První Octavia se představila před 23 lety v Praze. Připomeňte si její velký den

Téměř milion a půl vyrobených kusů a nesmazatelný zářez v řadě českých domácností. Při představení v roce 1996 Škodu Octavia srovnávali i s Daewoo Nexia.

Nového Golfa už jsme všichni viděli. Ve výčtu významných premiér letošního roku ale červeně svítí ještě jedno datum. Tím je 11. listopad, kdy světlo světa spatří čtvrtá generace Škody Octavia, nejvýznamnějšího modelu domácí automobilky. 

Pojďme si ale zavzpomínat na září roku 1996, kdy se veřejnosti na Staroměstském náměstí v Praze poprvé představila první generace Octavie. Snad ten nejdůležitější vůz v novodobé historii značky a po velmi dlouhé době první zcela samostatný model.

Nová Škoda Octavia odhalena. Omylem ukázala jednu z budoucích konfigurací

Nová Škoda Octavia odhalena. Omylem ukázala jednu z budoucích konfigurací

Najednou tu bylo velké a prostorné auto na základech koncernové platformy, jehož výrobu zahájil sám prezident Václav Havel na začátku září roku 1996. Mezi důležité milníky se řadí rok 1998, kdy do výroby přišla karosářská varianta Combi. V roce 1999 dokonce přišel pohon všech kol řešený spojkou Haldex. 

O rok později již dorazila lehká modernizace a vrcholná výbava Laurin & Klement. První generace vozu zaznamenala takový úspěch, že se jí po osmi letech produkce vyrobilo již milion kusů. Produkce však pokračovala dál a ukončila se až po dlouhých čtrnácti letech, 10. listopadu roku 2010. Celkem se jich vyrobilo 1.442.126 kusů, Octavia se tak stala jedním z nejúspěšnějších automobilů všech dob.

Škoda Felicia slaví 25 let. Milionářka z České republiky se uměla krásně odvázat

Škoda Felicia slaví 25 let. Milionářka z České republiky se uměla krásně odvázat

Ale to jen tak na okraj, protože teď si zavzpomínáme pořádně. Podívejte se na reportáž televize Nova z roku 1996, kdy Octavia zveřejnila své české ceny. Základní verze tenkrát stála 335.700 Kč. Auto pro mladé rodiny a východní podnikatele v pěti verzích, konkurent v podobě Daewoo Nexia a Tomáš Smrček v kufru. To všechno uvidíte a uslyšíte v minutě a půl.

Za volantem nové Toyoty Yaris: Hybrid s třemi válci nelže a má skvělý podvozek!

Toyota Yaris 1.5 Hybrid

Čtvrtá generace yarisu je v Evropě nejdůležitějším modelem značky. Pro Čechy navíc zajímavá i tím, že se bude nově vyrábět u nás u Kolína. S novinkou jsme se mohli blíže seznámit na prázdných silnicích v okolí Bruselu.

dnes | Michal Dokoupil | 27 příspěvků
TEST Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4: Jak roztomilý Japonec vyzrál na EU

Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4

Zatímco řada evropských automobilek šíří názor, že malá SUV a crossovery pohon 4x4 nepotřebují, Suzuki se s tím nepáře a v modelu Ignis jej nabízí. Po nedávné modernizaci dokonce s hybridním pohonem, který je pro daný model jedinou možností.

9.  8.  2020 | Jan Mička | 51 příspěvků
Chevrolet Corvette C1 vzbudil rozruch v centru Prahy. Tento rudý skvost řídí žena

Chevrolet Corvette C1

Kdy jste naposledy spatřili na silnici Chevrolet Corvette? Možná docela nedávno. Jenže se s vámi vsadíme o cokoliv, že původní typ C1 z poloviny 50. let to rozhodně nebyl. Přesto i v Česku jeden takový vzácný zámořský klenot jezdí!

8.  8.  2020 | Lukáš Prejzek | 12 příspěvků