Škoda na Acropolis Rally

Škoda Motorsport získala další cenné umístění v seriálu Mistrovství světa FIA, když posádka Armin Schwarz – Manfred Hiemer, jedoucí na voze Škoda Octavia WRC, projela cílem Acropolis Rally na výborném pátém místě celkové klasifikace.
Škoda na Acropolis Rally
Škoda Motorsport získala další cenné umístění v seriálu Mistrovství světa FIA, když posádka Armin Schwarz – Manfred Hiemer, jedoucí na voze Škoda Octavia WRC, projela cílem Acropolis Rally na výborném pátém místě celkové klasifikace, respektive čtvrtém místě v rámci světového šampionátu značek. Pro Schwarze je toto umístění nejlepším výsledem od doby, kdy s týmem na vývoji Octavie WRC začal pracovat. Z pěti podniků, kterých se mladoboleslavská automobilka letos zúčastnila, je pro tovární tým Škoda Motorsport zisk pátého místa čtvrtým bodovaným výsledkem. Armin Schwarz je navíc jediným továrním jezdcem, který v letošním seriálu dokončil všechny soutěže, kde startoval.

Protože Armin Schwarz musel bojovat nejen se svými soupeří, ale i s vážnou virovou infekcí a vysokými horečkami, byla pro něj tato rallye jednou z nejtěžších soutěžích, které ve své kariéře absolvoval. Když během páteční etapy nemohl v důsledku onemocnění vůbec pít ani jíst, bylo jasné, že se letošní Acropolis pro Schwarze stane opravdovým peklem. „První den jsem to chtěl několikrát vzdát,“ připustil naprosto vyčerpaný Schwarz.

„Nevím přesně jak, ale nějakým zázračným způsobem jsem první den přežil. Navíc mi nemoc napomohla zvolit rozumné tempo, které jsem mohl v následujících dnech rozumně zvyšovat. Se spolehlivým vozem jsem rallye úspěšně dokončil. V druhé polovině soutěže jsem mohl ještě podstatně zrychlit, ale raději jsem volil opatrnější jízdu s cílem pro značku získat co nelepší výsledek. To se mi nakonec zdárně podařilo. Místy jsem cítil, že skáču z jednoho kamene na druhý, ale taková je již řecká rallye. Škoda Octavia WRC soutěž dokončila bez vážných mechanických poruch, a to jasně potvrzuje její stabilní výkon a spolehlivost,“ prohlásil spokojený Schwarz v cíli rallye.Nejnáročnější rallye starého kontinentu a sedmý podnik seriálu je jedním z extrémně náročných podniků MS FIA. Svou pověst potvrdila Acropolis Rally i letos. Z celkového počtu 117 startujících dojelo po 19 RZ do cíle ve městě Itea méně než 50 vozů. Zatímco čtyři oficiální týmy WRC bojovaly o mistrovské body, Mitsubishi, Seat a Hyundai odstoupily ještě v první polovině rallye.

Ze 14 továrních vozů do cíle dorazilo pouze pět. Škoda Motorsport svým čtvrtým místem mezi výrobci předstihl v celkové klasifikaci MS FIA značek tým Seat Sport.

Manažer týmu Škoda Motorsport byl plný chvály na adresu Schwarze i celého továrního týmu. „Jsem moc rád, že se Arminovi podařilo zajet takový skvělý výsledek; obzvláště když byl během první poloviny rallye tak nemocen. Armin byl pro nás velkou motivací a toto umístění si právem zaslouží. Rallye je ale tradičně týmovou záležitostí, a tak mistrovské body zaslouženě patří i celému týmu, který během testů a samotné rallye odvedl maximální výkon. Podařilo se nám postavit spolehlivé auto, které zde odolalo všem nástrahám a ničivým přírodním elementům. Acropolis je vždy velice náročnou soutěží a zde získané body jsou pro mladoboleslavskou značku tou nejlepší vizitkou.

“Nadějím Luise Climenta na dobrý výsledek byl konec na třetí rychlostní zkoušce, kdy o kámen urazil kolo. I když Climent a jeho spolujezdec Alex Romani ještě projeli cílem erzety a následně se pokoušeli dojet do servisní zóny, kde by jim mechanici mohli vůz opravit, vůz nakonec více kilometrů odjet nemohl. „Pro mě je to velké zklamání,“ připustil Luis Climent. „Acropolis Rallye je jedna ze soutěží, která svým charakterem Octavii WRC vyhovuje a já jsem doufal v úspěch. Nevím přesně jak se mi to stalo, ale najednou jsem cítil, že řízení není úplně v pořádku. Pak přišla levotočivá zatáčka, kde jsem přišel o levé přední kolo. Následovaly hodiny, ale to již bylo po všem.

“Nadcházejících podniků MS FIA na Novém Zélandu a ve Finsku se Škoda Motorsport nezúčastní. Zato však bude pokračovat v přípravách nové homologace Octavie WRC pro zářijovou Kyperskou rallye, kde se vozům značky Škoda již tradičně daří. Na šotolinovém povrchu Kypru se již léta koná podnik seriálu ME FIA, kde vozy Škoda i Armin Schwarz v minulosti slavili vítězství ve třídě formule 2 i v celkové klasifikaci.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

včera | Jan Mička | 58 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků