Škoda Rapid pořád žije. Ta nejnovější dostala motor 1.5 MPI a imitaci karbonu

Oproti Škodě Scala, která se u nás prodává od loňska, byl Rapid docela levný. Nová verze pro Čínu má povedený design, fajn vnitřek i super motor.

Škody Rapid a Rapid Spaceback se po příchodu Scaly stáhly z většiny evropských trhů. V určitých koutech světa však stále žijí. Svůj Rapid má Indie, Rusko a Čína. Ruský Rapid, který jsme představili v polovině prosince, vypadá jako Scala s batohem a neztratil by se ani u nás. Indická verze má zase vyšroubovaný podvozek a na evropské poměry působí levně, přestože Škoda v Indii platí spíše za prémiovou značku.

Trhy, na kterých Rapid zůstal, si ho jednoduše přizpůsobily k obrazu svému. Potvrzují to i aktualizované verze modelů Rapid a Rapid Spaceback pro Čínu, které mají nový vzhled exteriéru, hezčí interiér a přidávají moderní techniku.

Škoda se v Indii rozšoupla. Tak vysoký Rapid se hodí i u nás, levný ale nebude

Škoda se v Indii rozšoupla. Tak vysoký Rapid se hodí i u nás, levný ale nebude

Díky stříbrné liště ve spodní části předního nárazníku připomíná Rapid pro Čínu spíše Octavii čtvrté generace než evropský hatchback Scala. Přední maska, dělení zadních svítilen a nápis Škoda na pátých dveřích už ale volně navazují na současný designový jazyk, jehož průkopníkem je právě Scala.

Škoda Scala dostala vychytávku, kterou ocení úplně každý. Hlavně v zimě

Škoda Scala dostala vychytávku, kterou ocení úplně každý. Hlavně v zimě

K velkým změnám došlo i uvnitř vozu. Čínští zákazníci dostali osmipalcový infotainment s TFT displejem, ve kterém najdou rozhraní ve formě hracích karet. To jim prý vyhovuje nejvíce. Systém se aktualizuje online, umožňuje hlasové ovládání, umí navigovat a propojit se s chytrými telefony. Pod infotainmentem se nacházejí klasický panel pro ovládání klimatizace a dalších funkcí.

Čínské Rapidy pohání benzinový motor 1.5 MPI, který již splňuje tu nejpřísnější čínskou emisní normu China VI b. Disponuje výkonem 82 kW (111 koní) a jezdí za 5,6 l/100 km. Spárovat se dá s pětistupňovým manuálem či šestistupňovým automatem.

Nová Škoda Octavia dostala vychytávku, která pomůže v boji proti pirátům silnic

Nová Škoda Octavia dostala vychytávku, která pomůže v boji proti pirátům silnic

Rapid liftback nabízí dvě varianty interiéru, Spaceback pak přidává další dvě. V rámci individualizace nechybí ani imitace karbonu na přístrojové desce nebo panoramatické střešní okno. Modernizovaná Škoda Rapid liftback se stala 22miliontým vozem, který opustil čínskou továrnu SAIC Volkswagen. Spaceback následoval s pořadovým číslem 22.000.001.

V galerii najdete fotografie Škody Rapid ze všech čtyř trhů pro porovnání.

Speciál: Škoda Scala

Škoda Scala je kompaktní model automobilky Škoda Auto. Představen byl 6. prosince v izraelském Tel Avivu a v nabídce nahrazuje modely Rapid a Rapid Spaceback. Stojí na modulární platformě MQB A0 s motory uloženými napříč a pohonem předních kol. Základem je tříválec 1.0 TSI (70 kW), vrcholná verze má čtyřválec 1.5 TSI (110 kW).

TEST 1.5 TSI ACT DSGJízdní dojmyCena a motoryVýbava • RozměrySvětová premiéra VýrobaŠkoda Scala na CNG Scala vs. Kamiq

Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 111 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 24 příspěvků
Minitest Honda Civic 5D 1.0 VTEC CVT: Stačilo po 5 letech jen posypat pepřem?

Honda Civic 1.0 VTEC CVT

Japonci Hondu Civic lehce vylepšili a poslali zpět na trh se zajímavou cenou. Stačí to ale k tomu, aby vyčnívala nad konkurencí?

21.  3.  2020 | Vladimír Kadera | 125 příspěvků