Bez této Octavie RS by se Škoda při rallye neobešla. A to má jen turbodiesel

Škoda nám ukazuje, jako techniku používají v rallye její tovární piloti k průzkumu rychlostních zkoušek. Celkem bez překvapení se jedná o docela standardní Octavii RS.

Průzkum rychlostní zkoušky a důkladná příprava rozpisu jsou nedílnou součástí přípravy každé rallye posádky. V rámci svého továrního týmu nám nyní Škoda dopřává detailnější pohled na auto, které jakožto takzvaný „tréninkáč“ používají k výše zmíněnému účelu její posádky. Ještě před ostrým nasazením závodní Fabie R5 na trať má totiž hlavní slovo vcelku normální Octavia RS.

Ještě předtím, než začne samotná rallye, mají posádky možnost projet si trať soutěže za normálního provozu a připravit si rozpis – proces označovaný jako „recce“ (čti „reki“), z anglického reconnaissance (průzkum). K tomu samozřejmě potřebují nějaké běžné auto, byť s některými dodatečnými úpravami.

Poprvé za volantem Škody Scala 1.0 TSI: Golf z Boleslavi má dobře našlápnuto!

Poprvé za volantem Škody Scala 1.0 TSI: Golf z Boleslavi má dobře našlápnuto!

Není asi překvapením, že tovární posádky Škody používají k recce zrovna Octavii RS. Přesněji se pak jedná o verzi 2.0 TDI 4×4. Proč diesel? Nejvýkonnější naftová verze o výkonu 135 kW (184 koní) nabízí pohon všech kol a podle automobilky tak zajišťuje nutnou odolnost a schopnosti k efektivnímu průzkumu náročných rychlostních zkoušek světové rallye.

Jelikož se Octavia RS určená pro recce musí vypořádat i se šotolinovými zkouškami, oproti sérii někdy používá i menší disky o 16 palcích a pneumatiky s vyšším profilem. Ty jsou pro rozbité asfaltové silnice nebo právě šotolinové „erzety“ mnohem vhodnější než standardní 18- či 19palcové disky. Mimo to se tato Octavia vyznačuje i jinými tlumiči a ochrannými kryty motoru, převodovky a zadního diferenciálu.

Škoda 120 S Rallye byla předvojem 130 RS. Homologaci získala podvodem

Škoda 120 S Rallye byla předvojem 130 RS. Homologaci získala podvodem

Při recce jízdách platí všechna pravidla silničního provozu, včetně rychlostních limitů, jejichž dodržování pořadatel rallye sleduje pomocí GPS. Posádky pak nejen poznávají trať, ale hlavně pilují rozpis a poznámky v něm, aby je při ostré soutěžní jízdě nic nepřekvapilo. Při prvním průjezdu diktuje jezdec poznámky spolujezdci, který si je zapisuje. Při druhém je pak spolujezdec nahlas předčítá a pilot je dál zpřesňuje a opravuje.

Tento proces přípravy by se nakonec neobešel bez dodatečné výbavy, kterou tato Octavia RS používá. Pro noční tréninky a sníženou viditelnost je auto vybaveno dvojicí přídavných LED světlometů v masce chladiče. A kvůli nutnosti precizní práce s rozpisem trati se do interiéru nastěhovaly také tripmastery, které pomáhají přesně měřit čas a vzdálenosti na rychlostních zkouškách.

Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

17.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik
TEST Peugeot 508 SW GT 2.0 BlueHDi EAT8: Cena za design

Peugeot 508 SW GT 2.0 HDi EAT8

Kombi varianta nové 508 je pohledný a jemně avantgardní vůz, však také po zásluze získal letos ocenění Red Dot Design Award. Není to ale jediná jeho cena za design. Cenu za design totiž zaplatí i zákazníci. Jak fakticky, tak především v přeneseném významu.

13.  10.  2019 | Petr Schnagl | 105 příspěvků