Škoda Octavia: dominuje podvozek a solidnost (jízdní dojmy)

Druhá generace Škody Octavia se veřejnosti poprvé představila v rámci nedávno skončeného ženevského autosalonu. K prvním jízdním testům pozvala novináře mladoboleslavská automobilka na silnice v okolí Atén. (doplněno o další fotografie)
Škoda Octavia: dominuje podvozek a solidnost (jízdní dojmy)
Seznam kapitol
  1. Jízdní dojmy, oficiální fotografie
  2. Motor 2.0 TDI, fotografie z prezentace

Ze šesti motorových verzí jsem zvolil silnější ze dvou turbodieselů 2.0 TDI PD o výkonu 103 kW/140 k s točivým momentem 320 Nm při 1750-2500 ot./min. O síle a pružnosti nového dvoulitrového turbodieselu koncernu Volkswagen jasně hovoří čísla a nemohl tedy ničím podstatným překvapit. K jeho vlastnostem se ještě vrátím. S názvem nová Octavia se budeme setkávat nejspíš ještě dlouho, neboť „starý“ model pod stejným názvem se vyrábí a prodává dál, přičemž zástupci automobilky vyloučili možnost, že by se pro stávající verzi využilo označení Classic, které používala a znovu použije například automobilka Opel u modelu Astra. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Tip: Přečtěte si test Audi A3 s motorem 2.0 TDI.

Nevtíravá elegance

Už první kilometry s novou Octavií na široké dálnici daly tušit, že jde v rámci své kategorie o povedený vůz. Pohodlné a pevné usazení do anatomicky příznivě tvarovaných sedaček (testovaná verze v kůži) jsem si vyzkoušel již v Ženevě při statické prezentaci. Za jízdy jsem pohodlný posaz ocenil ještě více stejně jako přehlednost přístrojové desky. S přibývajícími kilometry jsem si stále více všímal detailů interiéru.


Tip: Přečtěte si článek s kompletním představením nové Octavie.

Kůží obšitý čtyřramenný volant mi padl do ruky s příjemnou samozřejmostí. Přístrojová deska působila na pohled vstřícně a díky technologii „stříkaná kůže“ je příjemná také na dotek. Líbila se mi nejen kaplička přístrojové desky s budíky, ale především zcela nová středová konzola, ve které jsou ergonomicky umístěny ovládací prvky audiosystému, navigace, ventilační a klimatizační soustavy. Středová konzola plynule přechází v tunel mezi předními sedadly, který dále pokračuje až k zadním sedadlům, kde je ukončen klimatizovanou odkládací schránkou s nastavitelnými výdechy pro přívod k zadním sedadlům (u testované verze Elegance).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sedí jako přišitá

Největší rozdíl mezi starší a novou Octavií jsem pocítil na křivolakých silničkách vinoucích se podél mořského pobřeží. Především díky nové víceprvkové zadní nápravě, kterou tvoří jedno podélné a tři příčná ramena, seděla nová Octavia na vozovce jako přibitá. Záměrně jsem porušoval šedesátikilometrovou rychlost, která byla na většině úseků členité silnice předepsaná. Pokud bych ji dodržel, zdaleka bych se o nové Octavií nedozvěděl to podstatné: má velmi kvalitní podvozek, který díky neutrálnímu chování velmi dobře držel zvolenou stopu v zatáčkách, ale současně byl dostatečně komfortní. Bezchybné a přesné řízení považuji za samozřejmost, rázy se do volantu přenášely jen minimálně. V kombinaci se sportovně vyladěným a přesto dostatečně komfortním podvozkem se nemůžete divit, že jsem byl jízdou v Octavii nadšený.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Tip: Podívejte se na naše vlastní fotografie z prezentace.

Dostatek místa

Díky zvětšenému rozvoru nabízí nová platforma i více místa pro cestující vzadu. Zkoušeli jsme ji s kolegy obsadit dvěma cestujícími výšky 185 cm za sebou. Necítili se nijak stísněně, místa vzadu je dostatek; prostornost je ale v rámci třídy jen průměrná. A protože nová Octavia aspiruje na potrápení konkurence o kategorii výš, je hodnota rozvoru 2 578 mm přece jen slabinou. Škoda ale na druhou stranu dokázala na malém podvozku vnitřní prostor velmi dobře využít, takže nedostatek místa pocítí jen dlouháni. Ocenil jsem pohodlná sedadla, která oproti předchozí generaci znamenají veliký posun kupředu, stejně jako sedačky vpředu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Precizní zpracování

Další dominantní vlastností nové Octavie, na kterou se občas zapomíná, je solidnost či spíše preciznost zpracování. Nová Octavia se v tomto směru vyšplhala na úroveň Golfu a protože je větším vozem než německý příbuzný, je nanejvýš logické, že svou základní cenou model Golf v tomto ohledu převyšuje. Na pohodlí si člověk rychle zvykne. Stejně tak na skutečnost, že ve voze nic nevrže a všechny díly přesně lícují. To je případ nové Octavie, její duch plně odpovídá kvalitě střední třídy. Ačkoli se mi při prezentaci na ženevském autosalonu nezdála tolik odlišná od stávající verze Octavie, první desítky kilometrů daly jasně na srozuměnou, že se kvalitativně jedná o jiný vůz. A to při vší úctě ke staré Octavii, která zůstane ve výrobě nejméně do roku 2006.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


V další kapitole najdete dojmy z motoru 2.0 TDI a naše vlastní fotografie z prezentace.
Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Jízdní dojmy, oficiální fotografie
  2. Motor 2.0 TDI, fotografie z prezentace
TEST BMW M140i: Dokonalost odsouzená k záhubě

TEST BMW M140i

Pokud toužíte po nejlepším ostrém hatchbacku na trhu, zapomeňte na Civic Type-R nebo Golf R. Chtějte M140i s manuálem a samosvorem a peněz nelitujte. Tohle je poslední příležitost k nákupu.

dnes | Miro Mihálik | 11 příspěvků
Minitest Volvo S90 T8: Je vrcholná motorizace skutečně nejlepší?

Volvo S90 T8 AWD Polestar (minitest)

Tentokrát jsme vyzkoušeli Volvo S90 se vším, co mu je možné nadělit. Jak funguje hybridní provedení?

18.  9.  2018 | Milan Lažanský | 26 příspěvků
Minitest Honda Civic Sedan 1.6 i-DTEC: Hravý asketa

Honda Civic Sedan 1.6 i-DTEC (minitest)

Dieselové motory jsou v kurzu především díky své efektivitě, co když chce ale auto s nízkou spotřebou třeba nadšený řidič a netouží zrovna po starší mnichovské ojetině v naftě?

16.  9.  2018 | Miro Mihálik | 44 příspěvků