První Octavia se představila před 23 lety v Praze. Připomeňte si její velký den

Téměř milion a půl vyrobených kusů a nesmazatelný zářez v řadě českých domácností. Při představení v roce 1996 Škodu Octavia srovnávali i s Daewoo Nexia.

Nového Golfa už jsme všichni viděli. Ve výčtu významných premiér letošního roku ale červeně svítí ještě jedno datum. Tím je 11. listopad, kdy světlo světa spatří čtvrtá generace Škody Octavia, nejvýznamnějšího modelu domácí automobilky. 

Pojďme si ale zavzpomínat na září roku 1996, kdy se veřejnosti na Staroměstském náměstí v Praze poprvé představila první generace Octavie. Snad ten nejdůležitější vůz v novodobé historii značky a po velmi dlouhé době první zcela samostatný model.

Nová Škoda Octavia odhalena. Omylem ukázala jednu z budoucích konfigurací

Nová Škoda Octavia odhalena. Omylem ukázala jednu z budoucích konfigurací

Najednou tu bylo velké a prostorné auto na základech koncernové platformy, jehož výrobu zahájil sám prezident Václav Havel na začátku září roku 1996. Mezi důležité milníky se řadí rok 1998, kdy do výroby přišla karosářská varianta Combi. V roce 1999 dokonce přišel pohon všech kol řešený spojkou Haldex. 

O rok později již dorazila lehká modernizace a vrcholná výbava Laurin & Klement. První generace vozu zaznamenala takový úspěch, že se jí po osmi letech produkce vyrobilo již milion kusů. Produkce však pokračovala dál a ukončila se až po dlouhých čtrnácti letech, 10. listopadu roku 2010. Celkem se jich vyrobilo 1.442.126 kusů, Octavia se tak stala jedním z nejúspěšnějších automobilů všech dob.

Škoda Felicia slaví 25 let. Milionářka z České republiky se uměla krásně odvázat

Škoda Felicia slaví 25 let. Milionářka z České republiky se uměla krásně odvázat

Ale to jen tak na okraj, protože teď si zavzpomínáme pořádně. Podívejte se na reportáž televize Nova z roku 1996, kdy Octavia zveřejnila své české ceny. Základní verze tenkrát stála 335.700 Kč. Auto pro mladé rodiny a východní podnikatele v pěti verzích, konkurent v podobě Daewoo Nexia a Tomáš Smrček v kufru. To všechno uvidíte a uslyšíte v minutě a půl.

Minitest Mazda 6 Wagon Skyactiv-D184 AT Revolution Top: Pohlazení po duši

Mazda 6 Wagon Skyactiv-D AT

Současná generace Mazdy 6 je tady s námi už od roku 2013. Její poslední facelift byl tak důsledný, že by se snad dalo hovořit o mezigenerační obměně, tyto úvahy si ale dnes odpustíme. Pojďme si místo toho popovídat o tom, pro je Mazda 6 stále prostě „jen“ moc, moc dobré auto.

dnes | Petr Schnagl
Minitest BMW 440i xDrive Cabrio: Jízda s panem Dokonalým. Možná už naposledy

BMW 440i xDrive Cabrio

Kabriolety střední velikosti se už pomalu stávají ohroženým druhem. Buďme rádi za každého zástupce této dokonalé třídy!

16.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 14 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT: Zákaznicí, koukejte. Konkurenti, učte se!

SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT

Naftový motor, automatická převodovka, pohon všech kol a více než slušná výbava. Korando je na souboj s evropskými konkurenty perfektně připraveno.

14.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků