Škoda Octavia: Sekvenční řazení dává jízdě sportovní příchuť

Mnozí bedlivě sledují automobilové soutěže a jízdu takovým speciálem by si také jednou rádi vyzkoušeli. Přání nemusí být daleko od realizace a přitom se všechno může odehrávat ve vlastním autě.
Škoda Octavia: Sekvenční řazení dává jízdě sportovní příchuť

Rozhodně nechceme nabádat k jiné, než bezpečné a defenzivní jízdě. Sportovní emoce si je však možné za volantem užít i aniž bychom museli se svým vozem najíždět každou zatáčku „powerslidem“.

Sekvenční řazení

Tak se obecně jmenuje zařízení, které popisované zážitky může zprostředkovat. V poslední době se s nimi doslova roztrhl pytel, ať už se tenhle systém jmenuje selespeed, quickshift, easytronic, tiptronic či steptronic. Vždy jde o převodová ústrojí, umožňující sekvenční řazení. Ve výčtu jsme smíchali do sebe dva druhy systémů sekvenčního řazení, takže se sluší vysvětlit, že jde buď o elektrohydraulicky ovládané převodovky s kotoučovými spojkami nebo automatické převodovky s hydrodynamickými měniči umožňující přímou volbu převodových stupňů.

Všechna tato zařízení jsou sice sofistikovaná a splňují celou řadu požadavků, avšak sportovní jízdu drží relativně zkrátka. Jsou naladěna především tak, aby pracovala dlouhou dobu bez poruch a aby nenarušovala komfort jízdy, takže řadí relativně pomalu. Vůbec největší jejich „zločin“ však je, že nahoru se u nich řadí pohybem páky dopředu a dolů pohybem dozadu, což je opačně, než v závodním automobilu. Příznivci domácích Fabií či Octávií však, zdá se, mají smůlu úplnou, protože Škoda žádný ze zmíněných systémů pro tyto modely nenabízí.

Seqshift

Zlaté české ruce (a chytré hlavy) však vždy najdou řešení. Příkladem může být pražská firma Václav Knob, která se zabývá konstrukční činností v oblasti závodních automobilů a motocyklů a má vyvinutý mechanismus sekvenčního řazení pro dodatečnou montáž do Fabií a Octávií. Používá pro něj obchodní značku Seqshift.

Klepněte pro větší obrázek

Jde v podstatě o mechanismus, který převádí podélné pohyby páky na impulsy lanovodů řazení a nahradí tak původní řadicí mechanismus s tradiční kulisou. Součástí zařízení je také displej určený k namontování do zorného pole řidiče, na němž se zobrazuje zařazený převodový stupeň. Díky unifikaci převodových ústrojí v rámci koncernu Volkswagen je zařízení Seqshift vhodné pro montáž do všech koncernových vozů nižší střední třídy a též do malé Fabie, nového Pola a Ibizy.

Jízda

My si řazení Seqshift krátce vyzkoušeli v „obyčejné“ Octávii s atmosférickým motorem 1,8 20V. Při řazení je samozřejmě nutné sešlapávat spojku, což vyžaduje sériová převodovka. Samotná změna rychlostního stupně pak probíhá při dostatečné razanci řidičovy ruky naprosto bleskově a s jistotou. Ozve se charakteristické kovové „rupnutí“ a na displeji naskočí nižší či vyšší číslo. Omyl v podobě zařazení třeba druhého stupně místo čtvrtého při podřazování z „pětky“ je se seqshiftem naprosto vyloučen. Sportovní pocit z jízdy byl v případě námi zkoušeného vozu ještě umocněn vzájemnou blízkostí chromované hlavice řadicí páky a volantu, takže pravá ruka nemusela při řazení „chodit daleko“.

Klepněte pro větší obrázek
O aktuláně zařazeném rychlostním
stupni nás informuje displej

A nevýhody? Výrazný hluk řadicího mechanismu je sice sportovní, ale může vás a zejména vaše spolucestující za chvíli omrzet. V případě nového vozu by vás mohli pracovníci značkového servisu odrazovat od pořízení seqshiftu ztrátou záruky. A nakonec – pro mnohé je cena Kč 23 800,- bez DPH asi přece jen poměrně vysoká.

Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 10 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků