Škoda použila Kodiaq jako přistávací plochu pro vrtulník. Vzpomíná na Yeti

Známý kousek z Top Gearu si nyní zopakoval i nejnovější Kodiaq, ačkoliv zde měl pilot situaci trochu snadnější.

Zajímavé propagační kousky nás v případě Škody, přesněji jejího Kodiaqu, už vlastně nemohou překvapit. Poté, co si SUV v minulosti odneslo titul za nejrychlejší sedmimístné SUV na Severní smyčce Nürburgringu, se nyní modernizovaný Kodiaq předvádí taky jako přistávací plocha pro vrtulník.

K obtížnosti povědomé výzvy samotná Škoda uvádí, že „stačila plošina připevněná ke střeše auta“. Jinak se totiž Kodiaq pro přistání vrtulníku podrobil jen minimálním úpravám. Na projektu spolupracovali modeláři z designového oddělení Škody a o odborníci na stavbu prototypů z oddělení EGV.

Zkonstruována tak byla plošina připevněná k rámu střechy auta. „Je to ocelová konstrukce sestavená tak, aby rovnoměrně rozložila zatížení. Připevněná je k rámu střechy tam, kde jsou běžně přichyceny střešní ližiny. Povrch plošiny je z dřevěných desek,“ popisuje modelář Petr Erben.

Přestože vrtulník Robinson R22 váží s pilotem a přistávací plošinou více než půl tuny, nebylo třeba sériový Kodiaq rozsáhleji zpevňovat. Pro dosažení optické rovnováhy Škoda posílila jen zadní odpružení vozu. Po statické zkoušce, kdy byl vrtulník na auto spuštěn, se pak stroj vznesl do vzduchu a s pilotem Janem Čermákem na střešní plošině Kodiaqu přistál.

Dongfeng Glory 580 vs. Škoda Kodiaq: Rozdíl 300.000 Kč! Jen výbava ho nedělá

Dongfeng Glory 580 vs. Škoda Kodiaq: Rozdíl 300.000 Kč! Jen výbava ho nedělá

Vrtulník přistávající na střeše škodovky není vlastně novinkou. V roce 2011 dosedl na plošinu na střeše Škody Yeti vrtulník během jednoho z netradičních testů britského Top Gearu. Nutno dodat, že zde přistával vrtulník na jedoucí auto. Důvtipnou souvislostí tak může být neúmyslně i takzvaná imatrikulace vrtulníku s kódem OK-MAY, ačkoliv za volantem Yeti tehdy neseděl James May, ale Jeremy Clarkson.

Kodiaq s Robinsonem na střeše byl nakonec ozdobou setkání majitelů a pilotů vrtulníků Robinson Helicopter Session 2021, které v Mladé Boleslavi uspořádala společnost Nisa Air.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

TEST VW Caddy Maxi California 2.0 TDI: Boží chatka na kolech za super peníze

VW Caddy Maxi California 2.0 TDI DSG

Základními lidskými potřebami je mít kde se vyspat, zůstat v teple a najíst se. S Californií to jde snadno a každý den jinde.

24.  10.  2021 | Richard Herbich | 16 příspěvků
Za volantem Chevrolet Corvette C1: Je to kousavá mrcha, nebo pohodlné GT?

Chevrolet Corvette C1

Chevrolet Corvette 1. generace je skutečná kráska. Po nastartování ale vymění něžnost za získání respektu širokého okolí. Je třeba se této nespoutané elegance bát?

23.  10.  2021 | Vladimír Kadera
TEST Mercedes-Benz EQA 250: Zlatíčko do zásuvky jen pro holky? Tak to pozor!

Mercedes-Benz EQA 250

Nejlevnější model rodiny EQ automobilky Mercedes-Benz působí spíše jako auto pro holky. Byla by ale škoda ho takhle povrchně škatulkovat. Obzvláště, když jeho vlastnosti ocení i chlapáci.

22.  10.  2021 | Jan Mička | 6 příspěvků