spoiler nad sklem pátých dveří až takřka nad tabulku zadní SPZ. Těšit se můžete také na čtyři sady dekoračních panelů na palubní desce a volantu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dlužno připomenout, že Škoda Rapid Spaceback nese prvky faceliftu celé řady včetně liftbacku, a to včetně podvozku, takže je více než pravděpodobné, že výrobce tyto modernizační prvky aplikuje i na „dlouhý“ Rapid. Přesto zatím srovnáváme s dosud testovaným vozy řady Rapid, jednoduše řečeno: až vyběhne dlouhý Rapid modelového roku 2014, můžeme se dočkat změn v celkovém chovaní vozů.

Nejprve jsme na klikatých a úzkých cestách k jezeru Lago di Garda potrápili nejslabší nám dostupnou verzi 1,2 TSI/63 kW (nejlevější tříválec 1,2 MPI alias HTP jsme k dispozici neměli). Spaceback s tímto motorem vyhoví spíše základním požadavkům skromnějších řidičů, ale úplně „marné“ svezení to nebylo. Rapid Spaceback v této specifikaci totiž dosahuje pohotovostní hmotnosti jen 1 075 kg, na čemž má lví podíl i kompaktní zážehový motor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V táhlých stoupáních a při výjezdech z utažených serpentin sice vynikal nedostatek výkonu a točivého momentu (v zatáčkách jsme dokonce museli často podřazovat až na jedničku…), ovšem celkově se s ním Rapid Spaceback rozhodně neměl zač stydět. Ba co víc, oproti „dlouhým“ Rapidům, které jsme měli možnost zkoušet dříve, Spaceback bez náznaků nervozity v kolech zadní nápravy krásně držel stopu, ochotně střídal zatáčky a celkově působil překvapivě hbitým dojmem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jistě, konstrukce podvozku Spacebacku je stejně primitivní jako u staršího Rapidu liftback, ovšem naše první zkušenosti naznačovaly zlepšení. To vše určitě díky kratší karoserií, možná vylepšeným silentblokům na zadní nápravě a teoreticky kvalitním vozovkám zkušebních tratí v kombinaci s přehuštěnými pneumatikami. Brzdy dostatečné, řazení pětistupňové převodovky přesné, navíc lehké.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nový, údajně ještě hospodárnější posilovač řízení s elektromotorem přímo na sloupku řízení (C-EPS) sice v žádném okamžiku nenaznačoval nedostatek výkonu či pohotovosti v rychlých pohybech volentem, ale nabízel ještě méně kontaktu řidiče s vozovkou než dosud používaný elektrohydraulický systém. A to nemluvím o prakticky neexistující tendenci ke středění řízení při jízdě v přímém směru. Nejhorší je, že se C-EPS nyní stává pro obě karosářské verze modelu Škoda Rapid standardem…

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jako druhý jsme si podali Spaceback s novým, slabším motorem 1,6 TDI/66 kW. Ten jsme potrápili v podobných provozních podmínkách jako výše zmíněný „benzín“, ovšem příjemným překvapením se pro nás stala spotřeba. Zatímco 1,2 TSI si vzala 8,6 l/100 km, 1,6 TDI se spokojila s 5,1 l/100 km. A to i přesto, že je TDI o plných 110 kg těžší! Do zatáčky však bylo vůz třeba poněkud více nutit a řazení převodovky nám přišlo sice podobně přesné jako u 1,2 TSI, ale o něco tužší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

S oběma auty jsem v okolí Verony najezdil necelých 120 km, takže prosím berte moje výše uvedené poznámky spíše jako první poznatky než jako regulérní test. Zatím se zdá, že Spaceback je v jízdě daleko zábavnější než liftback, ovšem stejně si myslím, že tahounem prodejů se stane právě „dlouhý“ Rapid, a to pro svůj ohromný zavazadlový prostor, na který se v našich končinách hraje…

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Škoda Spaceback
  2. Fotogalerie
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků