Škoda Octavia I ve skutečnosti skončila teprve nedávno. Našly se jasné důkazy

Produkce populární octavie první generace skončila již před deseti lety, přesto máme za to, že tento vůz může jít v klidu do důchodu až nyní. Teprve nedávno totiž utichly poslední nástroje vyrábějící důležité náhradní díly.

První generaci novodobé octavie, kterou Škoda představila veřejnosti v roce 1996, jsme se na stránkách Autorevue věnovali nesčetněkrát. Jen za poslední tři roky jsme se kupříkladu podívali do zákulisí jejího vzniku a zjistili, jak v ranní fázi vývoje zanechal v jejím designu nesmazatelnou stopu tehdejší předseda české vlády Václav Klaus a při jiné příležitosti se nám zase povedlo vyzpovídat i autora těch notoricky známých tvarů, talentovaného návrháře Belgičana Dirka van Braeckela.

Tohle mohla být první Škoda Octavia od Giugiara. Václav Klaus byl ale proti

Tohle mohla být první Škoda Octavia od Giugiara. Václav Klaus byl ale proti

Pokusili jsme se rovněž sepsat seznam silných i slabých stránek Škoda Octavia a analyzovali jsme, proč by dnes byla i základní cenovka populárního vozu extrémně vysoká. Brali jsme to takříkajíc od kolébky po auta s nájezdem osm set tisíc až milion kilometrů. A jediné, co nám chybělo, byl ten pověstný hrob.

Pokud zrovna přemýšlíte, proč děláme ty myšlenkové veletoče, když tisíce jedničkových octavií mezitím dávno skončily v kovošrotech a hutích, a navíc výroba tohoto modelu byla oficiálně ukončena už před deseti lety, nedivíme se. Tímto úhlem pohledu je úplně první mladoboleslavský automobil vyvinutý od píky pod křídly koncernu VW a pod přímým dohledem Ferdinanda Piecha vskutku passé. Ve skutečnosti však lze říci, že nás Škoda Octavia I definitivně opustila teprve před pár týdny.

Autor tvarů první Octavie nyní zhodnotil své dílo. Sám na něm pracoval 13 týdnů

Autor tvarů první Octavie nyní zhodnotil své dílo. Sám na něm pracoval 13 týdnů

Takové tvrzení může bez patřičného vysvětlení působit poněkud zvláštně, pokud ale tušíte, co je na úvodní fotografii, dost možná chápete, jak to myslíme. Ano, dostaly se k nám aktuální fotografie původních raznic pocházejících z lisovny Škoda Auto, které se teprve teď (v červnu 2020) začaly hromadit v jednom nejmenovaném kovošrotu.

Že se skutečně jedná o formy, které sloužily k produkci vnějších panelů první Škody Octavia, v zásadě nemáme důvod pochybovat. Stačí se podívat na funkční plochy těchto nástrojů a ten vůz tam zkrátka uvidíte. A když ne, vězte, že původ raznic i jejich zaměření potvrzují rovněž zaměstnanci přepravní firmy i lidé přímo z kovošrotu.

Takto mohla vypadat první Octavia, kdyby Škoda neskončila v rukou VW

Takto mohla vypadat první Octavia, kdyby Škoda neskončila v rukou VW

Díky nim také víme, že transport forem na výrobu obou stran karoserie či střechy zajišťovala téměř desítka nákladních automobilů, že jsou vyrobené z kombinace litiny, bronzu a kompozitu a že se jejich hmotnost podle provedení pohybuje od zhruba šesti a půl do více než osmnácti tun.

Navíc i zástupci škodovky kdysi prozradili, že lze raznice vyráběné v nástrojárnách automobilky identifikovat už podle barvy. Modrá patří fabii, béžová byla určená pro SUV Yeti, zatímco octavii technologové přiřadili fialovou, kterou v kombinaci se zeleným základem na některých fotografiích skutečně najdete.

Octavia je na trhu již přes 20 let. 8 závad, které majitele první generace často trápí

Octavia je na trhu již přes 20 let. 8 závad, které majitele první generace často trápí

Zajímavé také je, že pro každou stranu karoserie objevíte na snímcích hned několik různých forem, což ale má své vysvětlení, respektive hezky dokumentuje, že ani tato část výrobního procesu není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Ačkoli automobilky vyrábí komponenty karoserie z hlubokotažné oceli s velmi dobrými plastickými vlastnostmi, přesto je nutné provést k dosažení finálního tvaru ne jednu, ale několik po sobě následujících lisovacích operací, aby se plechy formovaly postupně. Právě díky tomu se pak netrhají a nepraskají.

Škoda Octavia s náběhem 824 000 km slouží jako novinářské auto v Irsku

Škoda Octavia s náběhem 824 000 km slouží jako novinářské auto v Irsku

Pravděpodobně nejdůležitější otázkou je to, proč se nástroje na jedničkovou octavii v hodnotě desítek milionů korun objevily v kovošrotu až nyní. Skladovala je snad Škoda někde a teď probíhá velký úklid? Pochopitelně ani to nemůžeme zcela vyloučit, máme ale za to, že vysvětlení je mnohem prozaičtější.

Od počátku osmdesátých let platila v bývalém Československu vyhláška federálního ministerstva strojírenství, těžkého strojírenství, hutnictví a elektrotechnického průmyslu 107/1981 Sb., která v paragrafu 11a (zaměřeného na náhradní díly) říkala, že existuje „povinnost dodávat náhradní díly po dobu, po kterou je obvyklé a účelné výrobky opravovat; není-li tato doba stanovena nebo dohodnuta, trvá tato povinnost po dobu 10 let od skončení výroby výrobku, pro který jsou náhradní díly určeny“.

Škoda Octavia v roce 1996 diktovala, co si musíte koupit. I proto byla tak drahá

Škoda Octavia v roce 1996 diktovala, co si musíte koupit. I proto byla tak drahá

Pokud se nepleteme, v současné době žádný zákon takovou povinnost výrobcům neukládá, nicméně některé automobilky ve snaze zajistit svým servisům a zákazníkům náhradní díly toto nepsané pravidlo dodržují. U koncernu Volkswagen by to aktuálně mělo být patnáct let, nicméně u Škody jistou setrvačností pokračoval v devadesátých letech a v následující dekádě zmíněný desetiletý limit.

Test ojetiny Škoda Octavia I RS: První „ereso“ má dosud své kouzlo

Test ojetiny Škoda Octavia I RS: První „ereso“ má dosud své kouzlo

A jelikož první octavia sjížděla z produkční linky až do roku 2010, není těžké domyslet si, že v Mladé Boleslavi nejspíše teprve nyní skončila výroba náhradních dílů pro tento vůz. Téměř čtvrt století poté, co vyjel na silnice jako novinka.

Škoda Octavia

Škoda Octavia je nejprodávanější automobil v ČR a současně nejprodávanější model značky Škoda. V roce 2020 byla uvedena na trh Octavia IV – čtvrtá generace novodobé Octavie, tentokrát se čtyřmi variantami pohonů: spalovací motor, mild-hybrid, plug-in hybrid a stlačený zemní plyn.

Ceny a výbava • První jízda Škody Octavia RS iV • Škoda Octavia Scout • Hybridní modely • Škoda Octavia RS • Test Škoda Octavia 2.0 TDI Evo

TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

dnes | Vladimír Kadera | 38 příspěvků
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

26.  11.  2020 | Jan Mička | 79 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků